Home / Bałkany / BiH / BiH: 23-29 kwietnia 2012 r.

BiH: 23-29 kwietnia 2012 r.

28 kwietnia 2012 r.
Rekordowa liczba turystów na lotnisku w Mostarze
Mostarskie lotnisko osiągnęło wczoraj rekord – w ciągu jednego dnia przyleciało aż 2200 podróżnych. Większość stanowili Włosi, którzy zamierzają spędzić urlop w Međugorje. Jest to nadzieja zarówno dla borykającego się z kłopotami lotniska, jak i dla turystyki regionu. (indikator.ba)

Help Desk Transparency International
W ramach regionalnego projektu Legal Leaks organizacja Transparency International BiH uruchomiła dla dziennikarzy Centrum Pomocy, które ma ich wspierać w zakresie stosowania ustawy o dostępie do informacji. Projekt został zainicjowany przez stowarzyszenie Access Info Europe i obejmie swoim zasięgiem trzy kraje: BiH, Chorwację i Serbię. (biznis.ba)

27 kwietnia 2012 r.
Przyjęty projekt ustawy budżetowej
Na specjalnym posiedzeniu Prezydium BiH przyjęło projekt ustawy budżetowej na rok 2012. „Za” byli Nebojša Radmanović i Željko Komšić, „przeciw” – Bakir Izetbegović. (capital.ba)

I Targi Przemysłu i Rolnictwa w miejscowości Čelinac
500 m kw. przestrzeni wystawienniczej, 34 wytwórców przemysłowych i 32 rolniczych oraz wiele organizacji pozarządowych – tak wyglądały I Targi Przemysłu i Rolnictwa. Pojawili się na nich między innymi przedstawiciele władz RS, Inwestycyjnego Banku Rozwoju RS, Izby Gospodarczej, Uniwersytetu w Banja Luce, Komisji Europejskiej. (capital.ba)

Nowa gra komputerowa „Poszukiwanie skarbów BiH”
W Sarajewie odbyła się promocja pierwszej bh. gry przygodowej dla dzieci i dorosłych. „Poszukiwanie skarbów BiH” (Potraga za blagom Bosne i Hercegovine) powstało w odpowiedzi na wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu MDGF UNICEF, które wykazały wśród mieszkańców wysoki stopień uprzedzeń i ignorancji, i ma przybliżać dziedzictwo historyczno-kulturowe BiH. Projekt zrealizowała Fundacja Jeden Świat. Gra dostępna jest też w języku angielskim, ma więc szansę promować kraj zagranicą. (biznis.ba, 24sata.info)

26 kwietnia 2012 r.
Nowy portal dla miłośników turystyki, przyrody i przygód

Nowopowstały portal turystyczny, EcoAdrenaline, ma w jednym miejscu zgromadzić osoby oraz firmy, które zajmują się kolarstwem górskim, alpinizmem, wspinaczką górską, narciarstwem, raftingiem, kajakarstwem, paralotniarstwem, snowboardingiem oraz campingami. Na stronie na stronie będzie można też znaleźć informacje na temat stowarzyszeń ekologicznych, producentów żywności ekologiczne i lokalnego rzemiosła. Portal będzie dostępny jest dla każdego, kto chciałby pomóc w rozwoju turystyki oraz wprowadzaniu standardów ekoturystyki. Jego celem jest wzbogacenie oferty turystycznej BiH. (ekapija.ba, ecoadrenaline.com)

Ceny produktów spożywczych wyższe niż w Holandii
Mieszkańcy Sarajewa otrzymują trzykrotnie mniejsze wynagrodzenie, a płacą takie same lub wyższe ceny za te same produkty niż mieszkańcy Amsterdamu, jednego z najdroższych miast Europy. Powodem tej sytuacji jest niestabilny i mało atrakcyjny rynek BiH. (namirnice.ba, biznis.ba, seebiz.net)

Co piąty obywatel żyje za 3 KM dziennie
Jak donoszą media federalne, prawie połowa mieszkańców BiH żyje na granicy ubóstwa, 18% społeczeństwa znajduje się poniżej niej, około 60% emerytów żyje w skrajnej nędzy, a 20 tys. obywateli je tylko jeden posiłek dziennie, który otrzymuje w placówkach pomocy społecznej. Próg ubóstwa obejmuje obywateli, których miesięczny dochód jest niższy niż 238 KM [ok. 497 zł – przyp. red.]. Wiceprezydent dodaje, że dochody 20 tys. ludzi nie przekraczają 84 KM [184 zł], a co piąty obywatel żyje za 3 KM dziennie [6 zł], podczas gdy posłowie pobierają wynagrodzenie 8-krotnie wyższe niż średnie dochody 70% pracowników. (sutra.ba)

Podpisana umowa kredytowa na autostradę Prnjavor-Doboj
W Banja Luce umowę na 150 mln EUR kredytu na budowę odcinka autostrady Prnjavor-Doboj podpisali przedstawiciele władz RS, przedsiębiorstwa państwowego Autostrady RS [Autoputevi RS], Ministerstwa finansów BiH i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. (nezavisne.com)

Międzynarodowa konferencja o budownictwie
„Dzisiejsza teoria i praktyka w budownictwie” to tytuł 8. Międzynarodowego Naukowo-Eksperckiego Zjazdu, który odbył się w Banja Luce. Zaprezentowano na nim ok. 40 prac autorów z RS, regionu i UE. Konferencja obejmowała między innymi zagadnienia urbanizmu, architektury, budownictwa, ekologii, inżynierii, elektrotechniki. (nezavisne.com)

25 kwietnia 2012 r.
Darczyńcy przekażą uchodźcom z byłej Jugosławii 300 mln euro
Na zorganizowanej 24 kwietnia w Sarajewie międzynarodowej konferencji darczyńców zebrano prawie 300 mln euro, które zostaną przekazane uchodźcom z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji oraz Czarnogóry. Zebrana kwota stanowi 60% wszystkich środków potrzebnych do rozwiązania problemu uchodźców z byłej Jugosławii. Do przekazania pozostałej sumy, tj. 200 mln euro (w ciągu najbliższych pięciu lat) zobowiązały się USA i UE. Tyle bowiem wymaga regionalny program budowy domów i mieszkań dla prawie 74 000 osób, które wojna w latach 90. zmusiła do opuszczenia dotychczasowych miejsc zamieszkania. (euractiv.rs)

Inflacja w marcu – Urząd Statystyczny BiH
Miesięczna inflacja wyniosła w marcu 0,4%, najbardziej wzrosły ceny przewozów (1,9%), kultura i rekreacja (0,6%), jedzenie i napoje bezalkoholowe (0,4%), zmalały zaś ceny odzieży i obuwia (0,7%), kształcenia (0,6%), czynsze, prąd, gaz (0,2%), napoje alkoholowe i tytoń (0,1%). Roczna inflacja wyniosła w marcu 2,1%. (novasloboda.ba)

24 kwietnia 2012 r.
Porozumienie Partnerstwo dla statystyki w BiH
Przedstawiciele Ambasady Szwecji oraz Urzędu Statystycznego BiH, RS i FBiH podpisali porozumienie o finansowaniu trzeciej fazy projektu Partnerstwo dla statystyki w BiH. Ten etap projektu ma się koncentrować między innymi na wsparciu statystyki rynku pracy, metodologii i zarządzaniu zasobami ludzkimi. W ciągu poprzednich 5 i 3 kolejnych lat pomoc Szwecji dla statystyki BiH ma wynieść ok. 5,8 mln EUR. (bhas.ba)

Stagnacja gospodarki – prognoza Banku Światowego
Spośród 30 krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej stagnacja jest przewidywana tylko w BiH, Czechach i na Węgrzech, natomiast trend spadkowy – jedynie w Chorwacji i Słowenii, uznano na wiosennym posiedzeniu MFW i Banku Światowego. Wg tych ocen Bałkany i Europa Centralna, które w dużej mierze są zależne od banków zagranicznych, ze względu na handlowe i finansowe związki z Grecją i Włochami wolniej będą się otrząsać ze skutków kryzysu. (balkanje.com)

Handel zagraniczny w marcu – Urząd Statystyczny BiH
Wartość eksportu wyniosła w marcu 681 mln KM [ok. 1,4 mld PLN], importu – 1,47 mld KM [ok. 3 mld PLN]. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku było to odpowiednio 1,763 mld KM [ponad 3,5 mld PLN] i 3,407 mld KM [ok. 7 mld PLN]. Głównymi partnerami handlowymi do początku roku były Niemcy i Chorwacja. (novasloboda.ba)

Turystyka w lutym – Urząd Statystyczny BiH
W lutym BiH odwiedziło 32 638 turystów, o 14,9% mniej niż w styczniu tego roku i 13,7% mniej niż rok temu. Liczba noclegów wyniosła 80 295, 11% mniej niż w styczniu i 2,2% niż rok wcześniej. Turyści zagraniczni wykorzystali 48,9% noclegów, najwięcej z nich pochodziło z Serbii, Chorwacji i Słowenii, natomiast najdłużej zostawali Rosjanie – średnio 8,3 dnia. (bh-news.com)

23 kwietnia 2012 r.
Zacieśnianie współpracy z Grecją
Na spotkaniu w Sarajewie dyrektor Agencji Promocji Inwestycji Zagranicznych w BiH [FIPA], Jelica Grujić, i nowomianowany ambasador Grecji w BiH, Karolos Gadis, rozmawiali między innymi o wspólnej pracy przy zacieśnianiu kontaktów gospodarczych między krajami, zwłaszcza w przyciągnięciu greckich inwestorów do BiH. Zaproponowano też podpisanie memorandum o współpracy FIPA i Greckiej Agencji Promocji Inwestycji. (capital.ba)

Nowa fabryka CO2
Spółka Messer BH Gas uruchomiła fabrykę, która ma produkować rocznie 7200 ton CO2, głównie na potrzeby krajowego przemysłu spożywczego i do celów ekologicznych. Do tej pory BiH była zmuszona importować CO2, teraz będzie go sprzedawać także na rynki zagraniczne. Inwestycja w miejscowości Sočkovac warta jest 1 mln EUR. (seebiz.net)

BiH na liście 10 „przerażających krajów, które musisz odwiedzić”
Portal Askmen.com opublikował listę dziesięciu „przerażających krajów”, które trzeba zobaczyć. Bośnia i Hercegowina znalazła się na 2. miejscu. Dzięki temu, że wielu turystów bało się odwiedzić ten kraj, BiH zachowała nieskazitelną przyrodę, podczas gdy w innych miejscach Europy agresywna turystyka już dawno doprowadziła do dużych zmian środowiska przyrodniczego. Jest to kolejny ranking destynacji turystycznych, w którym BiH zajmuje bardzo wysokie miejsce. (biznis.ba)

Przygotowała: Izabela Misiak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE