Home / Bałkany / BiH / BiH: 11 – 17 lutego 2013 r.

BiH: 11 – 17 lutego 2013 r.

konvertibilne marke

NIS Gazpromnjeft zainwestuje 10 mln EUR w poszukiwanie ropy naftowej

Spółka NIS Gazpromnjeft planuje w tym roku zainwestować 10 mln EUR w Republice Serbskiej w projekt poszukiwania ropy naftowej i gazu. Środki te zostaną zainwestowane przez spółkę Jadran naftagas. Firma zamierza też zwiększyć udział w sprzedaży detalicznej produktów naftowych na terytorium BiH z obecnych 18% na 20%.

 

Osiągnięto porozumienie ws. korzystania z portu Ploče

Po wejściu Chorwacji do UE Bośnia i Hercegowina nadal będzie mogła na korzystnych zasadach importować i eksportować przez port Ploče wszystkie towary przemysłowe, a także towary pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ustalono na trójstronnym spotkaniu ministrów w Brukseli. Jednocześnie BiH zobowiązała się do nieimportowania towarów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego nie spełniających norm UE w kwestii zdrowia zwierząt.

 

W tym roku może zacząć się prywatyzacja firmy BH Telecom i obu spółek Elektroprivreda

Zgodnie z planem prywatyzacji na ten rok akcje trzech ważnych spółek, których większościowym właścicielem jest państwo – BH Telecom i obu spółek Elektroprivreda – mają zostać sprzedane na giełdzie. W pierwszej fazie na sprzedaż ma zostać wystawione 5% udziałów (Władza FBiH jest w posiadaniu 90%), dla pozostałej części musi zostać przygotowane studium wykonalności. Planu, przygotowanego przez Agencję ds. Prywatyzacji, nie zatwierdził jeszcze rząd.

 

Turkish Ziraat Bank otworzy nowe filie w BiH

Przedstawiciele Turkish Ziraat Bank na spotkaniu z przedsiębiorcami zapowiedzieli, że bank w 2013 r. otworzy w BiH 10 nowych filii, z czego 4 w Republice Serbskiej. Planowane jest także dalsze wspieranie rolnictwa oraz osób powracających. (trtbosanski.com)

 

SASE: Przyznano nagrody dla najlepszych domów brokerskich

Giełda w Sarajewie (SASE) przyznała nagrody za działalność w 2012 r. w kategoriach: łączne obroty, obroty w handlu akcjami, obroty w handlu obligacjami oraz zrealizowana liczba transakcji. W tych kategoriach najlepsze wyniki osiągnęły odpowiednio: SEE Investment Solutions Sarajevo, Eurohaus Sarajevo i dwa razy Raiffeisen Bank. (indikator.ba)

 

Uruchomiono Rejestr instytucji zamawiających i oferentów Agencji ds. Zamówień Publicznych

Agencja ds. Zamówień Publicznych uruchomiła Rejestr instytucji zamawiających i oferentów, który wszystkim podmiotom w BiH umożliwia bezpłatne zaprezentowanie swojej oferty na potrzeby zamówień publicznych. Strona ma poprawić konkurencyjność oraz transparentność zamówień publicznych. (seebiz.net)

 

Budowa elektrowni zagraża twierdzy we Vranduku

Ruch ekologiczny OTPOR żąda od władz FBiH zniesienia decyzji z 13 września 2011, zgodnie z którą przyznana została koncesja przedsiębiorstwu Elektroprivreda BiH na budowę wspomnianej hydroelektrowni na obszarze związanym z pomnikiem narodowym, co łamie Ustawę o Vranduku i Aneks 4 Porozumienia z Dayton. Ruch skierował otwarty list do rządu Federacji Bośni i Hercegowiny, władz kantonu Zenica – Doboj, gminy Zenica, Państwowej Komisji Ochrony Pomników Narodowych oraz przedsiębiorstwu Elektroprivreda BiH, w którym przedstawia skutki geologicznych badań pod budowę hydroelektrowni Vranduk, które są jednym z głównych powodów osuwania się ścian twierdzy Vranduk.

 

Plany wprowadzenia linii lotniczych Sarajewo-Ateny

BiH i Grecja są zainteresowane wprowadzeniem bezpośredniego połączenia lotniczego, które ułatwi obu państwom nawiązanie ścisłej współpracy gospodarczej oraz rozwinie turystykę – w tym celu w Sarajewie odbyło się spotkanie przedstawicieli władz, przewoźników oraz agencji turystycznych obu krajów. Na spotkaniu analizowano możliwości wprowadzenia linii Sarajewo-Ateny – inauguracja lotów nastąpiłaby już na początku tegorocznego sezonu letniego.

 

Dług publiczny BiH sięgnął 3,6 mld EUR

W zeszłym roku dług publiczny BiH wyniósł ok. 7,1 mld KM (3,6 mld EUR), wynika z danych Ministerstwa Finansów i Skarbu BiH opublikowanych przez Bank Centralny BiH. Od końca 2011 roku, kiedy wynosił 6,6 mld KM (3,4 mld EUR),  wzrósł o ok. 470 mln KM (240 mln EUR). Najwyższy dług BiH ma wobec Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA).

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 327 991,77 KM, przeprowadzono 232 transakcje i wymieniono 856 959 papierów wartościowych. Indeks BIFX wzrósł o 1,01 proc. na 1 613,45 pkt., SASX-10 wzrósł o 1,36 proc. na 808,17 pkt., SASX-30 wzrósł o 1,03 proc. na 960,69 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo – 120 180,45 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 448 429,01 KM. (sase.ba)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 2 949 735,82 KM, przeprowadzono 809 transakcji. Indeks BIRS wzrósł o 0,99 proc., FIRS wzrósł o 1,33 proc. Największe obroty wśród firm odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 204 551,88 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 1 825 795,57 KM, z czego 821 666,48 KM wyniósł obrót obligacjami Republiki Serbskiej. (blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE