Home / Bałkany / BiH / BiH: 12 – 18 marca 2012 r.

BiH: 12 – 18 marca 2012 r.

 

18 marca 2012 r.
Promocja projektu Tuzla Natura
W Dramar centrum w Tuzli odbyła się prezentacja i promocja nowego projektu ekologicznego. Projekt Pierre’a Bossharda ma indywidualnym producentom żywności udzielić wszelkiej potrzebnej pomocy w wytwarzaniu produktów czystych ekologicznie, które mogłyby być następnie eksportowane. (hayat.ba)

Coraz więcej Chorwatów robi zakupy w BiH
Wciąż wzrasta liczba obywateli chorwackich, którzy przyjeżdżają na zakupy do przygranicznych centrów handlowych. Do BiH przyciąga ich podatek VAT niższy o nawet 8%, co w przypadku dużych zakupów pozwala na znaczne oszczędności, a także znacznie niższe ceny paliwa. (biznis.ba)

17 marca 2012 r.
Rozmowy o współpracy ekonomicznej Turcji i BiH
Delegacja turecka i Bakir Izetbegović z Prezydium BiH rozmawiali o możliwości zwiększenia zaangażowania ekonomicznego Turcji w BiH. Tureccy eksperci oraz przedsiębiorcy zostali też zaproszeni do udziału w Sarajevo Business Forum 2012. Ma to być okazja do wzmocnienia więzi ekonomicznych, ale też rozważenia możliwości tureckich inwestycji w infrastrukturę, turystykę i energetykę BiH. (nezavisne.com)

16 marca 2012 r.
Nowy katalog przemysłu drzewnego
Podczas 30. międzynarodowych targów INTERIO 2012 Izba Handlu Zagranicznego BiH przedstawiła nowy katalog przemysłu drzewnego „Wood industry Bosnia and Herzegovina”, który zawiera informacje o firmach z całej BiH. Katalog został wydany w trzech językach: po angielsku, niemiecku i bośniacku, a będzie go można znaleźć m.in. na ważniejszych targach w kraju i zagranicą oraz w ambasadach. (indikator.ba)

15 marca 2012 r.
Wzrost eksportu towarów do Bułgarii
BiH w styczniu 2012 r. zwiększyła eksport towarów do Bułgarii o 218% i jest to jeden z nielicznych krajów, które w wymianie handlowej z Bułgarią osiągnęły saldo dodatnie. Wartość eksportu wyniosła 1,75 mln EUR, zaś importu – 1,35 mln EUR, czyli o 57,8% mniej niż w styczniu 2011 r. (seebiz.net)

14 marca 2012 r.
Współpraca konsularna Serbii i FBiH
W Belgradzie podpisano umowę o wzajemnej pomocy konsularnej. Ma ona polegać na wsparciu konsularnym obywateli BiH i Serbii w państwach trzecich, w których jedna ze stron nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego. Ministrowie porozumieli się także ws. rozważenia możliwości wspólnych przedstawicielstw dyplomatycznych na świecie, na wzór państw skandynawskich. (smedia.rs)

13 marca 2012 r.
Rosyjskie inwestycje w przemysł energetyczny
Neftegazinkor, rosyjska firma, która prywatyzowała Rafinerię Naftową Brod, rafinerię olejową w Modricy i sieć stacji benzynowych Petrol, do 2016 r. planuje w regionie zainwestować 730 mln EUR. Inwestycje w BiH mają w tym roku zostać wsparte kwotą 120 mln EUR, z czego największą część otrzyma Rafineria Brod – 90 mln EUR. (biznis.ba)

12 marca 2012 r.
Paliwo najtańsze w regionie
Pomimo ostatniego wzrostu cen paliwo w BiH jest wciąż najtańsze spośród krajów byłej Jugosławii. Litr benzyny bezołowiowej 98 kosztuje średnio 1,28 EUR, benzyny bezołowiowej 95 – 1,25 EUR. Eurodiesel kosztuje 1,30 EUR i tańszy jest jedynie w Macedonii. Najwięcej za paliwo płacą mieszkańcy Słowenii i Chorwacji. (oslobodjenje.ba)

125. miejsce w rocznym sprawozdaniu Banku Światowego
W sprawozdaniu Banku Światowego Doing Business 2012 BiH znalazła się na 125. miejscu na 183 kraje. Pomimo pozycji wyższej niż w zeszłym roku kraj wciąż plasuje się najniżej z całego regionu. Najlepiej ocenione zostały Macedonia (22. miejsce), Słowenia (37.) i Czarnogóra (56.). Pełen ranking dostępny jest na stronie internetowej. (capital.ba)

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE