Home / Bałkany / BiH / BiH: 19 – 25 marca 2012 r.

BiH: 19 – 25 marca 2012 r.

 

25 marca 2012 r.
BH Airlines traci Airbusa
Żeby zmniejszyć straty w BH Airlines, jej współwłaściciel, Turkish Airlines, odbiera największy samolot spółki, Airbus A319, którego leasing kosztował rocznie 4 mln KM (ok. 8 mln PLN). Ma to pomóc w utrzymaniu się firmy, której zostaną dwa samoloty ATR, mające po 66 miejsc siedzących. FBiH ma 51% udziałów w firmie i rocznie wydaje na nią 7 mln KM (ok. 14 mln PLN). W tej chwili regularnie odbywają się tylko loty do Stambułu, na domiar złego „tanie linie” nie chcą korzystać z sarajewskiego lotniska ze względu na wysokie opłaty. (poslednjavest.com, biznis.ba)

24 marca 2012 r.
Ponad 10 mln EUR dla serbskiego funduszu emerytalnego
10,4 mln EUR długu BiH musi zwrócić ze względu na błędne obliczenia emerytur w latach 1992-2004, kiedy działania wojenne przerwały podpisywanie porozumień socjalnych. W tym czasie Serbia przejęła na siebie obowiązek wypłacania emerytur osobom, które trafiły do niej z terytorium BiH, kwoty te były jednak znacznie wyższe, niż te wypłacane przez fundusz bh. Serbia z tego samego tytułu musi zwrócić 370 tys. EUR. Pierwsza z 4 rat jest już zapłacona, ostatnia jest planowana na 31 lipca 2014 r. (capital.ba)

23 marca 2012 r.
Rekord Kolei FBiH w przewozie towarów
Koleje FBiH, które jeszcze nie tak dawno były w dramatycznej sytuacji, w 2011 roku przewiozły rekordową ilość towarów – ponad 9 ton – i zarobiły ponad 100 mln KM (ok. 200 mln PLN), ogłosił dyrektor generalny spółki, Nedžad Osmanagić. (seebiz.net)

Projekt ustawy o autostradzie w ramach korytarza 5C
W Federacji przyjęto projekt ustawy, która ma uprościć procedury i ograniczyć formalności podczas budowy korytarza transportowego 5C. Ustawa miałaby dopuścić możliwość uzyskiwania pozwoleń częściowych, a z rozpoczęciem prac, wedle nowych zapisów, nie trzeba będzie czekać na zgromadzenie całej dokumentacji. Ustawa ma także zmienić kolejność działań i terminy określone przez przepisy ogólne. (biznis.ba)

Przetarg na odbudowę kolei gondolowej na górę Trebavić
Trwa międzynarodowy przetarg na nowy szczegółowy projekt budowy kolei gondolowej na Trebević, zniszczonej podczas wojny domowej w byłej Jugosławii. Choć pod koniec zeszłego roku dostarczono ze Szwajcarii cały potrzebny sprzęt budowlany i gondole warte łącznie 11 mln KM (ponad 22 mln PLN), prace przy nie zostały jeszcze rozpoczęte. (dnevniavaz.ba)

22 marca 2012 r.
Turecki projekt rozpoczęcia w BiH hodowli kóz
Tureccy inwestorzy przedstawili władzom BiH projekt, zakładający utworzenia w kraju ponad 1000 hodowli kóz. Inwestycja, warta 500 mln KM, ma dać pracę 3000 osób. Inwestor ma zapewnić m.in. zakup paszy dla zwierząt hodowlanych, opiekę weterynaryjną oraz odkupienie od hodowców mleka. Od osób biorących udział w programie będzie wymagany jedynie niewielki wkład początkowy. Projekt, który trwa już w Turcji, Chorwacji i na Białorusi, ma być realizowany w BiH w ciągu najbliższych 5-6 lat. (seebiz.net)

21 marca 2012 r.
Stały wzrost udziału kart płatniczych w transakcjach finansowych – Bank Centralny
Pod koniec 2011 roku w obrocie było prawie 1,8 mln kart płatniczych, a ich udział w obrocie pieniężnym stale rośnie, wynika z danych opublikowanych przez Bank Centralny BiH. Za pomocą kart zapłacono w 2011 r. ponad 3 mld EUR. Z 29 komercjalnych banków działających w kraju karty wydaje 25 i przynajmniej jedną ma co drugi mieszkaniec BiH. Wciąż dominują karty debetowe, jest ich 1,5 mln. Gotówkę podejmowano głównie w bankomatach (72% transakcji). Bankowość elektroniczna wciąż jest bardzo mało popularna: w 2011 r. korzystało z niej zaledwie ok. 700 tys. osób fizycznych i 23 tys. osób prawnych. (biznis.ba)

20 marca 2012 r.
BiH i Czarnogóra zbudują wspólnie magistralę adriatycko-jońską?
Stworzenie i połączenie infrastruktury w regionie jest wspólnym celem i jest niezbędne do rozwoju ekonomii w regionie, a szybkie ukończenie magistrali adriatycko-jońskiej i połączenie jej z korytarzem 5C są konieczne do włączenia się regionu do sieci komunikacyjnej Europy – takie były wnioski ze spotkania ministra komunikacji i transportu BiH, Damira Hadžicia, z ambasadorem Czarnogóry w BiH, Draganem Đuroviciem. Priorytety BiH i Czarnogóry są bardzo podobne: stworzenie nowoczesnej sieci autostrad, przejęcie kontroli lotów i digitalizacja. (gradjevinarstvo.rs)

19 marca 2012 r.
Pierwsza elektrownia słoneczna
W Kalesiji (Kanton Tuzla) firma Eko Energija otworzyła pierwszą elektrownię słoneczną w BiH, w projekt zainwestowano 800 000 KM. Panele zostały zainstalowane na dachu Hali Miejskiej, firma zapowiada zakup kolejnych wolnych powierzchni na dachach różnych obiektów w gminie. W ciągu roku elektrownia ma wyprodukować energię elektryczną o wartości ok. 100 000 KM. Zakłada się, że inwestycja zwróci się po 10 latach. (seebiz.net)

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE