Home / Bałkany / BiH / BiH: 10 mln EUR na zarządzanie odpadami

BiH: 10 mln EUR na zarządzanie odpadami

Bośni i Hercegowina uzyskała od Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) i Międzynarodowej Agencji Rozwoju (IDA) środki na realizację drugiego projektu zarządzania odpadami stałymi. Dodatkowo, BiH zdobyła również grant od szwedzkiej organizacji SIDA (Swedish International Development Cooperation Agency) na potrzeby gminnych programów. Borislav Vuković, przedstawiciel Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH, ujawnił, że jest to 10 mln EUR.

– Na inwestycje zostanie przeznaczone 7,5 mln EUR, na budowę i wzmacnianie pojemności 2,5 mln EUR. Projekty zostaną zrealizowane w Prijedorze, Zvorniku i Mostarze – powiedział.

Już 11 grudnia Szwecja podpisze umowę z sześcioma gminami w regionie Mostaru, które dostaną środki i szansę włączenia się do kampanii zarządzania odpadami stałymi, ogłosił Bosse Edberg, ambasador Szwecji w BiH.

– Bośnia i Hercegowina to przepiękne państwo, które może czerpać zyski ze swojej urody. Czyste środowisko jest tym, o co muszą dbać wszyscy: od przeciętnego mieszkańca do ludzi z samego szczytu władzy. Kiedy zakończymy tę kampanię, jestem pewien, że mieszkańcy BiH będą bardziej świadomi, a rzeki i okolica będą bardziej czyste – dodał.

Środki wspomnianej kampanii zostaną ulokowane w obu entitetach. Projekt zostanie zrealizowany w trzydziestu gminach. Sama kampania potrwa 12 miesięcy.

W BiH, infrastruktura zarządzania odpadami stałymi jest słabo rozwinięta i stanowi główny problem ochrony środowiska. Drugim problemem są ograniczone możliwości składowania tych odpadów. W rezultacie czego, dochodzi do tworzenia wielu nielegalnych składowisk na drogach, w rzekach, opuszczonych kopalniach, co stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców i samego środowiska. Celem projektu jest wsparcie i promocja tzw. networkingu gmin przy budowie składowisk sanitarnych, a także zwiększenie poziomu usług przewozu, agregacji i składowania tych odpadów oraz zwiększanie świadomości istnienia różnych koncepcji zarządzania odpadami stałymi.

źródło: indikator.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE