Home / Bałkany / BiH / BiH: 27.08 – 02.09.2012 r.

BiH: 27.08 – 02.09.2012 r.

Największa inwestycja greenfield w BiH: Włosi inwestują 30 mln EUR

Przedsiębiorstwo Metal Ege z Włoch zbuduje kompleks maszyn do obróbki krzemu na terytorium gminy Mrkonjić Grad, a inwestor zobowiązał się do zatrudnienia co najmniej 100 pracowników w procesie produkcji. Termin realizacji prac nad projektem ustalono na 24 miesiące. Wartość projektu to 30 mln EUR.

 

EBOiR przeznaczy 10 mln euro dla małych i średnich przedsiębiorstw w BiH

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju kontynuuje wspieranie sektora realnego w BiH linią kredytową o wartości 10 mln euro. Linia kredytowa EBOiR pochodzi ze środków programu finansowego na rzecz Bałkanów Zachodnich i Chorwacji, a jej celem jest pomoc bankowi Intensa Sanpaolo w kredytowaniu MŚP.

 

Serbia udzieli kredytu na nowe wagony dla Republiki Serbskiej

Serbia udzieli Republice Serbskiej kredytu o wartości 20 mln EUR na zamówienie wagonów dla Kolei RS (Željeznice Republike Srpske, ŽRS) oraz sprzętu informatycznego dla instytucji edukacyjnych, powiedział premier Serbii Ivica Dačić na spotkaniu z premierem RS Aleksandrem Džombiciem w Belgradzie. Oprócz tego Serbia udzieli pożyczki 20 tys. ton pszenicy oraz będzie współfinansować budowę Instytutu Ivo Andricia w Wiszegradzie.

 

Inwestycje w 2011 r. – Bank Centralny BiH

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) wyniósł w 2011 r. 566,9 mln KM (289 mln EUR), co stanowiło 2,2% PKB, podał Bank Centralny BiH. Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy zarejestrowano napływ w wysokości 430,9 mln KM (220 mln EUR). To jednocześnie mniej niż wynikało ze wstępnych danych, według których inwestycje wyniosły 612 mln KM (312 mln EUR). W ciągu ostatnich dwóch lat napływ inwestycji stale się zwiększa, jednak wciąż są one znacznie niższe niż przed kryzysem. (cbbh.ba)

 

Utrzymują się niekorzystne trendy w wymianie handlowej, ujemny bilans handlowy w lipcu

Dane statystyczne dotyczące wymiany handlowej Bośni i Hercegowiny są obecnie bardziej korzystne niż w pierwszym kwartale – zmniejszył się spadek eksportu, odnotowano też spadek importu – podał ekspert ekonomiczny Izby Handlu Zagranicznego BiH, Igor Gavran podczas konferencji prasowej podsumowującej wymianę handlową BiH w miesiącach styczeń-lipiec br. Zapowiedział on, że do końca roku 2012 można oczekiwać poprawy statystyk, jednak w rzeczywistości kraj pozostanie w stagnacji i statystycznie niepotwierdzonej recesji.

W lipcu BiH znów zanotowała deficyt handlowy, wynika z danych Urzędu Statystycznego. najwięcej eksportowano do państw sąsiednich: Chorwacji (eksport o wartości 50 mln EUR, 15,7% łącznego eksportu) i Serbii (eksport o wartości 33 mln EUR, 9,1% łącznego eksportu). Pod względem regionów, w lipcu 2012 r. BiH najwięcej eksportowała do państw Unii Europejskiej (eksport o wartości 200 mln EUR, 56,6% łącznego eksportu za granicę), potem do państw CEFTA (eksport o wartości 115 mln EUR, 33,3% łącznego eksportu). Głównym źródłem importu były dla BiH państwa UE (import o wartości 315 mln EUR), potem CEFTA (import o wartości 170 mln EUR, 25,4% łącznego importu).

 

Ceny konsumpcyjne, inflacja roczna – lipiec 2012

W lipcu deflacja wyniosła 0,5%. Ceny jedzenia i spadły o 1,1%, przede wszystkim przez spadek cen sezonowych owoców i warzyw, koszta transportu spadły o 0,7%, odzieży i obuwia – 0,2%, koszty czynsz i media – 0,1%. Napoje alkoholowe i tytoń zdrożały średnio o 0,2%. Inflacja roczna wyniosła w lipcu 1,4% r/r. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku napojów alkoholowych i tytoniu (9,9% r/r) i transportu (2,3% r/r), największy spadek – odzież i obuwie (5,9% r/r). (makroekonomija.org)

 

Podpisana umowa na budowę odcinka Korytarza Vc Lepenica-Suhodol

Dyrektor spółki państwowej Autoceste FBiH d.o.o. Mostar, Ensad Karić i dyrektor generalny tureckiej firmy Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret a.s., Kemal Unluer podpisali umowę na budowę 5,5-kilometrowego odcinka autostrady Lepenica-Suhodol w ramach Korytarza Vc. Łączna wartość prac to ok. 150 mln KM (76,5 mln EUR), zostaną one sfinansowane z linii kredytowej EBI. (seebiz.net)

 

Zapowiedź blokady dróg i przejść granicznych

Na poniedziałek 3 września Stowarzyszenie Rolnych Producentów-Hodowców Republiki Serbskiej oraz 11 organizacji rolniczych Federacji BiH zapowiedziało blokadę przejść granicznych z Chorwacją i Serbią oraz ważniejszych dróg w BiH z powodu niezadowolenia brakiem wypłat. Rolnicy domagają się dymisji ministra rolnictwa, gospodarki wodnej i leśnictwa, którego oskarżają między innymi o niezgodne z prawem wydawanie dotacji rolniczych. (seebiz.eu, seebiz.net)

 

RS: Rewizja budżetu umożliwia realizację zobowiązań wobec MFW

Rząd RS rozpatrzył projekt tegorocznego budżetu przedłożony Parlamentowi w trybie przyspieszonym, co umożliwia realizację wszystkich zobowiązań zawartych w liście intencyjnym wystosowanym do MFW. Został w nim zawarty m.in. zapis o redukcji budżetu ramowego RS z 1,825 mld EUR do 1,810 mld EUR. Oszczędność ta powstała dzięki zmniejszeniu kosztów korzystania z dóbr i usług oraz pozostałych wydatków budżetowych. Oba entitety zobowiązały się do rewizji swoich budżetów do 7 września, czym uwarunkowane jest przyznanie BiH nowego kredytu stand-by. (indikator.ba)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 13 967 250,52 KM, przeprowadzono 174 transakcje i wymieniono 199 143 papiery wartościowe. Indeks BIFX spadł o 0,62 proc. na 1 420,12 pkt., SASX-10 o 0,43 proc. na 681,13 pkt., SASX-30 wzrósł o 1,04 proc na 897,93 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 75 702,39 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 764 119,89 KM, przeprowadzono 539 transakcji. Indeks BIRS wzrósł o 0,63 proc., FIRS o 0,13 proc., BATX utrzymał się na zeszłotygodniowym poziomie. Największe obroty odnotowano po raz kolejny w akcjach spółki Rafinerija ulja a.d. Modriča – 64 815,42 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 460 391,50 KM, z czego ponad 284 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE