Home / Bałkany / BiH / BiH: 21 – 27 maja 2012 r.

BiH: 21 – 27 maja 2012 r.

27 maja 2012 r.
Wzrost ilości zleceń w budownictwie
W pierwszym kwartale tego roku wartość nowych zleceń wzrosła o 182,4% w stosunku do poprzedniego okresu i o 21,6% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy zeszłego roku. Na kraje europejskie przypadło 59,4% zleceń, na Afrykę – 35,9% i Azję – 4,7%. Większość prac ukończonych w Europie – 65,1% – to obiekty infrastruktury, we wszystkich ukończonych zleceniach 20,7% stanowią budynki i 79,3% – pozostałe obiekty. (biznis.ba)

 

BiH rajem dla przemytników złota
Z BiH oficjalnym kanałem wywieziono w zeszłym roku złoto o symbolicznej wartości 1,5 mln KM [ok. 3 mln PLN]. Szacuje się, że w rzeczywistości eksport złota był 50 razy większy. Obecnie cena złota na światowych giełdach wynosi ok. 1 550 USD [ok. 5 394 PLN] za uncję (31,1 g). Natomiast w BiH kupujący w zależności od czystości złota mogą zapłacić od 35 do 60 KM [od ok. 70 do 120 PLN] za gram. Jubilerzy są zdania, że ogromne ilości złota są nielegalnie przemycane do Serbii i Chorwacji, gdzie są topione i następnie przewożone dalej na Zachód. (indikator.ba)

 

26 maja 2012 r.
Protest związków zawodowych
Kilka tysięcy osób wzięło udział w proteście ostrzegawczym zorganizowanym w Sarajewie przez związki zawodowe BiH [SSSBiH]. Żądania dotyczą między innymi zmian w prawie i przyjęcia nowych ustaw, mających wpływ na pracowników i mogących zapewnić nowe miejsca pracy (ustawa o korytarzu Vc, lasach czy koncesjach), a także sytuacji socjalnej i zadłużania kraju. Był to ostatni strajk ostrzegawczy, w przypadku niespełnienia żądań masowe protesty mogą zacząć się we wrześniu. (biznis.ba)

 

25 maja 2012 r.
„Dni turystyki i agrobiznesu, Albania-BiH”
W ambasadzie Albanii w Sarajewie odbyła się trzydniowa impreza Dni turystyki i agrobiznesu. Wydarzenie ma poprawić wzajemne stosunki gospodarcze między krajami. Goście – między innymi przedsiębiorcy i przedstawiciele ministerstw z Albanii oraz politycy z BiH. Zwrócono uwagę m.in. na zbyt małą wymianę turystyczną i handlową, a także problem nieuznawalności faktur z BiH w Albanii, co zwiększa podatek VAT. Delegacja albańska odwiedziła miejscowości Sarajewo, Visoko, Fojnica, Mostar, Konjic, Široki Brijeg, Kupres i Međugorje, dzięki czemu ma zapoznać się z potencjałem turystycznym BiH, co docelowo ma doprowadzić do wzrostu liczby turystów. (biznis.ba)

 

Rośnie jakość usług
W badaniach jakości usług przeprowadzonych przez agencję Global Market Solutions (GMS) BiH z ostatniego przeszła na przedostatnie miejsce wśród krajów regionu. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Chorwacja, oceniona na 76,03%, na miejsce drugie spadła Słowenia. Największy spadek jakości usług miał miejsce w Macedonii, która w zeszłym roku zajmowała wysokie, drugie miejsce. (biznis.ba)

 

24 maja 2012 r.
Projekt budżetu
Mimo licznych trudności w Izbie Reprezentantów Parlamentu BiH udało się przyjąć projekt Ustawy o budżecie instytucji i zagranicznych zobowiązań BiH na rok 2012. (sutra.ba)

 

Wzrost liczby turystów w marcu – Urząd Statystyczny
W marcu BiH odwiedziło 54 558 turystów – o 67,2% więcej niż w lutym i o 14,9% więcej niż w marcu zeszłego roku. Z 112 662 noclegów 51,4% przypadło na gości z zagranicy, z czego najwięcej z Chorwacji (25,1), Serbii (20,5) i Słowenii (9). Najdłużej zostawali z BiH turyści z Rumunii – 5,3 dnia. Liczba noclegów wzrosła o 40,3 w stosunku do lutego i 18,7 do marca 2011 r. Tak duży wzrost w stosunku do lutego jest wynikiem klęski żywiołowej. (biznis.ba)

 

23 maja 2012 r.
Pole wiatrowe zacznie działać do 2014 r.
Pole wiatrowe w Škadimovcu powinno rozpocząć pracę do 2014 r. Szacuje się, że pole będzie produkować 300 GW prądu i przynosić łączny roczny dochód w wysokości 45 mln KM [ok. 90 mln PLN]. W Škadimovcu zostanie wybudowanych 55 turbin wiatrowych, a łączna siła parku wiatrowego wynosić będzie 110 MW. Jedna turbina o sile 2,5 MW produkuje prąd dla ponad 1500 gospodarstw domowych. Projekt wart jest 200 mln EUR, a inwestycja ma się zwrócić w ciągu 7 lat. (indikator.ba)

 

Turcy inwestują w rolnictwo
Przedstawiciele tureckiej firmy Esat chcą zainwestować w BiH 10 mln EUR – są zainteresowani wynajęciem niektórych obiektów firmy Agrokomerc, modernizacją istniejących możliwości przetwórczych, instalacją nowych urządzeń i technologii. Oznaczałoby to także nowe miejsca pracy dla mieszkańców BiH. Produkty miałyby trafić na rynki rodzime i zagraniczne. (sturlicani.net, vkladusa.com)

 

22 maja 2012 r.
Jeden z największych banków wystawiony na sprzedaż
Austriacka grupa bankowa Hypo Group Alpe Adria podjęła decyzję o sprzedaży sześciu swoich banków-córek działających na Bałkanach. Za banki z Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny nowy właściciel będzie musiał zapłacić 1,5 mld EUR. Przygotowania do sprzedaży mają potrwać do połowy 2012 r., a w transakcji pośredniczyć będzie Deutsche Bank. Jako potencjalnych kupców przewodniczący zarządu wymienił banki z Rosji i Turcji, Azji Południowo-Wschodniej i z krajów Unii Europejskiej. (vecernji.hr, jutarnji.hr, profitiraj.hr)

 

Campina nadal zainteresowana mleczarniami
Holenderska firma Royal Friesland Campina zrezygnowała z nabycia mleczarni Imlek oraz Mlekara Subotica. Według Campiny jedynym powodem zawieszenia negocjacji był brak porozumienia w kwestii warunków transakcji, chociaż zostały one zawarte w protokole porozumienia już w lutym. Firma jest nadal zainteresowana kupnem w najbliższej przyszłości, ale na akceptowalnych dla niej warunkach. Imlek twierdzi, że negocjacje, które trwały tak długo, dotyczyły ceny. Istnieją podejrzenia, że Campina chciała wykupić firmy mleczarskie poniżej kosztów. (indikator.ba, ekapija.com,)

 

„Prawa konsumentów i praktyka europejska”
W ramach europejskiego projektu Get to Know EU w Tuzli odbyło się dwudniowe sympozjum dotyczące praw konsumentów. Kluczowe zagadnienia, które poruszono, to bezpieczeństwo jedzenia i leków, usługi zdrowotne i finansowe. W sympozjum wzięli udział przedstawiciele BiH, Serbii, Chorwacji, Austrii, Włoch, Bułgarii, Turcji, Macedonii, Albanii, Holandii, Słowenii i Belgii. (biznis.ba)

 

21 maja 2012 r.
Turecka firma zbuduje fragment korytarza Vc
Firma Cengiz İnşaat podpisała umowę na budowę 5 km autostrady na trasie Suhodol-Tarčin. Jest to najdroższy i najtrudniejszy odcinek, gdyż 3,5 km będzie stanowił tunel. Koszt projektu to 115 mln EUR, sfinansowanie inwestycji zostało zabezpieczone przez pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Prace mają się rozpocząć w ciągu miesiąca, a zakończyć w przeciągu 28 miesięcy. (zaman.com.tr, cumhuriyet.com, radiosrebrenik.ba, in.reuters.com)

 

Spotkanie Bevanda-Fini
Przedstawiciel włoskiego parlamentu, Gianfranco Fini spotkał się w Sarajewie z premierem BiH, Vjekoslavem Bevandą, politycy rozmawiali o poprawie stosunków ekonomicznych i kulturalnych między krajami. Fini wyraził zainteresowanie realizacją wspólnych projektów energetycznych i silniejszym powiązaniem instytucji nauczania wyższego. (vijeceministara.gov.ba)

 

Zysk sektora bankowego w 2011 r. – Bank Centralny
Bank Centralny podał, że sektor bankowy w BiH z zyskiem 142,3 mln KM [ok. 300 mln PLN], a nie – jak wcześniej podały media – ze stratą 124 mln KM [ok. 250 mln PLN, dane za 2010 r.]. Zysk sektora bankowego w RS to 58,3 mln KM, w FBiH – 84 mln KM. (capital ba)

 

Przygotowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE