Home / Bałkany / Grecja / Bezrobocie w UE na najwyższym poziomie od 15 lat. Grecy nadal w czołówce

Bezrobocie w UE na najwyższym poziomie od 15 lat. Grecy nadal w czołówce

Bezrobocie w strefie Euro sięgnęło najwyższego poziomu od 15 lat, a spadek produkcji odnotowano po raz kolejny (jest to 9 miesiąc z rzędu). Wskazuje to, że gospodarka nadal słabnie.

Odsetek bezrobotnych w 17 państwach eurolandu wzrósł do poziomu 10,9% w marcu z poziomu 10,8% w lutym. Dane te opublikował w środę Eurostat [szczegółowy raport dostępny jest pod adresem Eurostatu; zobacz raport] Jest to najwyższy poziom od rekordowego, z kwietnia 1997 oraz od wprowadzenia wspólnej waluty w 1999 r. Komisja Europejska podkreśla, że poprawa sytuacji będzie możliwa tylko dzięki głębokim reformom.

Jednocześnie dane statystyczne wskazują, że produkcja w regionie spadła do poziomu 45,9 punktów w kwietniu z 47,7 w marcu (dane Markit Economics).

Najwyższe bezrobocie w marcu odnotowano w Hiszpanii (24,1%), na drugim miejscu znalazła się Grecja (21,7%) z rekordowo wysoką liczbą bezrobotnych poniżej 25 roku życia (ponad połowa). Najniższy odsetek bezrobotnych jest w Austrii (4%) i Holandii (5%)

Tekst: ekathimerini.com, tovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE