Home / Bałkany / BiH / BiH: 25.02 – 03.03.2013 r.

BiH: 25.02 – 03.03.2013 r.

konvertibilne marke

Rosyjsko-serbski NIS przejął stacje benzynowe OMV BH

Serbski Przemysł Naftowy (NIS), po rozpatrzeniu sprawy przez urząd ochrony konsumentów, od 1 marca przejął 28 stacji benzynowych austriackiej spółki OMV w Bośni i Hercegowinie. Umowa dotycząca kupna 100 proc. udziałów OMV została podpisana w listopadzie zeszłego roku. Spółki zadecydowały o nieujawnianiu kwoty zakupu.

 

Mniejsze koszty zakładania działalności gospodarczej w RS

Rada Ministrów RS zatwierdziła projekt zmian ustawy o opłatach sądowych. Wg nowego dokumentu m.in. zniesiona zostanie opłata za założenie działalności zarówno w przypadku obywateli BiH, jak i obcokrajowców. (indikator.ba)

 

Do końca marca decyzja ws. transzy kredytu MFW

Do końca marca MFW rozpatrzy przyznanie BiH kolejnej transzy kredytu stand-by, podano po zakończeniu wizyty misji MFW w Sarajewie i Banja Luce. Trzecia już transza kredytu ma wynieść 35,8 mln USD i zostanie przelana na rachunki entitetów. (indikator.ba)

 

Tanie linie lotnicze połączyły Sarajewo i Stambuł

Na międzynarodowym lotnisku w Sarajewie w czwartek 28 lutego wylądował pierwszy samolot Pegasus Airlines, niskobudżetowych linii ze Stambułu. Pegasus jest drugimi liniami lotniczymi, które otworzyły regularne loty na trasie Sarajewo-Stambuł. Loty między Sarajewem a Stambułem będą się odbywać pięć razy w tygodniu.

 

BiH liderem regionu w produkcji wyrobów z certyfikatem Halal

BiH została liderem regionu w produkcji wyrobów z certyfikatem Halal. Na terenie BiH działa 47 certyfikowanych przedsiębiorstw, produkujących ok. 2000 rodzajów produktów Halal, które eksportuje się prawie na cały świat.. W 2006 roku otwarto w BiH Agencję ds. Certyfikatu Halal, która nadzoruje produkcję produktów spożywczych przygotowywanych zgodnie z muzułmańskim prawem.

 

Rynek nieruchomości w BiH

W 2012 r. zbudowano 2976 mieszkań na terenie BiH, czyli 8% więcej niż w roku 2011, kiedy zbudowano 2755 – podaje Urząd Statystyczny BiH. Na bh. rynku nieruchomości ceny mieszkań w ciągu ostatnich paru miesięcy w stosunku do poprzednich lat spadły o 20%. Wielkie zainteresowanie kupnem nieruchomości w BiH można zaobserwować wśród obcokrajowców, szczególnie mieszkańców Arabii Saudyjskiej i Rosji.

 

BiH na 134. miejscu pod względem jakości dróg

Na 144 państwa BiH pod względem jakości dróg zajmuje 134. miejsce, wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Pod względem całej infrastruktury kraj zajął 139. miejsce.

Pełen raport (.pdf)

 

Niskopodłogowy pociąg zostanie zwrócony Chorwacji

Dług Kolei FBiH wobec firmy Končar wynikający z zakupu niskopodłogowego pociągu elektrycznego (10 mln KM, 5,1 mln EUR) zostanie zniesiony poprzez zwrócenie przedsiębiorstwu nabytej maszyny. Dług wynoszący 11,5 mln KM (ok.23 mln PLN) za naprawę 11 lokomotyw zwrócony zostanie natomiast przez Koleje FBiH. Spłata będzie pochodzić z funduszy zebranych dzięki wynajmowaniu maszyn Tureckim Kolejom Państwowym, z którymi przedłużona zostania umowa na kolejne 12 miesięcy, począwszy od czerwca 2013 roku.

 

Koncesja dla kopalni soli w Tuzli

Umowę o przyznaniu koncesji na eksploatację solanki w zbiorniku soli kamiennej Tetima w Tuzli podpisali minister przemysłu, energetyki i górnictwa kantonu Tuzla oraz dyrektor Kopalni Soli Tuzla. Pole eksploatacji obejmuje 406 ha, umowa została zawarta na 30 lat.

 

Kredyt dla RS w KfW na remont elektrowni wodnej Trebinje 1

Parlament RS przyjął zadłużenie RS w niemieckim Kreditanstalt für Wiederaufbau na renowację elektrowni wodnej na Trebišnjicy. Kredyt wyniesie 6 mln EUR. Celem renowacji jest przedłużenie możliwości użytkowania elektrowni w Trebinju. (indikator.ba)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE