Home / Bałkany / BiH / BiH: 12-18 grudnia 2011 r.

BiH: 12-18 grudnia 2011 r.

Bośniackie marki

18 grudnia 2011 r.

W przemyśle spadek cen

Ceny wyrobów przemysłowych w listopadzie były średnio niższe o 0,1% w porównaniu do października. Ceny produktów szybko rotujących w listopadzie były wyższe o 0,4%, a dóbr inwestycyjnych o 0,2% w porównaniu do października. Ceny produktów pośrednich w listopadzie były niższe o 0,4%, podobnie ceny energii – o 0,3%. Na niezmienionym poziomie pozostały ceny produktów trwałych. W odniesieniu do obszarów produkcji przemysłowej, górnictwa i kopalnictwa, w listopadzie ceny produkcji były niższe o 0,8%. (capital.ba)

17 grudnia 2011 r.

Serbowie budują pierwszą farmę wiatrową w RS

Firma „Omega Plus” z Belgradu, własność serbskiego biznesmena Zlatka Mandžuka, będzie inwestorem w budowie pierwszej farmy wiatrowej w RS, realizowanej w gminach Berkovići i Nevesinje. Wiatraki mają mieć moc 51 MW. (capital.ba)

16 grudnia 2011 r.

Rosyjskie firmy naftowe w wyścigu po OMV

Na czoło w wyścigu o przejęcie austriackiego OMV na rynku w BiH i Chorwacji wysunęły się dwie rosyjskie firmy naftowe: Gazprom-Nieft i Zarubieżnieft, chociaż jako pierwsza zainteresowanie wykupem OMV zgłosiła chorwacka INA. Pierwsza ze spółek jest właścicielem całej branży naftowej w RS, w tym rafinerii w Bosanskim Brodzie, druga jest właścicielem biznesu naftowego w Serbii i rafinerii ropy naftowej w Panczewie.  Chorwacka INA łatwo nie zrezygnuje z przejęcia 85 stacji OMV w BiH i Chorwacji, pytanie jednak brzmi, czy w krótkim okresie czasu zdobędzie 250 mln EUR, niezbędnych do cesji z OMV. (biznis.ba)

15 grudnia 2011 r.

Raiffeisen e-pay

Raiffeisen Bank oferuje nową usługę na bh. rynku – Raiffeisen e-pay – który umożliwia handlowcom sprzedaży przez Internet, a klientom łatwiejsze i tańsze zakupy. Raiffeisen Bank jest pierwszym i jedynym bankiem w Bośni i Hercegowinie, który oferuje usługę, która pozwala sprzedającym akceptować płatności kartami MasterCard i VISA zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa. (indikator.ba)

14 grudnia 2011 r.

BiH czeka na podpisanie porozumienia z EFTA

BiH jest jedynym krajem w regionie, z którym nie podpisano porozumienia w sprawie bezcłowego handlu. Ostatnio umowę z Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu (EFTA) zawarła Czarnogóra. We wrześniu nastąpił postęp w negocjacjach w kwestii dostępu rynku dla produktów przemysłowych, rybnych i rolnych z BiH. Jednakże ostateczne porozumienie w sprawie wolnego handlu nie zostało jeszcze przyjęte, a data jego podpisania nie jest wyznaczona. Największym partnerem handlowym BiH z krajów EFTA jest Szwajcaria. Tylko w ciągu 10 ostatnich miesięcy dokonano wymiany towarów przekraczających 1,1 mld KM, ale z deficytem do 881 mln KM, a stosunek eksportu do importu wynosił 13%. (6yka.ba)

13 grudnia 2011 r.

„Re/Max” wchodzi na bh. rynek

Jedna z największych agencji nieruchomości na świecie, „Re/Max”, pochodząca z USA, planuje otwarcie swojego biura w Banja Luce na 20 grudnia br., przy pomocy i wsparciu Ambasady USA w BiH. Zdaniem szefa marketingu „Re/Max”, Antonio Jukicia, powstały obiektywne warunki do rozprzestrzeniania oddziałów firmy i na rynku BiH. (dnevniavaz.ba)

12 grudnia 2011 r.

Obniżka wynagrodzeń pracowników budżetowych

Wynagrodzenia urzędników w Rządzie RS oraz pracowników ministerstw, organów rządowych, sądów, prokuratur, Prokuratury Generalnej, zakładów poprawczych i policji sądowej będą obniżone od 10% do 25% w nadchodzącym roku, podobnie jak to miało miejsce w roku bieżącym. (info-market.ba)

Przegląd gospodarczy przygotowała Dominika Gapska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE