Home / Bałkany / BiH / BiH: 10 – 16 grudnia 2012 r.

BiH: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Fly Dubai wejdzie na rynek BiH

Zapowiedź wejścia na bh. rynek spółki lotniczej Fly Dubai oraz utworzenie bezpośredniego połączenia Sarajewo-Dubaj to jeden z efektów wizyty przedstawicieli banku BBI i BBI Real Estate w Dubaju. Odbyli oni spotkania z przedstawicielami międzynarodowych spółek ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, między innymi Emirates Airlines i Investment Corporation of Dubai, podczas których przedstawili możliwości inwestycyjne w BiH. Zapowiedziano, że w najbliższym czasie Emirates Airlines ma przeprowadzić analizy ekonomiczne i zapoznać się z regulacjami prawnymi BiH. (indikator.ba)

 

FIPA przyznała nagrody dla najbardziej znaczących inwestorów zagranicznych

Agencja Promocji Inwestycji Zagranicznych w BiH (Agencija za unapređenje stranih investicija BiH, FIPA) wyróżniła najbardziej znaczących inwestorów 2011 r. W kategorii całkowicie nowych inwestycji nagrodzono firmę Bentoprodukt z Šipova, w kategorii Aktywizacja/prywatyzacja – Merkator BH Sarajevo, w kategorii Tworzenie nowych miejsc pracy – Al Jazeera Balkans, zaś w kategorii Wspólna inwestycja – Sportek. (indikator.ba)

 

Violeta najmocniejszą marką z BiH, Milka najsilniejsza w regionie

Marki z byłej Jugosławii oraz dwie międzynarodowe firmy zdominowały regionalny rynek, wynika z rankingu przygotowanego przez agencję VALICON. Obecnie wśród 25 najsilniejszy marek regionu nie znajdują się firmy bh. W tym roku pierwszy raz bh. firma znalazła się w pierwszej 50 – na 47. miejscu. Violeta polepszyła swoje wyniki szczególnie dzięki rynkowi chorwackiemu. Niekwestionowanym liderem w regionie jest Milka, na drugim miejscu uplasowała się Coca-Cola.

 

Rozwój infrastruktury dzięki organizacji EYOWF w 2017 r.

Miasta Sarajewo i Wschodnie Sarajewo w lutym 2017 r., w ramach 13. Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (European Youth Olympic Winter Festival – EYOWF), ugoszczą kilka tysięcy młodych sportowców z całej Europy, taką decyzję podjęto podczas 41. Zgromadzenia Generalnego Europejskich Komitetów Olimpijskich w Rzymie. Zgodnie z zaproponowanym programem EYOWF w 2017 r. w BiH odbędą się zawody m.in. w narciarstwie alpejskim, snowboardzie, biegach narciarskich, biatlonie, łyżwiarstwie figurowym i szybkim oraz hokeju na lodzie. Organizacja EYOWF w 2017 r. uznana została przez USAID – Sida Firma Project jako jedną z sił napędowych w rozwoju turystyki w regionie Sarajewa, gdzie w ostatnim czasie turystyka staje się coraz bardziej znaczącą gałęzią gospodarki, z roczną stopą wzrostu około 10%.

 

Prawie 100 mln EUR kredytów od Banku Inwestycyjno-Rozwojowego RS w 2013 r.

Bank Inwestycyjno-Rozwojowy (Investiciono-razvojna banka, IRB) Republiki Serbskiej planuje ulokowanie w przyszłym roku 260 mln KM (130 mln EUR), z czego 184 mln KM stanowić będą linie kredytowe, zaś 76 mln KM – papiery wartościowe, zapowiedziała dyrektor IRB, Snežana Vujnić. Jednocześnie kontynuacja współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz z Bankiem Światowym zapewni odpowiednio 60 mln EUR (EBI) i 36 mln EUR (BŚ) na finansowanie MŚP i projektów infrastrukturalnych na poziomie lokalnym.

 

RS: Termin przerejestrowania dla przedsiębiorców zostanie przedłużony

Zgromadzenie Narodowe RS przyjęło zmiany do nowej ustawy o działalności rzemieślniczo-przedsiębiorczej. W związku z tym, przedsiębiorcy z RS nie będą musieli wprowadzić w życie przepisów zawartych w tej ustawie do końca br. Nowy termin to koniec przyszłego roku. Dzięki temu będzie można uniknąć wymuszonego zakończenia nawet dwóch trzecich rzemieślniczych działalności.

 

10 mln EUR na zarządzanie odpadami

BiH uzyskała od Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) i Międzynarodowej Agencji Rozwoju (IDA) środki na realizację drugiego projektu zarządzania odpadami stałymi. Dodatkowo, BiH zdobyła również grant od szwedzkiej organizacji SIDA (Swedish International Development Cooperation Agency) na potrzeby gminnych programów. Borislav Vuković, przedstawiciel Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH, ujawnił, że jest to 10 mln EUR. Na inwestycje zostanie przeznaczone 7,5 mln EUR, na budowę i wzmacnianie pojemności 2,5 mln EUR. Projekty zostaną zrealizowane w Prijedorze, Zvorniku i Mostarze.

 

Prywatyzacja spółki budowlanej Hidrogradnja

Urząd ds. Prywatyzacji Federacji Bośni i Hercegowiny opublikował w środę informację o możliwości zakupu wszystkich państwowych udziałów, tj. 67% akcji spółki Hidrogradnja d.d. Sarajevo drogą bezpośrednich negocjacji. Termin składania ofert upływa 11 lutego przyszłego roku, zostaną one otwarte 8 dni później.

 

Towarzystwo Morskie BiH pozwie Chorwację za most na Półwyspie Pelješac

Towarzystwo Morskie BiH z siedzibą w Sarajewie ogłosiło, że wniesie międzynarodowe oskarżenie przeciwko Chorwacji, aby zapobiec budowie mostu na Półwyspie Pelješac i umożliwić BiH swobodny dostęp do otwartego morza. Towarzystwo Morskie BiH zbiera podpisy obywateli oraz darowizny w celu wszczęcia międzynarodowego postępowania przeciwko Chorwacji. Przyjęto także wniosek, aby w parlamencie BiH rozpocząć dyskusję o przyjęciu deklaracji by BiH została ogłoszona krajem morskim oraz o przygotowaniu projektu ustawy morskiej po to by uzyskać zakaz budowy mostu na Półwyspie Pelješac.

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 32 146 679,25 KM, przeprowadzono 281 transakcji i wymieniono 635 618 papierów wartościowych. Indeks BIFX wzrósł o 1,09 proc. na 1 603,76 pkt., SASX-10 wzrósł o 1,93 proc. na 755,15 pkt., SASX-30 spadł o 0,73 proc. na 906,21 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 290 657,70. (sase.ba)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 4 281 158,25 KM, przeprowadzono 620 transakcji. Indeks BIRS wzrósł o 0,10 proc., FIRS wzrósł o 0,86 proc. Największe obroty wśród firm odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 1 427 657,17 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 1 609 933,97 KM, z czego 593 067,91 KM wyniósł obrót obligacjami Republiki Serbskiej. (blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE