Home / Bałkany / BiH / BiH: 16 lipca premiera biografii Nasera Oricia
Naser Orić; depo.ba

BiH: 16 lipca premiera biografii Nasera Oricia

W połowie lipca tego roku ukaże się biografia dowódcy obrony Srebrenicy, Nasera Oricia, oskarżonego o zbrodnie dokonane na Serbach w BiH w 1992 i 1993 r., który został ułaskawiony przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w 2008 r. Książka ukaże się po tytułem „Od Gazimestanu do Hagi i z powrotem”.

– Będzie w niej wszystko, od A do Z. Premiera przewidziana została na 16 lipca. Wielu profesorów i pracowników naukowych, których prosiłem o recenzję, bali się ją napisać z obawy o swoje rodziny. Odpowiem w niej zarówno na oskarżenia o zbrodnie wojenne, jak i na zarzuty dotyczące przemytu i tym podobne kłamstwa, które wciąż pojawiają się w serbskich mediach – oznajmił Orić i potwierdził, iż książka napisana została przez publicystę i badacza Avda Huseinovicia, autora filmów dokumentalnych o agresji na BiH i ludobójstwie.

Orić wyjawił także, iż „niektóre instytucje w Sarajewie starały się go zdyskredytować przed opinią publiczną, a ci, którzy w tym uczestniczyli, nagradzani byli awansami, nieruchomościami i pieniędzmi”. Informacja o tym, iż szczegóły ujawnione zostaną w książce, rzekomo wprawiła w popłoch osoby, które związane były z tymi działaniami.

Data premiery książki została wybrana nieprzypadkowo – pokrywa się z rocznicą utworzenia 28. Dywizji Armii BiH w Srebrenicy, którą dowodził Orić.

– Tego dnia zbiorę wszystkich ocalałych członków 28. Dywizji. Prócz tego spodziewamy się również ok. 40-50 tys. mieszkańców Podrinja. Chcemy, aby zjawili się wszyscy, od dzieci po starców. Dlaczego wciąż mamy się smucić? Powinniśmy świętować rocznicę utworzenia 28. Dywizji, pamiętać o największym przełomie w historii tej wojny, kiedy to nasi ludzi dążyli do wyzwolenia Tuzli. Walczyliśmy dzielnie – powiedział Orić w rozmowie z Agencją Anatolia i podkreślił, iż zamiast pomóc Srebrenicy, w Sarajewie próbowano z niego zrobić przestępcę.

Naser Orić urodził się 3 marca 1967 r. w miejscowości Potočari koło Srebrenicy. Był oficerem jednostek specjalnych policji w Belgradzie, Kosowie, Sarajewie i Srebrenicy, a także ochroniarzem byłego prezydenta Serbii i Federalnej Republiki Jugosławii, Slobodana Miloševicia. Dowodził obroną Srebrenicy, która mimo oblężenia i nieludzkich warunków przetrwała do lipca 1995 roku.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE