Home / Bałkany / Serbia / Bezrobocie w Serbii może być dużo wyższe niż podają władze

Bezrobocie w Serbii może być dużo wyższe niż podają władze

Serbia, według nieoficjalnych szacunków, ma co najmniej milion bezrobotnych, czyli o 300 000 więcej niż oficjalnych 700 000. Oznacza to, że stopa bezrobocia w tym kraju wynosi prawie 30 procent, a nie – jak podają władze – 25,5. Według oficjalnych danych, Serbia ma 1,7 miliona pracowników, ale wielu z nich nie można nazwać zatrudnionymi we właściwym znaczeniu tego słowa.
Rzeczywiste dane fałszują przepisy Urzędu Statystycznego w odniesieniu do Ankiety o Sile Roboczej, które plasują wśród pracujących i tych, którzy pracowali co najmniej jedną godzinę tygodniowo lub pomagali w prowadzeniu gospodarstw rolnych. To znaczy, że badania statystyczne z zakresu poziomu bezrobocia nie uwzględniają formalnego statusu ankietowanej osoby, lecz jej status zatrudnienia określa się na podstawie pracy wykonywanej tylko w danym tygodniu.
W Urzędzie Statystycznym tłumaczą, że prowadzone badania stopy bezrobocia w Serbii opierają się na standardach europejskich i przyjętej w UE definicji bezrobotnego. Bez względu na stosowane kryteria, oficjalne dane 25,5 procent pochodzą z kwietnia, a więc sprzed trzech miesięcy. Zważywszy, że każdego dnia 80 osób w Serbii traci pracę, a nowe miejsca pracy praktycznie nie powstają, rzeczywisty poziom bezrobocia dziś jest zapewne dużo większy.

 

Źródło: vesti-online.com, kurir-info.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE