Home / Bałkany / BiH / Belgrad: Zakończono projekt „Upełnomocnienie i integracja Romów”
romi

Belgrad: Zakończono projekt „Upełnomocnienie i integracja Romów”

W rezydencji ambasadora Norwegii w Belgradzie odbyła się we wtorek 25 lutego uroczystość podsumowująca projekt „Upełnomocnienie i integracja Romów”.  Projekt był realizowany w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie przy finansowym wsparciu rządu norweskiego, który na ten cel przeznaczył 1,1 miliona euro. Zaplanowaniem i realizacją projektu zajęła się organizacja Care International Balkans. Jej celem była poprawa społecznego i ekonomicznego położenia Romów na Bałkanach.

Projekt był realizowany 3 lata i objął 1350 Romów z Szumadii (Serbia) i kantonu tuzlańskiego (BiH). Podczas uroczystości ambasador Norwegii, Nils Ragnar Kamsvåg, ocenił projekt jako udany. Jego zdaniem Romowie są najbardziej marginalizowaną grupą społeczną i etniczną w Serbii. Rząd norweski ocenił, że ich społeczne i ekonomiczne położenie jest bardzo złe, zwłaszcza w kwestii dostępu do instytucji i organów władzy oraz uczestnictwa w życiu publicznym. Pomoc dotyczyła włączenia Romów do społeczeństwa, zmniejszenia biedy, upodmiotowienie. Ambasador podał, że 1350 osób zostało objętych pomocą – wróciły do szkół, rozpoczęły kursy zawodowe, spełniły warunki konieczne do zatrudnienia lub rozpoczęły pracę a nawet założyły własny biznes.

Menadżerka projektu z organizacji Care International Balkans podsumowała, że w celu pomagania społeczności romskiej i zwalczania jej problemów konieczne jest angażowanie społeczeństwa, począwszy od rządu, przez instytucje, media, sponsorów i obywateli. Zdaniem organizatorów jedyną drogą do polepszenia sytuacji Romów jest organizowanie projektów skupionych na ich zatrudnieniu. Według szacunków organizacji, skutkiem projektu będzie także wzrost liczby romskich dzieci, które pójdą do szkoły.

Podczas uroczystości, oprócz podsumowania efektów projektu miała też miejsce wystawa fotografii „Nie jest za późno by iść dalej”. Swoje stoiska z biżuterią i przedmiotami codziennego użytku miały Romki, które dzięki projektowi rozwinęły własne przedsiębiorstwa.

Źródła: balkanistyka.org, tanjug.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE