Home / Bałkany / BiH / BiH: 11 – 17 czerwca 2012 r.

BiH: 11 – 17 czerwca 2012 r.

17 czerwca 2012 r.

Zmiana dyrektora SASE

Wieloletniego dyrektora sarajewskiej giełdy (SASE), Zlatana Dedicia, odwołano ze stanowiska. Nieoficjalnie mówi się, że pomiędzy Dediciem a domami maklerskimi, będącymi członkami SASE, doszło do różnicy zdań odnośnie rozdziału dochodów. 13 z 15 domów maklerskich miało podpisać petycję o odwołanie dyrektora. Pełniącym obowiązki dyrektora został Tarik Kurbegović. (indikator.ba)

 

Izraelska firma opracuje dane spisu ludności

Elektroniczne opracowanie danych podczas spisu ludności, warte 1,2 mln USD, powierzono firmie Top Image Sistem, mającej siedzibę w Izraelu. Zlecenie obejmuje opracowanie ponad 20 mln formularzy wypełnionych pismem łacińskim i cyrylicą. Podobne prace TIS wykonywało między innymi podczas niedawnego spisu ludności w Niemczech. (indikator.ba)

 

16 czerwca 2012 r.

Nowy model działania giełdy

Zapowiedziano podpisanie porozumienia o powiązaniu giełd Albanii i krajów byłej Jugosławii na wzór rynku kapitałowego ASEAN [Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej] i Ameryki Południowej. Porozumienie nie ma na celu stworzenie jednego rynku regionalnego, ale sieci domów maklerskich, co znacząco uprościłoby procedury i zwiększyło atrakcyjność dla inwestorów. Porozumienie 29 czerwca mają podpisać w Budwie przedstawiciele giełd z BiH (Banja Luka i Sarajewo), Słowenii, Chorwacji, Serbii, Macedonii, Czarnogóry i Albanii. (indikator.ba)

 

Elektroprivreda BiH – sprawozdanie i plany

Dochód firmy Elektroprivreda BiH w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku wyniósł prawie 4 mln KM [ok. 8 mln PLN]. Ze względu na klęskę żywiołową w lutym i przychód, i koszty były mniejsze od zakładanych. Dyrektor generalny firmy, Elvedin Grabovica, podczas konferencji prasowej zapowiedział rozpoczęcie budowy elektrowni wodnej Vranduk o wartości 65 mln EURi parku wiatrowego Podveležje o wartości 64 mln EUR. (indikator.ba)

 

Ukończono 70-80% prac przed rozmowami z MFW

Premier BiH, Vjekoslav Bevanda, powiedział, że ukończono 70-80% zadań koniecznych do podjęcia rozmów z MFW. Grupa doradcza przygotowała dokumenty i wysłała roboczy materiał do Waszyngtonu, teraz BiH czeka na odpowiedź. Na posiedzeniu Rady Fiskalnej przyjęto globalne ramy polityki fiskalnej na lata 2013-2015 (2013-2014 – bez zmian, 2015 – wzrost do 980 mln KM i zwiększenie poboru z podatków pośrednich do 780 mln KM), ustalono też zasady finansowania spisu ludności. (indikator.ba)

 

Nie odwołano zarządu spółki Bosnalijek

Na kolejnym walnym zebraniu udziałowców firmy Bosnalijek, które zwołało Ministerstwo Energii, Górnictwa i Przemysłu FBiH, nie odwołano obecnej Rady Nadzorczej, na czele której stoi Veljko Trivun. Przeciwko zmianie było 52% głosujący, za – 46%, 2% głosów było nieważnych. (indikator.ba)

 

15 czerwca 2012 r.

Powstanie spółka ds. handlu energią elektryczną w Europie Południowo-Wschodniej

Przedstawiciele korporacji energetycznych z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Grecji, Czarnogóry, Rumunii, Słowenii, Kosowa i Turcji podpisali porozumienie, na mocy którego zostanie utworzona wspólna spółka, która będzie organizowała skoordynowane aukcje na zakup zdolności przesyłowych linii dla transgranicznej wymiany energii elektrycznej. Zadaniem nowej firmy o nazwie „Biuro ds. skoordynowanych akcji w Europie Południowo-Wschodniej” (CEE CAO), jest zoptymalizowanie zakupu zdolności przesyłowych i obniżenie dotychczasowych kosztów transgranicznego przesyłu energii elektrycznej, co znacznie ułatwi wymianę handlową energii elektrycznej w regionie. (mia.com.mk, indikator.ba)

 

Brytyjczycy inwestują w gminie Maglaj

W gminie Maglaj powstała nowa fabryka firmy Ionix systems, kolejna baza produkcyjna spółki po Estonii i Chorwacji. Brytyjczycy w rozpoczęcie działalności zainwestowali już ok. 2 mln EUR. Fabryka rozpocznie pracę 1 sierpnia, po przeszkoleniu pracowników. Ionix systems produkuje przewody instalacji elektrycznych dla maszyn budowlanych, samochodów i autobusów, ich odbiorcami są między innymi takie marki jak Lotus, Komatsu Hanomag i JCB. (indikator.ba, seebiz.net)

 

Austriacy kupią Avaz?

Najprawdopodobniej sarajewska spółka prasowa Avaz zostanie kupiona przez austracką Styrię, choć przejęciem zainteresowane jest też 5 innych firm. Jednocześnie Avaz rezygnuje z próby przejęcia czarnogórskiego dziennika Pobjeda, o czym w najbliższych dniach ma powiadomić komisję przetargową. Właściciel, Fahrudin Radončić, sprzedaje Avaz, ponieważ po tym, jak jego partia weszła do koalicji, ma zostać ministrem. (indikator.ba)

 

Regionalne nagrody Biznis partner 2012

W Belgradzie po raz 18. wręczono nagrody Biznis partner 2012 przedstawicielom 46 firm z 12 krajów. Fabrykę cementu Kakanj z BiH nagrodzono w kategorii Regionalny partner biznesowy. Tegoroczni laureaci zostali wyłonieni spośród 1000 przedsiębiorstw. (indikator.ba)

 

Prywatyzacja firmy Šipad Export-Import

Państwowy kapitał, wart ponad 8 mln KM [ponad 16 mln PLN], zostanie sprzedany na drodze bezpośrednich negocjacji, termin składania pisemnych ofert mija 31 sierpnia tego roku. Agencja ds. Prywatyzacji FBiH po raz pierwszy opublikowała także materiał promujący, w którym zawarto wskaźniki finansowe, zasoby firmy, a także powody, dla których warto w nią inwestować. (ekapija.ba)

 

14 czerwca 2012 r.

Nagrody Najlepszy Pracodawca w regionie 2012

Portale Posao.ba z BiH, InfoStud z Serbii i MojPosao z Chorwacji przeprowadziły badania satysfakcji wśród pracowników. Tytułu nie otrzymała w tym roku żadna z uczestniczących w badaniu spółek z BiH. Powodem był nie wystarczająco dobry wynik względem poziomu innych firm regionu. W kraju było ankietowanych 564 pracowników pięciu firm: JU „Apoteke Sarajevo”, AL Jazeera Balkans, Delkaize BH, Violeta i DM Drogerie Markt. W całym regionie w badaniu uczestniczyło 11345 pracowników z 87 firm. (seebiz.net, nezavisne.com)
 

BH Airlines bez Turków

Turkish Airlines ostatecznie opuściło linie lotnicze BiH. Nie ma żądań finansowych, choć zainwestowało w BH Airlines ponad 30 mln KM [ponad 60 mln PLN]. Władzom FBiH został dług 1,4 mln KM [ok. 3 mln PLN], rozłożony na 27 rat. Po odejściu Turkish Airlines Federacja staje się właścicielem 99,5% udziałów w firmie, 0,5% posiada firma Energoinvest. Nie wiadomo jeszcze, kto może zostać nowym partnerem strategicznym spółki. (seebiz.net, indikator.ba)

 

Suficyt handlowy z sześcioma krajami

Bez deficytu w pierwszym kwartale tego roku BiH zakończyła wymianę handlową z sześcioma krajami: Czarnogórą, Albanią, Niemcami, Hiszpanią, Portugalią i Litwą. Łączny deficyt handlowy wyniósł 1,46 mlg KM [prawie 3 mld PLN]. (indikator.ba)

 

Tańsze paliwo w RS

W Republice Serbskiej cena litra paliwa spadła o 0,04 KM [ok. 0,09 PLN]. Ceny w maju w były o 0,02-0,07 KM niższe niż w kwietniu. (seebiz.net)

 

Deling buduje własną elektrownię słoneczną

Na dachach obiektów firmy Deling zostaną zamontowane panele słoneczne o łącznej nocy 149kWp. Energia będzie wykorzystywana na potrzeby produkcyjne spółki, a nadwyżki trafią do energetycznego systemu FBiH. Firma uzyskała już pozwolenie z Ministerstwa Przemysłu, Energetyki i Górnictwa Kantonu Tuzlańskiego. (seebiz.net)

 

13 czerwca 2012 r.

Najniższe w Europie ceny energii elektrycznej

Według reportu Europejskiego Urzędu Statystycznego (EUROSTAT) o cenach energii elektrycznej w 32 krajach Europy, najniższe ceny odnotowano w BiH. Raport obejmował dane dotyczące cen energii elektrycznej w okresie lipiec-grudzień 2011 r. dla dwóch kategorii odbiorców – gospodarstw domowych oraz odbiorców przemysłowych. Średnia cena prądu dla gospodarstw domowych, dostarczanego przez Elektroprivreda BiH, w drugiej połowie 2011 r. wynosiła 0,1381 KM [0,2762 PLN] za kWh bez podatku, lub 0,1616 KM [0,3232 PLN] z podatkiem. W 27 europejskich krajach średnia cena prądu w okresie analogicznym wynosiła 0,3593 KM [0,7186 PLN] z kWh. Przeciętne ceny w drugiej kategorii – dla odbiorców przemysłowych, również są najniższe w BiH. (biznis.ba)

 

Bez opłaty pasażerskiej na lotniskach w Mostarze i Tuzli

Opłata pasażerska będzie obowiązywała już tylko na lotnisku w Sarajewie – rząd FBiH, na wniosek Kantonu Tuzlańskiego i lotniska międzynarodowego w Mostarze, zmienił rozporządzenie dotyczące opłat dla firm lotniczych. Ma to zachęcić tanie linie lotnicze do organizowania połączeń z tymi dwoma miastami. (bljesak.info, indikator.ba)

 

Nowy operator komórkowy na rynku

IZI mobil, słoweński operator sieci komórkowych, rozpoczął działalność w BiH. Firma podpisała porozumienia ze spółkami BH Telecom i m:tel i będzie korzystała z ich infrastruktury. Grupą docelową IZI mobil są w tej chwili przede wszystkim ci, którzy często podróżują do Słowenii, i ok. 70 tys. osób, które mieszkają w Słowenii, ale pochodzą z BiH lub są z nią w różny sposób związane. (indikator.ba, seebiz.net)

Dochód banków FBiH w pierwszym kwartale

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku sektor bankowy FBiH osiągnął dochód w wysokości 30 mln KM [ok. 60 mln PLN], czyli o ok. 33% więcej, niż w tym samym okresie zeszłego roku. Osiem banków zanotowało rezultaty gorsze łącznie o 3,4 mln KM [ok. 7 mln PLN], jedenaście – lepsze o 11 ml KM [ok. 22 mln PLN]. (indikator.ba)
 

12 czerwca 2012 r.

Rosjanie kupują stacje OMV

Po pół roku od ogłoszenia sprzedaży stacji benzynowych OMV w Chorwacji i Bośni, jak nieoficjalnie podano, do rozmów dołączyła rosyjska spółka Zarubieżnieft, która działa już na rynku BiH. Sieć OMV posiada 63 stacje benzynowe w Chorwacji (13% rynku) i 28 w BiH. Ocenia się, że OMV za swoje stacje mogłoby otrzymać ok. 150 mln EUR, przedstawiciele Zarubezhneft nie podali, ile są gotowi za nie zapłacić. (biznis.ba)

 

Budowa mostu na Sawie w czerwcu 2013 r.

Po pierwszym spotkaniu przedstawicieli zespołów operacyjnych zajmujących się opracowaniem porozumienia BiH i Chorwacji o budowie mostu na Sawie podano, że prace mogą rozpocząć się do końca czerwca przyszłego roku. Jeśli do końca roku zostanie wydane pozwolenie na budowę, jeszcze w tym roku możliwe będzie rozpisanie przetargu. BiH ma już zapewnione 50% środków na budowę, jednak rząd nie wydał jeszcze formalnej decyzji. Chorwacka strona potwierdziła, że trwają prace nad projektem, który powinien zostać ukończony jeszcze w czerwcu. (indikator.ba)

 

Zielone światło dla kredytu EBI

Rada Ministrów BiH zatwierdziła Propozycję umowy o finansowaniu pomiędzy BiH i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – Korytarz Vc, II faza. Cel projektu to budowa dwóch odcinków autostrady w ramach korytarza Vc – 20,35 km na trasie Vlakowo-Tarčin i 10,76 km Svilaj-Odžak, w tym most na Sawie. Kredyt ma wynosić 166 mln EUR, termin płatności to 25 lat. (indikator.ba)

 

Nowy system poboru opłat na autostradach

W FBiH uruchomiono nowy system pobierania opłat na autostradach; jak zapewniają przedstawiciele przedsiębiorstwa Autoceste FBiH – najbardziej zaawansowany w regionie. W tej chwili działa on podwójnie: manualnie (karty magnetyczne) lub jako elektroniczny system ACC. Po raz pierwszy w BiH na autostradach można też płacić kartą. Opłata jest uzależniona od typu pojazdu i ilości przejechanych kilometrów. (indikator.ba, jpautoceste.ba)

 

Wzrost w budownictwie mieszkań

W pierwszym kwartale ukończono w BiH 229 nowych mieszkań, czyli o 13,4% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, w budowie jest 4 336 mieszkań – więcej o 22%. Jednocześnie liczba nowych mieszkań jest mniejsza niż w latach 2009 i 2010, kiedy ukończono odpowiednio 519 i 630, a w budowie było 4 948 i 4 856 mieszkań. (seebiz.net)

 

11 czerwca 2012 r.

Wydział Ekonomiczny w Sarajewie wśród najlepszych na świecie

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu w Sarajewie otrzymał akredytację od jednej z najbardziej prestiżowych organizacji na świecie – EFMD (European Foundation for National Development). Akredytacja EPAS (EFMD Programme Accreditation System) potwierdza świetny program nauczania na wszystkich stopniach studiów. Eksperci EFMD pozytywnie ocenili program studiów w języku angielskim na kierunkach „Financial Managment & Marketing Managment”. Po tym raporcie zdecydowano się na udzielenia akredytacji programu EPAS. Wśród 15 tys. wydziałów ekonomicznych na świecie wspomnianą akredytację otrzymało tylko 57. (dnevniaz.ba, efmd.org)

 

Spadek cen mieszkań w RS

Ceny mieszkań w Republice Serbskiej w ciągu ostatnich trzech lat spadły, a metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej jest tańszy nawet do 30% w porównaniu do roku 2009, podają agencje nieruchomości. W Banja Luce aktualnie za metr kwadratowy w starym budownictwie trzeba zapłacić od 1400 KM do 1700 KM [2800-3400 PLN], cena metra kwadratowego w nowym budownictwie wynosi 2000-2500 KM [4000-5000KM]. (capital.ba)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE