Home / Polityka / Polityka regionalna / Berlusconi: Macedonia zasługuje by zostać członkiem UE

Berlusconi: Macedonia zasługuje by zostać członkiem UE

Macedonia powinna uzyskać pozytywne sprawozdanie i zalecenie Komisji Europejskiej, do rozpoczęcia rozmów z Unią , gdyż zasługuje na członkostwo w Unii Europejskiej, podkreślił, na spotkaniu premier Włoch Silvio Berlusconi z premierem Nikolą Gruevskim w Rzymie, który przybył do stolicy Włoch z jednodniową roboczą wizytą na zaproszenie Berlusconiego.
Priorytetem rozmów obu premierów było pogłębienie stosunków gospodarczych między obu krajami, ale zwrócono również uwagę na proces integracji europejskiej Macedonii i reform podjętych w tym celu.
Na roboczym lunchu obecni byli także minister spraw zagranicznych, Nikola Poposki, wicepremier ds. gospodarczych Vladimir Peszevski i szef gabinetu premiera Martin Protuger.
Osobną uwagę w rozmowie poświęcono możliwościom zwiększenia włoskich inwestycji w Macedonii, szczególnie przy budowie Korytarza 8 a zainteresowaniem cieszyła się kwestia inwestycji w regionalne składy odpadów. Zainteresowana inwestycjami  w Macedonii w dziedzinie energetyki jest także włoska ENEL.
Włochy są piątym co do wielkości partnerem handlowym Macedonii w ciągu ostatnich pięciu lat. Wymiana handlowa sięga rocznie ok. 500 mln USD, a w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wyniosła ona ponad 420 mln USD. Włoskie inwestycje w Macedonii wynoszą 55 mln euro.
Włoskie media przygotują serię reportaży o Macedonii, jako o kraju który ma przygotowaną ofertę dla inwestycji zagranicznych z Włoch, także wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

Tekst: dnevnik.com.mk, tłum. i red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE