Home / Bałkany / BiH / Bezrobocie w BiH przekroczyło 44%
bezrobocie

Bezrobocie w BiH przekroczyło 44%

Liczba bezrobotnych wzrosła w ciągu roku o kolejne 11 tys. osób, a stopa bezrobocia w Bośni i Hercegowinie wynosi 44,5% i jest najwyższa w Europie, podał Dnevni Avaz. W maju osób bez pracy było aż 547,3 tys., wynika z danych Dyrekcji Planowania Gospodarczego BiH, oznacza to wzrost o 2% r/r. Jednocześnie średnia płaca netto pozostaje bez zmian, obniżyły się natomiast wynagrodzenia w sektorze publicznym.

Jak podaje dziennik, w ciągu ostatniego roku pracę straciło 10 946 osób, z czego najwięcej przypada na sektor prywatny. Najwięcej zwolnień odnotowano w budownictwie, górnictwie i przemyśle przetwórczym.

- Obecna sytuacja jest wynikiem niedostatecznych inwestycji, zarówno prywatnych, jak i państwowych, a wzrost aktywności gospodarczej uniemożliwiło coraz droższe finansowanie przemysłu przez banki, skomentować analityk ekonomiczny, Zlatko Hurtić. Spadek popytu na towary i usługi oraz wzrost szarej strefy osłabiły rentowność przedsiębiorstw, co pociągnęło za sobą dalszy wzrost bezrobocia. Brak inwestycji i koszty kredytów dotknęły szczególnie sektor budowlany, jednocześnie bezrobocie najwyższe wśród osób młodych dodatkowo obniża popyt na mieszkania.

 

Źródło: seebiz.net, avaz.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE