Home / Bałkany / BiH / BiH: 25.03 – 7.04. 2013 r.
konvertibilne-marke - tgportal.net

BiH: 25.03 – 7.04. 2013 r.

konvertibilne-marke - tgportal.net

Henkel zainwestuje 7 mln EUR w gminie Bileća

Jeszcze w tym roku, w Bileći zostanie otwarta fabryka międzynarodowego koncernu chemicznego Henkel. Zgodnie z zapowiedziami, Henkel ma zainwestować w tej gminie ok. 14 mln KM (7,1 mln EUR) i zatrudnić 60 pracowników. Lokalizacja przyszłego zakładu produkcyjnego została już uzgodniona, a jego otwarcie będzie miało wpływ także na powstanie nowych miejsc pracy w firmach, które będą współuczestniczyć w tym projekcie.

 

South European Investment Company buduje luksusowy kompleks mieszkaniowy w centrum Sarajewa

Rozpoczęto budowę luksusowego kompleksu mieszkaniowego w samym centrum Sarajewa. Nowoczesny budynek o wartości ponad 7 mln EUR zostanie oddany do użytku w kwietniu 2014 roku. Kompleks będzie składał się z 42 apartamentów od 54 do 116 m2 i 57 garaży rozlokowanych na dwóch poziomach. Inwestorzy projektu pochodzą głównie z państw arabskich Zatoki Perskiej.

 

Fundusz z Abu Dhabi chce zainwestować w budowę Korytarza Vc

Fundusz inwestycyjny ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest gotów udzielić BiH kredytu na korzystnych warunkach na budowę Korytarza Vc na terenie Federacji BiH, ustalono podczas niedawnej wizyty delegacji Bośni i Hercegowiny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kredyt miałby wynieść 100 mln USD, a okres spłaty 15 lat.

 

Rozpoczęła się odbudowa twierdzy Kastel w Banja Luce

W Banja Luce rozpoczęła się odbudowa części twierdzy Kastel „Cjeline 9”, czyli historycznego muzeum z dziedzińcem, którą finansuje Unia Europejska ze środków Instrumentu pomocy przedakcesyjnej (IPA 2011). Ta część zostanie odrestaurowana w ciągu dwóch lat, w tym czasie zostanie przygotowane studium inwestycyjne dla pozostałych ośmiu części. Wykonawcą projektu na twierdzy Kastel jest przedsiębiosrstwo z Trebinja „Porobić” d. o. o a organem nadzorującym jest Instytut Budownictwa w Banja Luce.

 

Tanie linie lotnicze Wizz Air uruchamiają nowe połączenie Tuzla-Malmö

Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły otwarcie nowego połączenia na trasie Tuzla-Malmö, które zacznie działać od 31 maja br., zapowiedziano, że najniższa cena biletów na tej trasie wynosić będzie 52 KM (25 EUR). Loty odbywać się będę dwa razy w tygodniu, a Wizz Air oczekuje, że przewiezie ponad 30 tys. pasażerów w ciągu pierwszych 12 miesięcy.

 

Tanie linie lotnicze Wizz Air planują połączenie Tuzla-Bazylea

15 czerwca ma zostać uruchomione połączenie z Bazyleą z międzynarodowego lotniska Tuzla. Wizz Air ocenia, że w pierwszym roku współpracy z lotniskiem z i do Tuzli przewiezie 60 tys. podróżnych. Nowe połączenia mają pomóc w rozwoju turystyki i przemysłu, a w następnym okresie możliwe jest otwarcie nowych linii, a także przewozów towarowych. (biznis.ba)

 

Likwidacja BH Airlines coraz bardziej prawdopodobna

Według dziennika „Dnevni avaz”, linie lotnicze BH Airlines zostaną zlikwidowane z powodu nieopłacalności dalszego funkcjonowania. Dzięki ugodzie z bankami BH Airlines wróciło jednak częściowo do swojego rozkładu lotów, a w drugiej połowie kwietnia do Sarajewa ma wrócić samolot uziemiony obecnie w Niemczech. Upadłość nie jest wykluczona, jednak rząd jako większościowy właściciel zamierza wykorzystać wcześniej wszelkie inne możliwości. (balkans.aljazeera.net)

 

RS: Zmiany prawne w branży gastronomicznej

Zmiany prawne, które będą dotyczyć skrócenia procedury rejestracji obiektów gastronomicznych do trzech dni oraz zmniejszenia kosztów związanych z rozpoczęciem takiej działalności, jak również wzmianka o tym, że pracę kelnerską będą mogły podjąć jedynie osoby, które ukończyły szkołę gastronomiczną, to niektóre z propozycji, które mają się znaleźć w ustawie o gastronomii w RS. Projekt ustawy został udostępniony na stronie Ministerstwa Handlu i Turystyki RS, a właściciele gastronomii mają możliwość zasugerowania zmian w treści ustawy.

 

W marcu banki zablokowały ponad tysiąc rachunków

Na marcowej liście zablokowanych rachunków bankowych należących do spółek w BiH, opublikowanej przez Bank Centralny BiH (CBBiH), znalazło się 61 507 rachunków; przynajmniej jeden zablokowany rachunek posiada 37 588 spółek. Dane dotyczące zablokowanych rachunków przekazało 10 banków z RS i 18 z FBiH.

 

Strajk komunikacji w stolicy

2 kwietnia przedsiębiorstwo komunikacyjne Gras rozpoczęło protest. Główne powody strajku to wyłączenie prądu w przedsiębiorstwie 28 marca oraz niewypłacone pensje lutowe, pracownicy domagają się także zakupu nowych maszyn i części zamiennych oraz zmiany ministra transportu Kantonu Sarajewo, Jusufa Bubicy. Na czas protestu władze kantonu wynajęły inne firmy przewozowe, żeby uniknąć sparaliżowania miasta. (seebiz.net, indikator.ba, vijesti.ba)

 

FBiH: Strajk generalny na kolei

Kolejarze w Federacji BiH 1 kwietnia rozpoczęli strajk generalny. Domagają się od dyrekcji Kolei wypłaty zaległych pensji i rozwiązania problemu ubezpieczenia zdrowotnego. W czasie trwania strajku zostały wstrzymane pociągi towarowe, co stanowi zagrożenie dla przemysłu. (indikator.ba)

 

Ogromny problem z korupcją

Korupcja w Bośni i Hercegowinie rocznie powoduje zamknięcie 46 000 miejsc pracy. Państwo to znajduje się na 91. miejscu pod względem poziomu korupcji na świecie (na 171 państw). Zgodnie z danymi Antykorupcyjnej Sieci BiH, najwyższy poziom korupcji zanotowano w policji – 69,4%, w służbie celnej – 64,2% oraz służbie zdrowia – 66,3%.

 

Turystyka w 2011 r. – dane statystyczne

Przychody z turystyki w 2011 r. wyniosły 533 mln KM (272 mln EUR), czyli 2% produktu krajowego brutto (PKB), a liczba zatrudnionych, którzy bezpośrednio pracują w turystyce, wynosiła 22 tys. osób, czyli 1,8% całkowitej liczby zatrudnionych. Wskaźniki pokazują, że w zeszłym roku BiH odwiedziło 750 tys. turystów, co dało BiH przedostatnie miejsce w Europie Południowo-Wschodniej. Niżej od BiH znalazła się tylko Macedonia.

 

Zapowiedziano I międzynarodowe targi przemysłu halal

I międzynarodowe targi przemysłu halal Sahaf odbędą się w Sarajewie w dniach 15-17 maja. Mają one skupić przedstawicieli tej gałęzi gospodarki z całego świata. Na targach pojawią się nie tylko producenci żywności, leków i kosmetyków halal, ale też przedsiębiorcy oferujący usługi halal w finansach, bankowości, ubezpieczeniach i turystyce. Rynek halal szacowany jest obecnie na 2 770 mld USD i rośnie o 20% rocznie. (indikator.ba)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE