Home / Bałkany / Albania / Big Win for Dinaric Arc – regionalna współpraca dla ochrony przyrody
skadarsko_jezero - panda.org

Big Win for Dinaric Arc – regionalna współpraca dla ochrony przyrody

Poprzez oficjalne przyjęcie dokumentu „Wielkie zwycięstwo dla Łuku Dynarskiego” (Big Win for Dinaric Arc) podczas poniedziałkowego spotkania w Budwie Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Chorwacja, Kosowo, Macedonia, Słowenia i Serbia zobowiązały się do dalszej wspólnej pracy nad ochroną przyrody w regionie. Nad dokumentem przez kilka miesięcy pracowały World Wide Fund for Nature (WWF), Ministerstwo Rozwoju Zrównoważonego i Turystyki Czarnogóry oraz Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). W spotkaniu wzięli udział ministrowie i przedstawiciele właściwych ministerstw z regionu oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, na czele z komisarzem ds. środowiska Janezem Potočnikiem.

Utworzenie trójstronnych obszarów transgranicznych między Albanią, Czarnogórą, Kosowem i Macedonią, a także pierwszych morskich obszarów chronionych w Czarnogórze to tylko niektóre z pozycji wymienionych podczas spotkania. Jednym z celów projektu jest znalezienie modelu zrównoważonego finansowania obszarów chronionych w regionie – planowane jest stworzenie na tym obszarze w ciągu najbliższych pięciu lat bazy dla zrównoważonej turystyki.

Dyrektor generalny WWF, Jim Leape wyraził zadowolenie, że wszystkie zaangażowane rządy postawiły na długoterminowe cele związane ze zrównoważonym rozwojem, a nie na krótkoterminowe korzyści ekonomiczne.

 

Łuk Dynarski to ekoregion w południowo-wschodniej Europie. Obejmuje on 100 tys. km2 i ponad 6 tys. km wybrzeża. Znajduje się na terenie Włoch, Słowenii, Chorwacji, BiH, Serbii, Czarnogóry i Albanii. Rejon ten zamieszkuje ponad 5 tys. różnych gatunków.

 

Źródło: nezavisne.com, croatia.panda.org

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE