Home / Bałkany / BiH / Belgrad: Noc Książki odbyła się po raz jedenasty
noc-knjige.citymagazine.rs

Belgrad: Noc Książki odbyła się po raz jedenasty

12 grudnia 2014 roku odbyła się, 11 raz z rzędu, „Noc Książki”. Ta kulturalna impreza przyciąga coraz większe tłumy czytelników w wielu miastach Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

Największe wydanie tegorocznej Nocy Książki miało miejsce w Belgradzie, w księgarni Delfi, która mieści się w Studenckim Centrum Kultury. Czytelnicy przybyli zainteresowani głównie nowościami wydawniczymi, zarówno lokalnych jak i zagranicznych autorów. Większość z przybyłych opuściła miejsce wydarzenia z co najmniej dwiema, trzema książkami. W księgarni Delfi pojawił się muzyk, Nenad Janković (znany jako Nelet Karajlić), który przybył podpisywać swoją książkę. Jego pierwszy tytuł, „Fajront u Sarajevu” cieszył się dużym zainteresowaniem. Długie kolejki po podpis ustawiały się też do innego muzyka, Marčela, autora kilku pozycji.

Specjalnie na Noc Książki wydawnictwo Laguna oferowało czytelnikom zniżki na swoje książki. W zależności od ilości kupionych tomów, można było zapłacić od 25 do 40% mniej. Inni wydawcy również zachęcali przybyłych na imprezę różnymi promocjami.

Organizatorzy oraz przybyli pisarze okazywali duże zadowolenie z powodu popularności imprezy, porównując tłumy czytelników do tłumów, jakie można zobaczyć na rockowym koncercie. Przyznawali, że jest to optymistyczny widok.

Noc Książki odbywa się dwa razy do roku, a w grudniu 2014 miała miejsce jedenasta edycja. Po Międzynarodowych Targach Książki w Belgradzie jest najważniejszą tego typu imprezą w Serbii.

Źródła: tanjug.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE