Home / Bałkany / BiH / BiH: 100 mln EUR zainwestowane w Serbii

BiH: 100 mln EUR zainwestowane w Serbii

Bezpośrednie bh. inwestycje w Serbii wyniosły w zeszłym roku tylko 100 mln EUR, Serbowie zainwestowali w BiH ponad 820 mln EUR, co stanowi ponad 1/5 wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich w BiH. Najważniejszym inwestorem z BiH była w Serbii firma Integral inženjering z Banja Luki, która za 8,7 mln EUR kupiła belgradzkie przedsiębiorstwo Komgrap. Największe inwestycje Serbii w BiH to zakup Telekomu Srpske (646 mln EUR) oraz przejęcie przez Delta Maksija banjaluckiego Tropica (35 mln EUR).

BiH jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Serbii – zajmuje 3. miejsce pod względem zaimportowanych towarów i 7. wśród eksporterów do tego kraju. Handel tych dwóch państw był w 2011 r. wart 1,9 mld USD [prawie 6 mld PLN], czyli o prawie 16% więcej, niż w roku 2010. Import z Serbii do BiH przyniósł 1,21 mld USD [ok. 3,8 mld PLN], eksport – 694,4 mln USD [ok. 2,18 mld PLN]. Trend wzrostu wzajemnej wymiany handlowej utrzymuje się od kilku lat i wynosi średnio 20-30%.
W imporcie BiH z Serbii dominowało piwo butelkowe, kukurydza, prąd i pszenica, w eksporcie – koks i półkoks z węgla kamiennego, paliwo diesel, węgiel i lignit.

 

Źródło: indikator.banews-tube.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE