Home / Bałkany / BiH / BiH: 20-26 października 2011 r.

BiH: 20-26 października 2011 r.

26 października 2011 r.
Mercator przejmuje Drvopromet
Słoweński Mercator Group podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie pomiędzy firmą Drvopromet a Mercator-BH. Zgodnie z umową, Mercator-BH przejmie działalność handlową Drvoprometu. Dzięki tej umowie, Mercator-BH przejmie 63 obiekty DP Marketów, które należą do Drvoprometu, znajdujących się w Sarajewie i kilku miastach BiH (łącznie ponad 24 tys. metrów kwadratowych). (dnevniavaz.ba)

25 października 2011 r.
Nadzieja w turystyce
Bośnia jest krajem o dużym potencjale turystycznym. Eksperci twierdzą, że możliwości jego rozwoju leżą w turystyce, a przychody z tej branży mogą wynieść ponad miliard euro. Tegoroczne przychody z turystyki w Bośni i Hercegowinie szacuje się na około 500 mln KM. Po podjęciu pewnych kroków w zakresie marketingu i administracji obiektów, według ekspertów, dochody te mogą być trzy razy większe, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wciąż niewykorzystany potencjał i zdolności w dziedzinie zdrowia, sportu i turystyki rekreacyjnej. (slobodnaevropa.ba)

24 października 2011 r.
Wzrost eksportu i importu
FBiH we wrześniu 2011 roku zanotowała eksport o wartości ponad 462 mln KM, co oznacza wzrost o 8,8% w porównaniu do sierpnia. Wartość importu wyniosła ponad 917 mln KM i wzrosła o 6,4% w porównaniu do sierpnia. Deficyt handlowy FBiH we wrześniu 2011 roku wyniósł ponad 454 mln KM, podano z Federalnego Biura Statystycznego. (info-market.ba)

23 października 2011 r.
„Okruchy” z budżetu dla bh. wynalazców
W ciągu zaledwie kilku dni października bh. innowatorzy i wynalazcy otrzymali znaczące nagrody na międzynarodowych wystawach. Po zdobyciu złotego medalu w Sztokholmie, na wystawie innowacji „Arca 2011″ w Zagrzebiu, członkowie Stowarzyszenia Wynalazców BiH otrzymali siedem nagród za przedstawione 12 wynalazków. Od 1995 roku wynalazcy z BiH otrzymali łącznie ponad 1000 nagród. Te sukcesy spotykają się jednak z obojętnością władz, z „okruchami” z budżetu, a w tym roku zabrakło i tego symbolicznego finansowania, nie mówiąc już o moralnym wsparciu. Latami innowatorzy z BiH zachwycają świat swoimi wynalazkami. Seul, Bruksela, Budapeszt, Belgrad, Paryż, Sewastopol, Sztokholmie, Genewie, Warszawie, Lublana, Zagrzeb … Z każdej wystawy, targów lub innych form prezentacji, przybywają z do BiH z medalami i wyróżnieniami. Nagrody zwykle „podróżują” same do Bośni, ponieważ twórcy nie byli w stanie odebrać ich samodzielnie – nie mają bowiem pieniędzy na koszty podróży i inne wydatki. (slobodnaevropa.org)

22 października 2011 r.
Wzrost gospodarczy w BiH na plusie
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) poprawił lekko na plus swoje wcześniejsze szacunki dotyczące tegorocznego wzrostu gospodarczego w Bośni i Hercegowinie. W odniesieniu do lipcowych przewidywań wzrostu gospodarczego o 2%, ekonomiści EBOR szacują, że w BiH dojdzie do rekordowego wzrost produktu krajowego brutto (PKB) o 2,1%. Jednocześnie EBOR nieznacznie obniżył prognozy na rok 2012 – szacuje, że wzrost będzie niższy o 0,2% , zamiast 2,5% przewidywanych w lipcu, wyniesie 2,3%. (beta.ba)

21 października 2011 r.
Dragan Vrankić: Należy pilnie uchwalić budżet państwa
Minister Finansów i Skarbu BiH, Dragan Vrankić, ostrzega, że jeśli Bośnia nie przyjmie budżetu na rok 2011, nie będzie również w stanie przyjąć budżetu na rok następny. Vrankić wezwał wszystkich polityków, „aby spoważnieli i doszli wreszcie do porozumienia w sprawie budżetu i innych ważnych dla kraju sprawach”, dodając, że BiH już straciła wiarygodność w oczach ważnych instytucji międzynarodowych.
„Jeśli nie przyjmiemy budżetu, jednego z najważniejszych dokumentów w kraju, od którego zależy finansowanie instytucji i wszystkich inwestycji powiązanych z państwem, tworzymy zły obraz Bośni, jako mało wiarygodnej i niezdolnej do podejmowania decyzji w ważnych decyzji państwowych”, powiedział Vrankić. Całkowite zadłużenie z BiH wynosi 9,4 mld KM, które stanowi 33% lub 34% PKB i jeśli spojrzymy na BiH z szerszej perspektywy to nie należy ona do mocno zadłużonych krajów. Zadłużenie zagraniczne to około 6,3 mld KM. (biznis.ba)

20 października 2011 r.
Shell rozpocznie poszukiwania ropy w BiH
W Kakanju podpisano memorandum między Rządem FBiH i holenderską firmą Shell, w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej, które rozpocznie aktywne poszukiwania ropy i gazu w tej gminie. Jako pierwszy pisał o złożach ropy w tej okolicy Ervin Pšorn, dyrektor przedsiębiorstw górniczych w latach 30., w swoim raporcie dla Departamentu Górnictwa Ministerstwa Lasów i Kopalń w Belgradzie. Teraz władze gminy mają nadzieję na aktywne działania prowadzące do eksploatacji zasobów. (biznis.ba)

Przegląd gospodarczy przygotowała Dominika Gapska

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE