Home / Bałkany / BiH / BiH: 10 – 16 września 2012 r.

BiH: 10 – 16 września 2012 r.

Międzynarodowa spółka Balamara chce inwestować w BiH

Ponad 10 mln EUR w początkowej fazie firma Balamara zamierza zainwestować w poszukiwanie i eksploatację złóż metali w gminie Vareš, poinformowali przedstawiciele spółki podczas spotkania z premierem i ministrem gospodarki kantonu. Balamara jest notowana na giełdach w Sydney i Frankfurcie, posiada już kopalnie w Australii, w Mojkowcu Czarnogórze oraz w pobliżu Krakowa. (seebiz.net)

 

Chińczycy zbudują elektrownie wodną i cieplną

Grupa EFT wraz z chińskimi partnerami zbuduje w BiH dwie elektrownie, środki na inwestycje zapewni Chiński Bank Rozwoju. Umowę o budowie elektrowni wodnej Ulog w górnym biegu Neretwy według modelu EPC podpisali przedstawiciele grupy EFT i chińskiego konsorcjum energetycznego, w skład którego wchodzą SINOHYDRO Corporation Ltd, DONGFANG Electric i Chiński Bank Rozwoju. Prace mają potrwać 42 miesiące, łączna wartość inwestycji to 60 mln EUR, a moc elektrowni – 35 MW. Elektrownia cieplna Stanari to inwestycja o wartości 550 mln EUR, wartość prac szacowana jest na 350 mln EUR. (indikator.ba)

 

EBOiR dalej inwestuje w BiH

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) przyznał 4 mln euro MF banka na kredyty dla małych i mikroprzedsiębiorstw. MF banka poinformowała, że dzięki temu będzie mogła wspierać lokalne firmy, udzielając korzystnych kredytów z długimi okresami spłaty. Do tego kredytu przyznano około 380 tys. euro na pomoc techniczną ze Specjalnego Funduszu Akcyjnego EBOiR oraz Funduszu na rzecz Bałkanów Zachodnich.

 

BiH na pierwszym miejscu w regionie pod względem liczby naukowców i inżynierów

BiH prowadzi w regionie i zajmuje 48 miejsce na świecie pod względem liczby naukowców, badaczy i inżynierów, wynika z badań. To dość zaskakujący wynik, ponieważ według danych opublikowanych niedawno przez Bank Światowy to właśnie w BiH najmniej inwestuje się w naukę i rozwój.

 

Sinochem sprzedaje linie przesyłowe Energoinvestu

Według wyroku Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii i Sądu Handlowego w Zagrzebiu spółka Energoinvest musi spłacić firmie Sinochem International przedwojenny dług w wysokości 8,5 mln USD, który odziedziczyła po Energopetrolu. Może doprowadzić to w bardzo krótkim czasie do zawieszenia dostaw gazu do BiH. Prawnicy Sinochemu rozpoczęli już działania w celu wstrzymania dostaw, co ma zmusić Energoinvest do spłaty długu. Ze względu na to, że przedsiębiorstwa nie osiągnęły na razie porozumienia Sinochem rozpoczął już licytację linii przesyłowych i materiałów przeznaczonych na eksport do Libii. (indikator.ba)

 

Znaczny spadek inwestycji zagranicznych w pierwszym półroczu

Inwestycje zagraniczne w pierwszej połowie tego roku wyniosły 51,47 mln KM, czyli o 102 mln KM mniej r/r, wynika ze zweryfikowanych danych Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Ekonomicznych BiH, dane dotyczą jedynie inwestycji zarejestrowanych w sądach. Najwięcej zainwestowały spółki Droga Kolinska i NLB Ljubljana, najwięcej środków wycofały Hypo Alpe Adria Bank i Tipo Odžak. W lipcu według tych danych inwestycje wyniosły niespełna 1,5 mln EUR. (indikator.ba)

 

Roczny deficyt handlowy wynosi ponad 3,5 mld EUR

W Bośni i Hercegowinie deficyt handlowy każdego roku sięga prawie 7 mld KM (ok. 3,5 mld EUR), ostrzega analityk ekonomiczny Izby Handlu Zagranicznego BiH, Igor Gavran. Z tak wysokim deficytem handlowym nie mogłyby sobie poradzić nawet kraje najsilniejsze ekonomiczne, a co dopiero BiH. Wysoko ujemny bilans prowadzi do sytuacji bez wyjścia, odpływ pieniędzy wielokrotnie przekracza jego napływ, co prowadzi do niezrównoważonej sytuacji ekonomicznej.

 

Dobry sezon turystyczny dla Sarajewa i Federacji BiH

Turystyka w BiH nieustannie się rozwija, wynika z danych statystycznych opublikowanych przez Wspólnotę Turystyczną Kantonu Sarajewo i Urząd Statystyczny Federacji BiH. Stolica odnotowała znaczny wzrost liczby turystów zagranicznych w sierpniu, zaś FBiH – wzrost przychodów w całym drugim kwartale tego roku.

 

Konsorcjum z BiH kupiło serbską fabrykę Čipsara

Za 1 mln EUR adwokat i dwóch biznesmenów z BiH kupiło fabrykę chipsów Čipsara w Čačaku. Była to jedyna oferta w przetargu, który rozpisano pod koniec lipca. Szacowana wartość rynkowa przedsiębiorstwa to 3,61 mln EUR, jednak nie była to cena wiążąca. Przed rozpoczęciem postępowania upadłościowego w firmie pracowało 139 robotników, którzy mają nadzieję na ponowne zatrudnienie. (seebiz.net)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 7 650 491,66 KM, przeprowadzono 248 transakcji i wymieniono 1 670 769 papierów wartościowych. Indeks BIFX spadł o 1,78 proc. na 1 392,42 pkt., SASX-10 wzrósł o 0,95 proc. na 703,35 pkt., SASX-30 wzrósł o 0,44 proc na 908,79 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 794 025,77 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 818 015 KM, przeprowadzono 430 transakcji. Indeks BIRS spadł o 0,11 proc., FIRS spadł o 1,57 proc., BATX utrzymał się na zeszłotygodniowym poziomie. Największe obroty odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 38 719 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 451 879 KM, z czego ponad 240 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE