Home / Bałkany / BiH / BiH: 250 nowych miejsc pracy dla kobiet
httpwww.seebiz.netwp-contentuploads201308semsa-alic-001-1-640x426.jpg

BiH: 250 nowych miejsc pracy dla kobiet

Dwuletni program „Lokalizowanie gender w FBiH”, który powstał dzięki wspólnej inicjatywie Centrum Gender FBiH i Holenderskiej Organizacji Rozwoju (SNV) oraz wsparciu finansowym ONZ Kobiety (Fundusz na rzecz równości płci) zbliża się do zakończenia. Realizacja tego projektu przyczyniła się do ekonomicznego i politycznego wzmocnienia pozycji kobiet w siedmiu gminach FBiH (Doboj Jug, Sapna, Sanski Most,Orašje, Novi Travnik, Žepče i Novi Grad Sarajevo). Podczas trwania programu otwarto tam ok. 250 nowych miejsc pracy dla kobiet.

W programie mogły wziąć udział małe przedsiębiorstwa samodzielne, dzięki którym w lokalnych społecznościach liczne rodziny otrzymały szansę na poprawę warunków życiowych. Wprowadzone pozytywne praktyki mogą być dalej kontynuowane nie tylko w gminach objętych projektem, ale w całej BiH.

Dyrektor SNV, Šemsa Alić, podkreśliła, że poprawa politycznej i ekonomicznej sytuacji kobiet w BiH to nie jedyny cel programu. Wg niej, gender, a dokładnie równość płci to jeszcze jedno ze słów dodanych w BiH do codziennego słownika w ostatnich 15 latach. Alić zaznacza, że zagadnienia gender interpretuje się głównie jako kwestie kobiece, a także kwestię emocjonalnej i prawnej walki o prawa słabszych i wykluczonych. Takie tłumaczenie jest dobre, ale nie wystarczająco wyjaśnia sam koncept gender. Dyrektor SNV powiedziała, że program podjął wyzwanie przedstawienia idei gender jako rozwojowej polityki. Ważne jest spojrzenie na politykę genderową jako konkretny środek mający na celu poprawę życia kobiet, mężczyzn, rodzin, wsi i społeczności w BiH. Wg Alić program okazał się sukcesem, ponieważ wielu obywateli BiH wspólnie przeciwstawiło się stereotypom dotyczącym mężczyzn i kobiet oraz udało im się zrozumieć i wprowadzić w życie obce i trudne pojęcie jakim jest gender.

W związku z zakończeniem programu 13 września br. w Sarajewie odbędzie się konferencja pt. „Lokalizowanie gender: Perspektywy”. Wydarzenie zgromadzi licznych specjalistów zajmujących się kwestiami równości płci z BiH i regionu oraz będzie okazją do dyskusji o nowych sposobach postrzegania i wnioskach związanych z tematyką gender jako bardzo ważną multidyscyplinarną koncepcją występującą w rozwiniętych państwach i społeczeństwach.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE