Home / Bałkany / BiH / BiH: 14 – 20 maja 2012 r.

BiH: 14 – 20 maja 2012 r.

20 maja 2012 r.
Turystyka polityczna
Brytyjska agencja turystyczna „Political Tours” przygotowała 8-dniową wycieczkę, w ramach której turyści podróżują „szlakiem nacjonalnych bałkańskich konfliktów” i odwiedzają miejsca kojarzone z Mladiciem i Karadžiciem. Eksperci ten typ podróży zaliczają do tzw. mrocznej turystyki, która nie sprzyja rozwojowi. (akter.co.rs, vijesti.ba)

19 maja 2012 r.
Budowa korytarza Vc od czerwca
Prace przy budowie korytarza Vc zaczną się w czerwcu tego roku, a zakończą w połowie roku 2014, zapowiedział Izet Bajrambašić z Ministerstwa Transportu i Łączności BiH. Znane są już terminy i wykonawca, dokumentacja projektowa budowy mostu na Sawie jest już skompletowana i ma być dostarczona do Zagrzebia, ponieważ projekt, finansowany w 50% przez BiH, jest realizowany przez Chorwację. (seebiz.net)

Zakończona digitalizacja rękopisów
Instytut Boszniacki z Sarajewa zakończył digitalizację kolekcji orientalnych rękopisów datowanych na XIV-XIX wiek. Jest to 1125 dzieł napisanych alfabetem arabskim w języku arabskim, bośniackim, perskim i tureckim, wśród których znajdują się też unikaty na skalę światową. Kolekcja, która stanowi niezwykle cenną część całego dziedzictwa kulturowego BiH, w formie cyfrowej jest obecnie dostępna dla naukowców z całego świata. (biznis.ba)

18 maja 2012 r.
Sarajevo Business Forum
BiH już po raz trzeci stała się inwestycyjnym centrum regionu – w piątek zakończyło się Sarajevo Business Forum, na którym gościli m.in. przedsiębiorcy i politycy z krajów arabskich, Chin czy Japonii. Podczas trzech dni konferencji rozmawiano o ekonomii, prezentowano nowe pomysły, nawiązywano kontakty gospodarcze, a także podpisywano pierwsze umowy. Organizatorzy i uczestnicy BSF, których liczbę ocenia się na ok. 1000, ocenili konferencję jako wielki sukces. (ekapija.ba, oslobodjenje.ba)

MITSUI & CO chce inwestować w BiH
Przedstawiciele firmy MITSUI & CO podczas spotkania z przedstawicielami FIPA rozmawiali m.in. o możliwości inwestowania w BiH, przedstawili także konkretne projekty z branży energetycznej oraz rolnictwa. Oprócz tego Japończycy chcą inwestować w przemysł chemiczny i zdrowie. Firma od ponad dwóch lat współpracuje z FIPA, regularnie jest też informowana o otwartych przetargach i konferencjach dla inwestorów. (seebiz.net)

Otwarta fabryka pokrowców na siedzenia samochodowe
W miejscowości Vitkovići grupa Prevent otworzyła najnowocześniejszą fabrykę pokrowców na siedzenia samochodowe, w której zatrudniono 740 młodych osób z kantonu. Powierzchnia obiektu to 8 tys. m kw. i jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie zamówienia dla Golfa A7. W fabryce na zostać jeszcze zatrudnionych 150 osób. (seebiz.net)

17 maja 2012 r.
Sektor bankowy silny i zdrowy
Kemal Kozarić z Banku Centralnego BiH (CBBIH) podczas panelu o sektorze finansowym w ramach SBF mówił o tym, że sektor bankowy w kraju jest silny i może stanowić partnera dla potencjalnych inwestorów, a waluta kraju – marka – jest stabilna. Duży wpływ na sektor ma sytuacja w kraju – stabilność polityczna, deficyt budżetowy i kontrola długu publicznego. W BiH działa 29 banków komercyjnych, 5 z nich kontroluje 70% rynku. (klix.ba)

16 maja 2012 r.
Zapowiedź Międzynarodowych Targów Energetyki, Przemysłu i Górnictwa
W Izbie Gospodarczej BiH w Sarajewie odbyła się prezentacja Międzynarodowych Targów Energetyki, Przemysłu i Górnictwa, które planowane są na 5-8 czerwca w Tuzli. Oczekuje się około 80 wystawców, wśród których znajdują się renomowane krajowe i zagraniczne spółki oraz instytucje związane z energetyką. Prezentacje będą dotyczyć najnowszych badań, osiągnięć produkcyjnych oraz możliwości różnorodnych form współpracy gospodarczej. (fena.ba, oslobodjenje.ba)

130 km autostrad do końca 2014 r.
Plan działań Ministerstwa Transportu i Komunikacji BiH zakłada budowę około 130 km autostrady do końca 2014 r. Minister Damir Hadžić podczas spotkania z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych, Patrickiem Moonem, rozmawiał o potrzebie dalszego rozwoju infrastruktury oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym, które przyspieszyłoby budowę autostrady korytarza Vc. (seebiz.net)

15 maja 2012 r.
Współpraca BiH i Turcji w dziedzinie rolnictwa
Minister Handlu Zagranicznego BiH Mirko Šarović oraz Minister Rolnictwa i Hodowli Zwierząt Turcji Mehmet Mehdi Eker prowadzili w Sarajewie rozmowy, dotyczące współpracy w dziedzinie rozwoju rolnictwa i rozwoju wsi. Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach eksportu mięsa i mleka z BiH do Turcji. Eker zapoznał Šarovicia z szeregiem projektów w dziedzinie rolnictwa, które Turcja zamierza wdrożyć w BiH. Wartość projektów ma wynieść 100 mln euro. (seebiz.net, balkans.com)

14 maja 2012 r.
Wysoka stopa bezrobocia
Bezrobocie wynosi w BiH aż 27,2% i jest jednym z najwyższych w regionie – jedynie w Macedonii wskaźnik ten jest wyższy i wynosi 31,8%. Eksperci oceniają jednak, że rzeczywiste bezrobocie w BiH jest znacznie większe (według niektórych danych może wynosić nawet 44,2%), a liczba niezatrudnionych z każdym miesiącem zbliża się do psychologicznej granicy 550 tys. osób. (glassrpske.com)

Przygotowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE