Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

BiH: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

EBOiR zwiększa inwestycje

Bałkany Zachodnie są jednym z priorytetowych obszarów dla inwestycji z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w tym roku na tym obszarze zostanie zainwestowane ponad 800 mln EUR. EBOiR jest zainteresowany finansowaniem projektu budowy korytarza Vc przez terytorium BiH. W grudniu w Londynie odbędzie się prezentacja potencjalnym zainteresowanym budową 50-kilometrowego odcinka tej autostrady, która przebiegać będzie przez terytorium Republiki Serbskiej. EBOiR uważa, że model koncesji może być wykorzystany także do niektórych fragmentów autostrady przechodzących przez Federację Bośni i Hercegowiny, zwłaszcza na linii Zenica-Doboj.

 

Ogromne straty spowodowane suszą i pożarami

Szkody w BiH spowodowane suszą szacuje się na prawie 1 mld USD, co jest wielkim ciosem dla gospodarki, w której 20% mieszkańców jest zatrudnionych w rolnictwie, które z kolei stanowi 10% łącznego PKB. Po kraju rozprzestrzeniają się także pożary, sytuacja jest na tyle zła, że w ich gaszeniu pomagają siły zbrojne i EUFOR, a Chorwacja i Rosja wypożyczyły BiH Canadair i śmigłowiec. (klix.ba, indikator.ba)

 

Inwestycje w 2011 r. – Urząd Statystyczny BiH

Wartość wszystkich inwestycji podmiotów prawnych w środki trwałe w BiH w 2011 wynosiła 4 194 326 000 KM (ponad 2 mln EUR), co w porównaniu do 2010 r. stanowi spadek o 0,41%, podał na konferencji prasowej dyrektor Urzędy Statystycznego BiH Zdenko Milinović. Największe inwestycje przypadły na przemysł przetwórczy (17,12%), handel hurtowy i detaliczny (16,53%), transport, magazynowanie i łączność (15,58%). (biznis.ba)

 

Ciągły wzrost bezrobocia

W pierwszej połowie tego roku bez pracy zostało 46 227 osób, co oznacza wzrost o 2,5% r/r. 30 czerwca w Urzędach Pracy było zarejestrowanych prawie 538 tysięcy osób – to wzrost o 25% w stosunku do stanu z 2002 roku. Jednocześnie Agencja ds. Pracy i Zatrudnienia szacuje, że ponad 200 tys. osób pracuje „na czarno”. (akter.co.rs, abrasmedia.info, biznis.ba)

 

Znaczny postęp w pracach przy projektach infrastrukturalnych

W Federacji BiH otwarto w tym tygodniu dla ruchu dziesięciokilometrowy odcinek Kakanj-Bilješevo, wchodzący w skład korytarza Vc, z kolei w Republice Serbskiej podpisano umowę na budowę 36-kilometrowego odcinka Prnjavor-Doboj. Oficjalnie wznowiono także prace przy tunelu Vijenac.

 

Chorwacka firma zbuduje most graniczny BiH z Chorwacją

Wykonawcą prac przy budowie mostu granicznego Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną na rzece Sawie w Svilaju będzie chorwacka firma budowlana Viadukt, taką decyzję podjęto na spotkaniu w Slavonskim Brodzie oddalonym o 25 km od Svilaja. Pierwszym wykonawcą mostu miało być austriackie przedsiębiorstwo budowlane, które wygrało konkurs na drodze międzynarodowego przetargu. Firma zrezygnowała jednak z budowy mostu, więc nowym wykonawcą został chorwacki Viadukt, który zdobył drugie miejsce w konkursie.

 

PostBank BH szuka inwestora

PostBank BH wydał publiczne zaproszenie do dokapitalizacji, przejęcia, fuzji lub sprzedaży aktywów z odkupem zobowiązań banku. Wszyscy oferenci są zobowiązani do przedstawienia planu działalności banku na najbliższe trzy lata. Potencjalni inwestorzy mogą składać wnioski w ciągu 20 dni od daty opublikowania zaproszenia. (indikator.ba)

 

Zakończenie projektu energetycznego w Macedonii

Spółka Energoinvest d.d. Sarajevo oddała do użytku ekologiczny system transportowy wodnego separatora popiołu w elektrowni cieplnej Oslomej-Kičevo w Macedonii. Energoinvest otrzymał zlecenie na podstawie wygranego przetargu międzynarodowego, w jego skład wchodziły przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie prac budowlanych, montaż urządzeń oraz uruchomienie. Łączna wartość projektu to ponad 4 mln EUR. (seebiz.net)

 

Gazprom Nieft kupuje sieć stacji Oktan Promet

Rozmowy o przejęciu przez Gazprom Nieft stacji benzynowych Oktan Promet są w końcowej fazie, potwierdził właściciel sieci Vojin Mitrović. Sprzedaż ma zostać sfinalizowana we wrześniu. Oktan Promet obejmuje obecnie ok. 2% rynku w BiH. (indikator.ba)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 3 800 529,32 KM, przeprowadzono 185 transakcji i wymieniono 861 558 papierów wartościowych. Indeks BIFX spadł o 1,05 proc. na 1 4428,92 pkt., SASX-10 o 0,17 proc. na 684,05 pkt., SASX-30 wzrósł o 0,06 proc na 888,65 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 335 866,46 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 28 268 653,02 KM, przeprowadzono 512 transakcji. Indeks BIRS wzrósł o 0,17 proc., FIRS spadł o 2,02 proc., BATX utrzymał się na zeszłotygodniowym poziomie. Największe obroty odnotowano w akcjach spółki Rafinerija ulja a.d. Modriča – 42 152,50 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 757 767,61 KM, z czego ponad 363 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE