Home / Bałkany / BiH / BiH: 17 – 30 grudnia 2012 r.

BiH: 17 – 30 grudnia 2012 r.

Comsar Energy przeznaczy 1 mld EUR na budowę elektrowni cieplnej Ugljevik 3

W maju planowane jest rozpoczęcie w BiH budowy elektrowni cieplnej Ugljevik 3. Dzięki nowej inwestycji zatrudnionych zostanie około 800 pracowników oraz kilka spółek z tej branży. Koncesję na budowę elektrowni cieplnej Ugljevik 3 oraz elektrowni wodnej Mrsovo uzyskała spółka Comsar Energy RS. Wartość inwestycji wynosi około 1 mld EUR. Elektrownia będzie miała moc 600 MW, z dwoma blokami o mocy 330 MW – każdy blok będzie pracował niezależnie od drugiego.

 

Turkish Ziraat Bank wchodzi na rynek RS

Turkish Ziraat Banka Bosnia planuje w 2013 r. otworzyć swoje cztery placówki na terytorium Republiki Serbskiej a później nastąpi otwarcie większej liczby oddziałów, poinformował dyrektor generalny tego banku Ali Riza Akbas. Turkish Ziraat Banka Bosnia powstała w BiH w 1997 r. i do teraz działała tylko na terenie FBiH, gdzie ma 21 placówek. Turkish Ziraat Bank jest największym tureckim bankiem państwowym, który posiada dużą sieć filii i oddziałów na całym świecie.

 

Na wsparcie reform 84,8 mln EUR z UE

Unia Europejska przeznaczy 84,8 mln EUR Bośni i Hercegowinie w ramach wsparcia reform niezbędnych dla dalszego rozwoju państwa na jego drodze do UE, poinformowała Komisja Europejska. Pieniądze zostaną przeznaczone na zwiększenie efektywności sądownictwa, wzmocnienie parlamentu oraz rozwoju w sektorze transportu i aktywizację newralgicznych grup – włączając uchodźców i osoby przesiedlone wewnątrz państwa. Środki pochodzą z IPA, Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej na rok 2012. Na lata 2007 – 2011, w ramach tego samego instrumentu, BiH otrzymała pomoc w wysokości 439 mln EUR.

 

MFW zatwierdził wypłatę 58,9 mln EUR

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakończyła przegląd wyników gospodarczych BiH w ramach programu 2-letniego kredytu stand-by, co umożliwia wypłatę 50,73 mln specjalnych praw ciągnienia (SDR; ok. 58,9 mln EUR). Łączna wypłata w ramach programu wyniosła 101,46 mln SDR (ok. 117,9 mln EUR). Specjalne prawa ciągnienia przyznane BiH 26 września br. wyniosły 392,9 mln EUR.

 

NIS Petrol otworzył pierwsze stacje benzynowe w RS

Naftna Industrija Srbije (NIS) otworzyła pierwsze sześć stacji paliw na terenie Republiki Serbskiej – dwie w Banja Luce i cztery w Bijeljinie. Jak zapewnia spółka, RS jest jednym z priorytetowych rynków dla NIS. Inwestycje NIS w rozwój sieci detalicznej w RS wyniosły w 2012 r. ok. 10 mln EUR, a w przyszłym roku planowane są inwestycje sięgające nawet 80 mln EUR.

 

Czeski bank udzieli kredytu na wybudowanie odcinka autostrady Zvirovici-Kravice

Czeski Bank Eksportowy i spółka JP Autoceste FBiH z Mostaru podpisały list mandatowy ws. wyboru linii kredytowej na sfinansowanie budowy części autostrady wchodzącej w skład Korytarza Vc. Kredyt dotyczy odcinka Počitelj–Bijača, a dokładnie pododcinka Zvirovići–Kravice. List mandatowy został podpisany w imieniu czeskiego banku przez Michala Bakajsa i Martina Frelicha, a w imieniu spółki JP Autoceste FBiH przez jej dyrektora generalnego, Ensada Karicia. Kwota kredytu ma wynosić 15 mln EUR.

 

Turecka firma ER-BU odnowi most w Višegradzie

Turecka Agencja ds. Współpracy i Koordynacji Międzynarodowej (TIKA) i turecka firma budowlana ER-BU podpisały umowę dotyczącą renowacji Mostu Mehmeda Paszy Sokolovicia w Višegradzie. Koordynator TIKA na terenie BiH, Zulkuf Oruč, powiedział, że będzie to najbardziej prestiżowy projekt Agencji w 2013 roku. Prace rozpoczną się 1 kwietnia 2013 roku, a zakończenie planowane jest po ok. 600 dniach. Ich koszt wyniesie 9,2 mln KM (4,7 mln EUR).

 

BiH-UE: Podpisano dwustronne porozumienie o dostępie do rynku

Porozumienie o dostępie do rynku pomiędzy BiH i UE podpisali w Brukseli minister handlu zagranicznego i stosunków ekonomicznych BiH, Mirko Šarović oraz komisarz ds. handlu w Komisji Europejskiej, Karel De Gucht. Jest to kolejny krok zbliżający BiH do członkostwa w WTO, kraj musi podpisać podobne porozumienia jeszcze z czterema krajami – USA, Ukrainą, Brazylią i Koreą.

 

Międzynarodowe nagrody dla MKF Prizma

Organizacja Europe Business Assambly uznała MKF Prizma za najlepszą firmę roku, przedstawiciele spółki odebrali też nagrodę dla najlepszych menadżerów – dyrektora generalnego i jego zastępcy. Jest to kolejna nagroda dla przedsiębiorstwa. Prizma w ciągu 15 lat działalności przyznała 400 000 kredytów o łącznej wartości 640 mln KM (326,5 mln EUR).

 

Samochody elektryczne z RS trafią na rynek niemiecki

Firma Nikola Tesla podpisała z niemieckimi producentami umowę, zgodnie z którą już na początku 2013 roku w Republice Serbskiej rozpocznie się produkcja samochodów elektrycznych przeznaczonych na rynek niemiecki. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na strategicznego partnera produkcji i montażu poszczególnych części tego składającego się z ok. 2000 różnych elementów samochodu. Seria zerowa wyniesie 300 sztuk – jeśli terminy zostaną dotrzymane, rozpoczęta zostania seryjna produkcja pojazdów.

 

Tanie połączenia lotnicze Sarajewo-Stambuł

Tureckie tanie linie lotnicze Pegasus Airlines wprowadzają od lutego dwa nowe kierunki lotów ze stolicy Turcji – do Sarajewa i Belgradu. Samoloty Pegasus Airlines będą startować z lotniska Sabiha Gokcen usytuowanego w azjatyckiej część miasta. Podróżnikom, po przybyciu do Stambułu, będą oferowane dalsze loty do innych miast. Spółka już wcześniej otworzyła połączenia z Izmiru i Stambułu do Macedonii i Kosowa

 

Taryfa celna na rok 2013

Rząd BiH zatwierdził taryfę celną na rok 2013, która jest w pełni zgodna z umową przejściową ws. handlu i kwestii związanych z handlem między Wspólnotą Europejską a BiH (dotyczy ona przede wszystkim nazewnictwa towarów, które powinno być zgodne ze zharmonizowanym systemem i scaloną nomenklaturą wykorzystywaną przez UE – specjalne oznaczenia, dodatkowe znaczniki kodujące, preferencyjne stawki celne), a także z porozumieniami zawartymi między BiH a niektórymi krajami lub grupami krajów.

 

RS: Rząd uprości procedury rejestracji firm

Rząd RS przygotował projekt zmian, mających uprościć procedury zatrudnienia oraz zapewnić tańszy i szybszy system rejestracji podmiotów gospodarczych. Na specjalnym posiedzeniu, które odbyło się 21 grudnia 2012, przyjęto dokument wprowadzający dokładny rejestr podmiotów gospodarczych: spółek (osoby prawne), przedsiębiorców (osoby fizyczne) i pozostałych osób prawnych. Rejestracja przedsiębiorstw nadal ma się odbywać w gminnych urzędach. Rząd zobowiązał się do zmniejszenia ilości procedur i skrócenia czasu rejestracji – umożliwić to ma wspólne działanie urzędów z Administracją Podatkową RS. Celem końcowym reformy jest możliwość składania wniosków drogą elektroniczną. Rząd wprowadzi także możliwość znacznego zmniejszenia kosztów na początku działalności.

 

Deficyt handlu zagranicznego wyniósł 6,8 mld KM

Eksport BiH w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku wyniósł 7,3 mld KM (3,7 mld EUR), co stanowi 3,5% mniej niż w analogicznym okresie 2011 r., a import wyniósł 14,1 mld KM (7,1 mld EUR), czyli o 0,2% mniej niż w tym samym okresie 2011 r., prezentują dane Urzędu Statystycznego BiH. Wskaźnik pokrycia importu eksportem wyniósł 51,8%, zaś deficyt w handlu zagranicznym 6,8 mld KM (3,5 mln EUR). BiH najwięcej eksportowała do Niemiec, Chorwacji, Włoch, Serbii i Austrii a najwięcej importowała z Chorwacji, Niemiec, Rosji, Serbii i Włoch.

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH (24-28.12.2012 r.):

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 471 718,80 KM, przeprowadzono 212 transakcji i wymieniono 686 215 papierów wartościowych. Indeks BIFX wzrósł o 1,07 proc. na 1 599,62 pkt., SASX-10 wzrósł o 0,51 proc. na 760,70 pkt., SASX-30 wzrósł o 3,45 proc. na 941,13 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo – 23 128 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 262 005,16 KM. (sase.ba)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 2 580 133,32 KM, przeprowadzono 513 transakcji. Indeks BIRS wzrósł o 0,10 proc., FIRS wzrósł o 0,86 proc. Największe obroty wśród firm odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 203 927,60 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 1 061 891,43 KM, z czego 637 943,62 KM wyniósł obrót obligacjami Republiki Serbskiej. (blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE