Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Belgrad Security Forum – IV Forum Bezpieczeństwa w Belgradzie
162033

Belgrad Security Forum – IV Forum Bezpieczeństwa w Belgradzie

Od 30 września do 2 października trwały w Belgradzie spotkania odbywające się w ramach IV Forum Bezpieczeństwa. Hasłem tegorocznej edycji było „Europa 2014: Koniec i/lub nowy początek?”. Przez trzy dniu poruszano tematy lokalnej i międzynarodowej polityki bezpieczeństwa oraz ekonomi w Europie, zwłaszcza w kontekście setnej rocznicy rozpoczęcia I wojny światowej.

W czwartej edycji Belgrad Security Forum wzięli udział specjaliści do spraw bezpieczeństwa i polityki wewnętrznej oraz politycy z wielu krajów świata, między innymi: Michael Kirby (ambasador USA), Michael Davenport (szef delegacji UE w Serbii), Giuseppe Manzo (ambasador Włoch), Piotr Świtalski (przedstawiciel Polski w Radzie Europy), Joanna Świątkowska (Instytut Kościuszki), Vessela Tcherneva (Europejska Rada Spraw Zagranicznych), Adam Rotfeld (były polski minister spraw zagranicznych), Tanja Miščević (szefowa zespołu negocjacyjnego z UE), Samuel Žbogar (słoweński minister spraw zagranicznych) a także przedstawiciele OBWE, licznych organizacji pozarządowych i członkowie parlamentów państw unijnych oraz innych państw bałkańskich. W obradach wziął także udział premier Serbii, Aleksandar Vučić.

Uczestnicy rozmawiali głównie o tym, jak wielkie wydarzenia z przeszłości (takie jak wspomniany już wybuch I wojny światowej czy upadek Muru Berlińskiego, oraz duże rozszerzenie UE) wpłynęły na dzisiejszy kształt i kondycję Europy i przed jakimi wyzwaniami stoi ona dzisiaj. Pierwszy dzień Forum rozpoczął się sesją akademicką zatytułowaną: „Wykorzystanie przeszłości, pamięć zbiorowa i bezpieczeństwo międzynarodowe”. Każdego dnia odbyło się kilka sesji, między innymi: „Między mobilizacją a izolacją: UE a trendy migracyjne”, Unia Europejska i jej peryferie”, „Serbowie i Albańczycy w 2025 jako przyjaciele i sojusznicy – jak do tego dojść?”, „Cywilne możliwości dla operacji pokojowych – przypadek Bałkanów Zachodnich”.

W IV Forum Bezpieczeństwa w Belgradzie wziął udział Aleksandar Vučić, który wygłosił swoje przemówienie drugiego dnia. Przekonywał on, że dziś UE jest najlepszym wyborem dla Serbii, i nie zniechęca go zapowiadane na ostatnim szczycie w Berlinie wstrzymanie się w rozszerzaniu Unii w ciągu najbliższych pięciu lat. Zapowiedział, że rząd nie straci ani jednego dnia w przeprowadzaniu niezbędnych reform, które ostatecznie doprowadzą jego kraj do członkostwa. Vučić przedstawił Serbię jako najbardziej stabilne państwo w regionie, podkreślając jednocześnie, że państwa Bałkanów Zachodnich potrzebują przede wszystkim silnej współpracy (nie tylko międzypaństwowej, ale także międzyludzkiej). Jego zdaniem relacje Belgradu z Prisztiną nie są dziś najpoważniejszym problemem w regionie, ponieważ stale się poprawiają.

Bałkany Zachodnie mogą aktywnie uczestniczyć we wszystkich najważniejszych dyskusjach o aktualnych problemach Europy i świata – to jedna z konkluzji trzydniowego spotkania. Mówiono także o tym, że Serbia może przyczynić się do rozwiązania europejskiego kryzysu oraz wspomóc dialog Rosji z Unią. Uczestnicy Forum doszli do wniosku, że dalsze rozszerzanie UE jest jak najbardziej w zgodzie z jej ideami, a dialog z państwami Bałkanów Zachodnich powinien być stale prowadzony w widoczny sposób.

Źródła: tanjug.rs, belgradeforum.org, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE