Home / Bałkany / Serbia / Belgrad liczy na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2020 r.

Belgrad liczy na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2020 r.

To, które serbskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2020 r., będzie wiadomo w drugiej połowie bieżącego roku, kiedy Komisja Europejska dokona kolejnego wyboru kandydatów do tego tytułu po 2020 r. Do tego czasu samorządom w Serbii pozostają działania, mające zwiększyć ich szanse na wygraną. Najobszerniejszy program aktywności realizują obecnie władze Belgradu.
Przez blisko 20 lat funkcjonowania projektu, wydatnie poszerzył on swoje znaczenie – kraje, których miasta przez rok noszą etykietkę Europejskiej Stolicy Kultury nie tylko reprezentują swoją ofertę kulturalną publiczności międzynarodowej, lecz także wykorzystują kulturę jako narzędzie do celów politycznych i gospodarczych. Wszak nie bez powodu kultura jest obecnie najważniejszym instrumentem soft power. Stąd też szereg zabiegów samorządów, ale i krajowych polityków o jak najlepszą promocję w przededniu wyboru.
Sam wybór Serbii, państwa znajdującego się dopiero na początku integracji europejskiej (status kandydata do UE przyznany 1 marca br.), do tego projektu jest dla niej znaczący – będzie ona drugim krajem byłej Jugosławii (po Słowenii), którego miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury. Odpowiedzialni za swój kraj politycy powinni umiejętnie wykorzystać tę szansę, a sprawdzianem ich odpowiedzialności będzie w największym stopniu czas przed 2020 r., który zbiegnie się z negocjacjami Serbii z Brukselą. O zrozumieniu tej szansy przekonuje najgłośniej prezydent Belgradu Dragan Djilas, który w serbskich mediach powtarza, że status Europejskiej Stolicy Kultury pokaże, iż Serbia jest nieodłączną częścią Europy. Z drugiej jednak strony, mając na uwadze toczącą się w Serbii kampanię wyborczą (6 maja odbędą się w tym kraju wybory parlamentarne i samorządowe), wszelkie oświadczenia polityków należy analizować właśnie w ich kontekście.
Bez względu na upolitycznienie całego projektu, jest on dużą szansą dla Serbii i zdecydowanie większą dla innych miast, aniżeli dla samego Belgradu. Choć jest on obecnie faworytem w wyścigu, jego popularność w Europie jest znaczna. To, czy Komisja Europejska doceni inny ośrodek kulturalny w Serbii, znane będzie już za kilka miesięcy.

Źródło: 24sata.rs, blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE