Home / Bałkany / BiH / BiH: 28.01 – 3.02.2013 r.

BiH: 28.01 – 3.02.2013 r.

konvertibilne marke

 

Bosnalijek i turecki Abdi İbrahim zaczynają współpracę

Cztery pierwsze umowy licencyjne dotyczące współpracy w rozszerzaniu oferty produktowej oraz wspólnego występowania na rynkach zagranicznych podpisali w Sarajewie przedstawiciele wiodących firm farmaceutycznych BiH i Turcji – Bosnalijek i Abdi İbrahim. Umowy obejmują sprzedaż czterech nowych produktów spółki tureckiej pod marką Bosnalijeku na rynkach w BiH i zagranicą. Potencjał handlowy produktów, których dotyczą umowy, szacuje się na 14 mln KM (7 mln EUR) rocznie.

 

CEFTA: BiH przedstawiła priorytety swojego przewodnictwa

Kluczowe priorytety przewodnictwa CEFTA w tym roku to intensyfikacja i promocja handlu, liberalizacja w sektorze usług, niwelowanie barier administracyjnych i in., zapewnienie równego partnerstwa z pozostałymi członkami. Jak zapowiedziano, BiH stanie się handlowym centrum regionu i będzie aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnej strategii rozwoju regionalnego w ramach CEFTA. Bośnia i Hercegowina przejęła przewodnictwo CEFTA na początku tego roku od Albanii. (portalanalitika.me)

 

MKF Partner i MKF EKI wśród najlepszych na świecie

Fundacje Mikrokredytowe MKF Partner z Tuzli i MKF EKI z Sarajewa wśród pierwszych pięciu na świecie uzyskały prestiżowy certyfikat ochrony klientów. Certyfikaty przyznano w ramach globalnego projektu Smart Campaign, który ma na celu wdrożenie zasady ochrony klientów w sektorze mikrokredytowym na całym świecie.

 

Elektroprivreda BiH zapowiedziała inwestycje o wartości ponad 860 mln EUR

Spółka publiczna Elektroprivreda BiH przyjęła plan działalności na najbliższe trzy lata. Zakłada w nim inwestycje o łącznej wartości 1,69 mld KM (860 mln EUR). Na ten rok zapowiedziano rozpoczęcie projektów: Blok 7 Tuzla, park wiatrowy Podveležje, elektrownia wodna Vranduk i mała elektrownia wodna na Neretvicy. (indikator.ba)

 

Inwestycje zagraniczne w 2012 r.

Łączna wartość inwestycji zagranicznych w pierwszych 9 miesiącach zeszłego roku wyniosła 676 mln KM (345 mln EUR), a więc więcej niż w całym roku 2011 – 576 mln KM (294 mln EUR), wynika z danych Banku Centralnego BiH. Najważniejsze inwestycje przeprowadziły firmy z Litwy, Rosji, Serbii, Austrii i Chorwacji. Jedną z najważniejszych inwestycji w zeszłym roku przeprowadziła Langhton Investments S.A., która w październiku 2012 zainwestowała w BiH 2,8 mld KM (1, 43 mld EUR).

 

RS: Projekt ustawy o rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw

Zgromadzenie Narodowe RS rozpatrzyło projekt ustawy o rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, która ma pomóc w stworzeniu korzystnego środowiska biznesowego. Ustawa ma się przyczynić do zwiększenia konkurencyjności poprzez kreowanie innowacyjności oraz rozwijanie świadomości o znaczeniu tych przedsiębiorstw i przedsiębiorczości dla rozwoju gospodarczego. Celem wprowadzenia tych regulacji prawnych jest wspieranie zakładania oraz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Otwarcie nowej fabryki dzianiny w Bosanskiej Gradišce

Minister przemysłu, górnictwa i energetyki RS Željko Kovačević, naczelnik gminy Bosanska Gradiška Zoran Latinović oraz właściciel firmy „Hakadeš” Hans Jurgen Krah 25 stycznia br. oficjalnie otworzyli fabrykę dzianiny w miejscowości Bosanska Gradiška. Jest to przedsiębiorstwo, które przez 7 lat funkcjonowało w nie najlepszych warunkach lokalowych i ostatecznie zajęło nowy budynek, głównie dzięki rządowej dotacji.

 

Let’s Move – Žene u poduzetništvu

Podczas konferencji poświęconej kobietom-przedsiębiorcom z BiH wybrano trzy najlepsze spośród 38 zgłoszonych pomysłów biznesowych. Najlepszym pomysłem okazał się stworzony przez najmłodszą, siedemnastoletnią uczestniczkę „Hangout” – interaktywna, edukacyjna i społeczna sieć do nauki języków obcych; drugie miejsce zdobył projekt produkcji naturalnych mydeł biodegradowalnych – „Zaruška”, zaś trzecie miejsce przypadło projektowi „Pinokia” – restaurowanie i sprzedaż mebli vintage.

 

FBiH: W 2012 r. zamknięto ponad 7 tys. przedsiębiorstw

Na terytorium Federacji Bośni i Hercegowiny w zeszłym roku zamknięto ponad siedem tysięcy przedsiębiorstw i warsztatów rzemieślniczych. Przez zamknięcie 303 firm zamknięto aż 1 394 jednostki biznesowe. Największa liczba zamknięć przedsiębiorstw spowodowana jest zbyt dużym tempem surowej konkurencji na rynku – 5 406 rzemieślników zmuszonych było zakończyć swoją działalność. Liczba nowopowstałych firm na terenie BiH w ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyła się o połowę, pokazują dane firmy New Market Consalting z Sarajewa.

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 133 731,15 KM, przeprowadzono 202 transakcje i wymieniono 408 195 papierów wartościowych. Indeks BIFX wzrósł o 1,65 proc. na 1 598,69 pkt., SASX-10 wzrósł o 1,83 proc. na 787,23 pkt., SASX-30 wzrósł o 0,70 proc. na 937,87 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo – 297 637,36 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 205 414,50 KM. (sase.ba)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 4 299 914,88 KM, przeprowadzono 1 193 transakcje. Indeks BIRS wzrósł o 0,47 proc., FIRS wzrósł o 1,18 proc. Największe obroty wśród firm odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 235 762,44 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 3 649 595,28 KM, z czego 1 411 321,71 KM wyniósł obrót obligacjami Republiki Serbskiej. (blberza.com)

 

Przygotowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE