Home / Bałkany / BiH / BiH: 16 – 22 lipca 2012 r.

BiH: 16 – 22 lipca 2012 r.

Ursus w Bijelinie od października

Warszawska spółka POL-MOT Holding S.A. (główny udziałowiec spółki URSUS S.A.) i firma Bobar Group d.o.o. z Bijeljiny (główny udziałowiec spółki ELVACO A.D.) zawarły porozumienie finalizujące wstępne uzgodnienia w zakresie zawiązania spółki joint-venture i ustalające zasady rozpoczęcia współpracy. POL-MOT i Bobar Group będą miały po 50% udziałów w nowopowstałej spółce z o.o., przedmiotem jej działalności będzie produkcja i montaż ciągników URSUS, które będą następnie sprzedawane na rynku bałkańskim. Produkcja ma rozpocząć się już w październiku. (indikator.ba, money.pl)

 

MFW proponuje BiH 815 mln KM

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaproponował Bośni i Hercegowinie 24-miesięczny kredyt stand-by w wysokości 815 mln KM. Program przeznaczony dla BiH ma zmniejszyć braki miejscowej gospodarki w obliczy pogarszania się sytuacji zewnętrznej i rosnących nacisków finansowych. Misja MFW przebywała w Sarajewie od 11 do 20 lipca. (dnevniavaz.ba)

 

Znaczny spadek inwestycji w pierwszym kwartale

Według danych Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH inwestycje zagraniczne wyniosły w pierwszym kwartale -8,25 mln KM, czyli o 101,45 mln KM mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Łącznie inwestycje wyniosły w styczniu 7,46 mln KM, w lutym -25,1 mln KM i marcu około 9,6 mln KM. Najwięcej zainwestował bank NLB Ljubljana (10,76 mln KM), natomiast najwięcej kapitału wycofał Hypo Alpe Adria Bank – aż 45,48 mln KM. Inwestycje w kwietniu i maju były dodatnie i wyniosły odpowiednio 3,96 mln KM i 50,02 mln KM. (indikator.ba)

 

Włosi partnerem strategicznym lotniska w Mostarze?

Włoskie lotniska są zainteresowane współpracą z lotniskiem w Mostarze i rozpoczęto już rozmowy na temat partnerstwa strategicznego. Jeśli dojdzie do porozumienia, zwiększona zostanie przepustowość portu lotniczego i liczba połączeń, a pracownicy zostaną dodatkowo przeszkoleni. Włosi są zainteresowani połączeniem z Mostarem głównie ze względu na Međugorje. (indikator.ba)

 

Porozumienie dot. terminali paliw płynnych

Premier Federacji BiH, Nermin Nikšić, dyrektor państwowej spółki Terminali FBiH, Rasim Kadić, dyrektor, Miroslav Polak, i dyrektor generalny firmy Energopetrol, Damir Sokolović, podpisali porozumienie, na mocy którego na własność spółki Terminali FBiH przechodzą cztery terminale paliw płynnych o łącznej pojemności przekraczającej 100 tys. ton. Otwiera ono jednocześnie m.in. możliwość wprowadzenia przepisów regulujących kwestię przechowywania strategicznych rezerw paliw płynnych. Szacuje się, że renowacja terminali pozwoli na stworzenie trzymiesięcznych rezerw, co odpowiada wymogom Unii Europejskiej. (sutra.ba)

 

Przedstawiono listę projektów IPA

Lista projektów IPA dla BiH na lata 2012-2013, wysłana przez BiH do zatwierdzenia Komisji Europejskiej, została przyjęta i jest rozpatrywana. Lista projektów do ostatniego dnia nie była uzgodniona pomiędzy Republiką Serbską a Federacją Bośni i Hercegowiny, co stanowiło zagrożenie i możliwość stracenia 100 mln EUR, które są przewidziane dla BiH. Zgłoszone zostało 19 projektów, czyli dokładnie tyle, ile było wymagane.

 

RS: Plany budowy elektrowni słonecznej w Trebinje

Przedstawiciele przedsiębiorstwa ComTrade Group z Belgradu przedstawili w piątek na spotkaniu z urzędem gminy Trebinje i Komisją ds. koncesji RS plan budowy elektrowni słonecznej. Szacuje się, że wartość projektu wyniesie ok. 14 mln KM. Elektrownia o mocy kilku megawatów będzie pierwszą tego typu w RS. Grunt będzie darowizną od gminy Trebinje. Pozostałe szczegóły nie są znane.

 

Niemcy zainwestują w park wiatrowy i elektrownie wodne

Ambasador Niemiec w BiH, Ulrike Maria Knotz podała, że 54 mln KM pomocy z porozumienia podpisanego 2 tygodnie temu zostaną przeznaczone na stworzenie w BiH parku wiatrowego oraz dwóch elektrowni wodnych. Projekt, jak wcześniej zapowiadano, będzie realizowany przez niemieckie Towarzystwo ds. Współpracy Międzynarodowej [Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ] i Instytut Kredytowy ds. Odbudowy. (sutra.ba)

 

Wspólny projekt leśny BiH i Turcji

Podczas wizyty tureckich ekspertów w Sarajewie ustalono ostatnie szczegóły projektu „Park – lasy przyjaźni Sarajewo”, realizowanego wspólnie przez miejscowe władze i turecką agencję współpracy międzynarodowej TIKA [Turkish International Cooperation and Development Agency]. Wartość projektu, który ma zostać ukończony jeszcze w tym roku, to ok. 500 tys. KM, jest on w pełni finansowany przez stronę turecką. (kfbih.com)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 660 286,74 KM, przeprowadzono 143 transakcje i wymieniono 789 637 papierów wartościowych. BIFX [odpowiednik WIG] wzrósł o 1,25 proc. na 1 443,80 pkt., SASX-10 o 3,13 proc. na 686,65 pkt., SASX-30 o 0,09 proc na 880,63 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo – 142 254,31 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 287 788,23 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 25 771 640,34 KM, przeprowadzono 660 transakcji. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 139 230,27 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 847 397,09 KM, z czego ponad 538 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE