Home / Bałkany / BiH / BiH: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

BiH: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Współpraca Giełd w Sarajewie i Banja Luce

Rozpoczęły się prace nad porozumieniem Giełd Papierów Wartościowych w Sarajewie (SASE) i Banja Luce (BLSE). Ich prekursorem jest nowy dyrektor SASE, Tarik Kurbegović. Głównym celem porozumienia jest standaryzacja usług i ułatwienie klientom działania na giełdach.

 

BiH przygotowuje przepisy do wejścia Chorwacji do UE

Państwowy Instytut Weterynaryjny przygotował rozporządzenia dotyczące higieny żywności pochodzenia zwierzęcego oraz organizacji urzędowych kontroli produktów pochodzenia zwierzęcego, przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Mają być wprowadzone przepisy z tzw. „Pakietu Higiena” UE.

 

Zakończono przejmowanie terminali paliw płynnych

Zakończył się proces przejmowania terminali paliw płynnych przez spółkę państwową Terminali FBiH w miejscowościach Živinice, Blažuj, Mostar i Bihać, a także wszystkich obsługujących je pracowników. Porozumienie w tej sprawie podpisano 18 lipca br. Modernizacja i korzystanie z terminali pozwoli na zgromadzenie trzymiesięcznych rezerw paliwa, co jest warunkiem koniecznym w staraniach o wstąpienie do UE. (klix.ba)

 

Znaczny spadek inwestycji zagranicznych w pierwszym półroczu 2012 r.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wyniosły 51,47 mln KM (ponad 26 mln EUR), co oznacza spadek o 102 mln KM (ponad 52 mln EUR) r/r. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Stosunków Ekonomicznych BiH najwięcej zainwestowały spółki słoweńskie: Droga Kolinska i Nova Ljubljanska banka, najwięcej kapitału wycofał bank Hypo Alpe Adria. (indikator.ba)

 

BiH atrakcyjna dla inwestorów z krajów islamskich

Chęć inwestowania w BiH wyrazili przedstawiciele Kuwejtu, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, to efekt wizyty Zlatko Lagumdžiji, ministra spraw zagranicznych BiH na Czwartym Nadzwyczajnym Szczycie Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Mekce. Planowane są intensywne spotkania z przedsiębiorcami z tych krajów. Przewidywane jest także ożywienie turystyki, bowiem przyroda w BiH wywołała wrażenie, szczególnie na przedstawicielach Kuwejtu.

 

Turcy inwestują w sektor energetyczny BiH

Wiodące w sektorze energetycznym spółki tureckie są gotowe inwestować na terenie Bośni i Hercegowiny. Jest to rezultat ostatniej wizyty tureckiego Ministra Energetyki, Przemysłu i Górnictwa Erdala Trhulja. Przedstawiciele siedmiu tureckich spółek we wrześniu i październiku mają ponownie odwiedzić BiH, aby zobaczyć konkretne lokalizacje oraz rozmawiać z przedstawicielami władzy o możliwościach inwestycyjnych.

 

Austriackie spółki zainteresowane inwestycjami

Firmy z Austrii są zainteresowane inwestowaniem w przetwórstwo metalu na terenie Republiki Serbskiej i gminy Višegrad, podał przedstawiciel austriackiej ambasady w BiH Sigmund Nemeti. Mówi się też o odrestaurowaniu na potrzeby turystów kolei wąskotorowej z 1906 r. łączącej miejscowości Mokra Gora i Višegrad, współpracy w zakresie agroturystyki, wytwarzania zdrowej żywności i przetwórstwie owoców. (srna.rs)

 

Ministerstwa w RS wprowadzają podpis elektroniczny

Instytucje w RS od bieżącego roku mogą korzystać w administracji z podpisu elektronicznego. Urząd zajmujący się wydawaniem elektronicznych certyfikatów to Agencja ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Używanie podpisu elektronicznego jest obecnie dostępne dla ministerstw, urzędów i organizacji państwowych. Ministerstwa Nauki i Technologii RS, Edukacji i Kultury oraz Zdrowia i Opieki Społecznej rozpoczęły już proces certyfikacji.

 

RS: Propozycje bardziej jednoznacznych przepisów w budownictwie

Ministerstwo Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ekologii Republiki Serbskiej przygotowało nowy projekt ustawy o planowaniu przestrzennym i budownictwie, który wyraźnie oddziela obliczanie odszkodowania za czynsz i rzeczywiste koszty związane z zarządzaniem ziemią, co budziło niezadowolenie w przypadku poprzedniej ustawy. Nowy projekt po raz pierwszy uwzględnia także energetyczną efektywność obiektów. (indikator.ba)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 3 229 511,36 KM, przeprowadzono 193 transakcje i wymieniono 934 515 papierów wartościowych. Indeks BIFX spadł o 0,61 proc. na 1 443,95 pkt., SASX-10 o 0,19 proc. na 685,20 pkt., SASX-30 o 0,70 proc na 888,08 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 411 704,25 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 715 157,94 KM, przeprowadzono 539 transakcji. Indeks BIRS wzrósł o 0,36 proc., FIRS spadł o 0,40 proc., BATX utrzymał się na zeszłotygodniowym poziomie. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 422 130,61 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 850 225,85 KM, z czego prawie 345 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE