Home / Bałkany / BiH / BiH: 24 – 30 września 2012 r.

BiH: 24 – 30 września 2012 r.

MFW: Nowy kredyt stand-by

Zaciągnięcie kolejnego, czwartego już kredytu stand-by zatwierdziła w czwartek rada ministrów BiH. Nowe zadłużenie wyniesie 787,5 mln KM (ok. 400 mln EUR), okres spłaty to 5 lat. 2/3 pierwszej transzy – ponad 116 mln KM (ok. 61 mln EUR) – trafi do Federacji BiH, 1/3 – do Republiki Serbskiej. Kolejne wypłaty będą podlegały kwartalnym rewizjom Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ich zatwierdzenie będzie uzależnione od wypełnienia przez BiH podjętych zobowiązań. Najbliższa kontrola jest zaplanowana na 15 grudnia. Kredyt ma wesprzeć rządowy program ekonomiczny na lata 2012-2014.

 

Ułatwienia prawne dla inwestorów w RS – projekty zmian

Władza Republiki Serbskiej zatwierdziła projekty zmian i uzupełnień do ustaw, które mają ułatwić zagranicznym inwestorom działanie na terenie RS. Są to między innymi zmiany upraszczające rejestrację przedsiębiorstwa. Zapowiedziano także powstanie grupy międzyresortowej, której celem będzie opracowanie reform w systemie rejestracji spółek. Zmiany w ustawie o systemie służb publicznych zakładają, że obcokrajowcy – osoby fizyczne i prawne – będą mogli zostać założycielami instytucji. (indikator.ba)

 

Chorwaci inwestują 50 mln EUR w kompleks biurowo-mieszkalny

Chorwacka grupa Importanne zainwestuje 100 mln KM [ok. 51 mln EUR] w budowę kompleksu biurowo-mieszkalnego w Bihaciu, którego otwarcie planowane jest na koniec 2013 r. Wykonawcy prac zostaną wyłonieni na drodze przetargu publicznego. Powierzchnia kompleksu to ok. 75 tys. m kw., ma on mieścić 260 mieszkań, powierzchnie biurowe, centrum handlowe, parking, kino i pięciogwiazdkowy hotel. W kompleksie zatrudnienie znajdzie 500 osób, roczne obroty szacowane są na 120 mln KM (ok. 62 mln EUR), z czego 20 mln KM każdego roku będzie trafiało do budżetu kantonu. (seebiz.net)

 

Gazpromnieft przejął stacje Oktan Promet

Właściciel firmy Oktan Promet w Bijeljinie, Vojin Mitrović potwierdził realizację sprzedaży tej małej sieci stacji benzynowych rosyjskiemu gigantowi Gaspromnieft. Po zakupie 6 stacji, Gaspromnieft  posiada ok. 2% udział w rynku paliw Bośni i Hercegowiny. (seebiz.eu)

 

Inwestorzy z Kuwejtu budują osiedle w gminie Hadžići

Inwestorzy z Kuwejtu, spółka Bosnia for Investment and Development, kupili prawie 160 tys. m kw. terenu w gminie Hadžići. Ma w tym miejscu powstać kompleks mieszkalny Sarajevo Resort zaprojektowany przez firmę A Eling z Zenicy. Będzie to ponad 160 obiektów o różnym przeznaczeniu, między innymi baseny, boiska sportowe, supermarket i hotel. Na osiedlu będzie mogło zamieszkać 1125 mieszkańców. Dla gminy kompleks oznacza nie tylko nowe miejsca pracy, ale też poprawę rozwiązań komunikacyjnych i budowę nowego systemu wodociągowego i kanalizacji. (tvsa.ba)

 

Niemiecka firma buduje nową fabrykę w Trebinju

Spółka Imeks Internacional z Frankfurtu w ciągu najbliższych 6 miesięcy ma zbudować nowoczesną fabrykę o wartości 30 mln KM (ok. 15 mln EUR), w której zatrudnienie znajdzie 300 osób. Fabryka w Trebinju ma specjalizować się w produkcji spodni. Władze lokalne mają zapewnić lokalizację i infrastrukturę. Jest to projekt pilotażowy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, spółka zamierza otworzyć podobne fabryki w innych miastach wschodniej Hercegowiny, mają one zatrudnić nawet 10 000 pracowników. (biznis.ba)

 

IKEA podpisała umowę z fabryką z Prnjavoru

Szwedzka IKEA podpisała roczną umowę z fabryką Standard – do września przyszłego roku stolarze z Prnjavoru mają dostarczyć towar o wartości 24 mln KM (ok. 12 mln EUR). Jest to kolejna umowa między przedsiębiorstwami. Ze względu na sukcesy w działalności fabryka zwiększa zatrudnienie – w tej chwili pracuje w niej 330 osób, jednak w przyszłym roku liczba ta ma zwiększyć się do 500. Ze względu na zbyt małą dostępność wykwalifikowanych pracowników Standard wsparł w ostatnim czasie otwarcie dwóch klas stolarskich w miejscowej szkole średniej. (glassrpske.com)

 

Włosi inwestują w gminie Bosanska Krupa

Budowa hali o powierzchni 6 tys. m kw., zatrudnienie nowych 180 pracowników i 3 mln EUR inwestycji to efekt rozmów między władzami gminy Bosanska Krupa, włoską grupą SIAC i spółką Krupa-kabine. Budowa hali, która znacznie zwiększy moce przetwórcze spółki, ma rozpocząć się w najbliższych dniach i potrwać pół roku. Inwestorzy przenieśli już do BiH znaczną część swoich działań z Włoch i Słowenii, ten trend ma się utrzymać. (indikator.ba)

 

Republika Serbska podpisała porozumienie z niemieckim RWE ws. elektrowni Gornja Drina, czarnogórskie NGO protestują

Umowę dotyczącą partnerstwa strategicznego przy projekcie hydroenergetycznego systemu Gornja Drina zawarli w Banja Luce minister przemysłu, energetyki i górnictwa Republiki Serbskiej, Željko Kovačević oraz przedstawiciele niemieckiego przedsiębiorstwa RWE (Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk AG). Partnerstwo ma polegać na wspólnej eksploracji, rozwoju, budowie oraz korzystaniu z hydroenergetycznego potencjału, jaki posiada dorzecze górnej Driny. Wartość projektu to 460 mln EUR, moc elektrowni 210 MW, a roczna produkcja – 760 GWh. Strona czarnogórska ostrzega przed negatywnym oddziaływaniem elektrowni na środowisko, nie przeprowadzono bowiem żadnych konkretnych badań na ten temat. Jedna z hydroelektrowni przewidzianych projektem może mieć znaczący wpływ na środowisko i obszary chronione w Czarnogórze.

 

Kredyt EBI na odcinek autostrady Banja Luka-Prnjavor

Na początku przyszłego roku EBI podejmie pozytywną decyzję odnośnie zabezpieczenia środków na budowę autostrady na odcinku Banja Luka-Prnjavor, zapowiedział dyrektor EBI dla Bałkanów Zachodnich, Wolfgang Spieles. Do tego czasu spółka Autoputevi Republike Srpske we współpracy z bankiem muszą przygotować dokumentację przetargową, tak aby jak najwcześniej można było rozpocząć procedurę przetargową. (indikator.ba)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 26 266 527,61 KM, przeprowadzono 377 transakcji i wymieniono 764 543 papiery wartościowe. Indeks BIFX wzrósł o 9,43 proc. na 1 538,22 pkt., SASX-10 wzrósł o 1,49 proc. na 731,90 pkt., SASX-30 wzrósł o 0,73 proc na 925,77 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 117 317,38 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 575 168 KM, przeprowadzono 572 transakcje. Indeks BIRS spadł o 0,20 proc., FIRS wzrósł o 4,90 proc. Największe obroty odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 30 254 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 1 156 256 KM, z czego ponad 643 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE