Home / Bałkany / BiH / BiH: 28.05 – 03.06.2012 r.

BiH: 28.05 – 03.06.2012 r.

3 czerwca 2012 r.
Podwójne obywatelstwo – porozumienie z Czarnogórą
Po spotkaniu w Mostarze prezydent Czarnogóry, Filip Vujanović, i przedstawiciel Prezydium BiH, Bakir Izetbegović, zapowiedzieli, że w niedługim czasie zostanie podpisane porozumienie o podwójnym obywatelstwie Czarnogóry i BiH. Politycy ogłosili także, że porozumienie o granicy państwowej między tymi krajami jest w końcowej fazie. Ma to być pierwsza tego typu umowa pomiędzy krajami byłej Jugosławii. (indikator.ba)

Kampania o wartości obszarów chronionych w FBiH
Ministerstwo Turystyki i Ochrony Środowiska FBiH prowadzi kampanię mającą podnieść świadomość społeczną o wartości i pozytywnym wpływie leśnych i górskich obszarów chronionych w Federacji, ich znaczeniu dla rozwoju społecznego i ekonomicznego. Jednym z celów programu jest też popularyzacja tych terenów na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Kampania jest realizowana pod patronatem Global Environment Facility (GEF). (indikator.ba)

2 czerwca 2012 r.
Współpraca RS i Chorwacji na polu energetyki
Możliwe jest zawarcie porozumienia pomiędzy RS a Chorwacją – od 3 miesięcy prowadzone są intensywne rozmowy między przedstawicielami firm energetycznych Chorwacji i Republiki. Mogą one skutkować dwiema ważnymi inwestycjami – w elektrownię wodną Dubrovnik 2 i nowy blok elektrowni wodnej Gacko – jednak w dalszej perspektywie mogą także doprowadzić do szerszej współpracy, m.in. inwestycji firm chorwackich w przemysł energetyczny RS. (indikator.ba, dubrovnikpess.hr)

1 czerwca 2012 r.
Nowe banknoty w obiegu
Do obiegu weszły nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 KM [ok. 20, 40, 100, 200 PLN], które zastąpią banknoty wycofane ze względu na zużycie. Bank Centralny BiH zapewnia, że nowe banknoty nie będą miały wpływu na inflację. (biznis.ba)

Zapowiedziano zamknięcie największej księgarni w BiH
Wydawnictwo Šahinpašić zapowiedziało, że ze względu na trudną sytuację ekonomiczną jest zmuszone zamknąć największą księgarnię BiH. Sarajewska księgarnia będzie działała do 20 czerwca, do tego czasu książki będą sprzedawane po obniżonych cenach. (haber.ba)

Większy przychód z podatków pośrednich
W ciągu pięciu miesięcy tego roku przychód z podatków pośrednich wyniósł 502 mln KM [ponad 105 mln PLN], zwrot podatku VAT wyniósł 357 mln KM [ok. 720 mln PLN]. Spadek przychodu odnotowano jedynie w lutym i był on spowodowany klęską żywiołową. W kwietniu odnotowano znaczny wzrost przychodu z akcyzy na importowane papierosy (81%) i krajowe produkty naftowe (94%). (indikator.ba, seebiz.net)

31 maja 2012 r.
Produkty spożywcze z BiH w Arabii Saudyjskiej?
Bosna Bank International we współpracy z ambasadą Arabii Saudyjskiej zorganizował spotkanie bh. przedsiębiorców i przedstawicieli Al Othaim Holding. Dla właściciela spółki niezwykle ważne było zwłaszcza posiadanie przez producentów żywności certyfikatów, szczególnie certyfikatów halal. Jeśli współpraca dojdzie do skutku, produkty z BiH mają szansę trafić na ogromny rynek. Byłby to jeden z sukcesów tegorocznego Sarajevo Business Forum. (seebiz.net)

Znaczny wzrost liczby turystów – Urząd Statystyczny FBiH
W kwietniu FBiH odwiedziło 42 332 turystów, czyli o 25,1% więcej niż rok wcześniej. Liczba noclegów wyniosła 73 675 i wzrosła o 23,9%. Turyści zagraniczni wykorzystali 72,4% wszystkich noclegów, z czego najwięcej goście z Chorwacji, Turcji i Włoch. Najdłużej w FBiH pozostawali turyści z Rumunii i Arabii Saudyjskiej. (seebiz.net)

Studenci z BiH w finale konkursu „Imagine Cup”
Studenci SPU dotarli do finału największego światowego konkursu technologicznego Imagine Cup. W tym roku uczestnicy mieli stworzyć projekt, w którym technologia pomaga w rozwiązaniu najtrudniejszych problemów współczesności – bh. drużyna zrealizowała projekt ICU (Interactive Cognitive Unit), który ma pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym odnalezienie się w przestrzeni. Konkurs od 2003 r. jest organizowany przez firmę Microsoft, finał odbędzie się w Sydney w dniach 6-10 lipca. (seebiz.net)

Ruszyła „E-inspekcja”
Premier FBiH, Nermin Nikšić, uruchomił serwery w centrum systemu informacyjnego w ramach projektu E-inspekcji, którego celem jest między innymi ujednolicenie bazy danych o zakończonych kontrolach i kontrolowanych przedsiębiorstwach. Możliwe, że w niedługim czasie system zostanie powiązany także z systemem kontroli w RS. (biznis.ba)

Budżet na rok 2012
Izba Ludowa Zgromadzenia Parlamentarnego BiH przyjęła ustawę o budżecie instytucji BiH i międzynarodowych zobowiązań BiH na rok 2012. Budżet wynosi 1,394928 mld KM [ok. 3 mld PLN], z czego 950 mln KM stanowi budżet instytucji, zaś 444,928 mln KM jest przeznaczone na spłatę długu zagranicznego. (seebiz.net)

30 maja 2012 r.
Chorwacja i KE szukają rozwiązania dla korytarza przez Neum
Przedstawiciele Chorwacji i KE rozmawiali w Brukseli na temat korytarza, mającego połączyć Dubrownik zresztą kraju. Jednym z tematów było zapewnienie przestrzegania przepisów UE i Schengen. Kwestia dostępu do portu Ploče ma zostać omówiona z przedstawicielami BiH, jednak już teraz wiadomo, że swobodny przepływ towarów nie będzie dotyczył żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. (biznis.ba)

Cztery nowe przedsiębiorstwa start up
Centrum innowacyjne w Banja Luce podpisało umowy z przedsiębiorstwami Interfob Consulting (urządzenia do reklam i prezentacji), SW Technology (obróbka drewna), Smart Speed Bump (hydraulika) i Luka Sol (ułatwienie legalizacji oprogramowania). Dwa pierwsze z nich działają w inkubatorze przedsiębiorczości, pozostałe są w fazie przedinkubacyjnej. (seebiz.net)

Międzynarodowy sukces młodych architektów
Architekci ze studia Filter zajęli drugie miejsce w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez stolicę Chorwacji i Towarzystwo Architektów Zagrzebia (DAZ) na przygotowanie urbanistyczno-architektonicznych rozwiązań dla Bloku Badel. Na konkurs spłynęły 242 projekty z całego świata, pierwsze miejsce zajęli Portugalczycy, trzecie – Włosi. (seebiz.net)

Swoboda handlu 2012 – Światowe Forum Ekonomiczne
Wg raportu na temat swobody globalnego handlu BiH zajmuje 48 miejsce pod względem otwartości rynku, wyprzedzając Słowenię, Bułgarię i Rumunię. Pod względem swobody handlu BiH jest na miejscu 80 i znajduje się na ostatnim miejscu w regionie, rozwój infrastruktury transportowej i komunikacyjnej dał BiH 80 miejsce, a otoczenie biznesowe – 78. (seebiz.net)

Eksport mleka do Chorwacji pod znakiem zapytania
Eksport mleka do Chorwacji nie będzie możliwy po jej wejściu do UE, o ile bh. mleczarnie nie otrzymają unijnych certyfikatów. Producenci o tę sytuację oskarżają władze, zapowiadając jednocześnie, że jeśli niemożliwy będzie eksport, wstrzymają także import towarów z krajów UE. Na wypadek utraty rynków Chorwacji i UE prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Turcji i krajów Bliskiego Wschodu. (seebiz.net)

Nowa siedziba firmy Gradoff
Przedstawiciele firmy Granoff odwiedzili nowa strefę przemysłową w gminie Vogošća, gdzie rozpoczęła się budowa obiektów dla spółki. Pierwszy, powstający właśnie budynek będzie miał 3 tys. m kw., budowa drugiego planowana jest na drugą połowę czerwca. W kompleksie będzie się mieściła cała siedziba firmy, od biur, po studio i salon wystawienniczy. Zatrudnienie znajdzie tu 100 osób. Koniec prac przewidziany jest na rok 2013. (seebiz.net)

29 maja 2012 r.
Współpraca energetyczna RS i FBiH
Zarządy spółek JP Elektroprivreda BiH i Elektroprivreda RS uzgodniły stworzenie zespołu, mającego inicjować zmiany w prawie BiH niezbędne dla branży energetycznej. Rozmawiano też o nowych miejscach wymiany energii elektrycznej, zmniejszaniu strat technicznych oraz elektryfikacji obszarów oddalonych od sieci. Połączenie działań wszystkich trzech bośniackich firm z branży elektrotechnicznej rozpoczęto podczas negocjacji z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. (indikator.ba)

Elektrownia Kakanj – rewitalizowany blok zaczął pracę
W elektrowni Kakanj urochomiono Blok 6 o mocy 110 MW. Rewitalizacja była największą inwestycją w FBiH w 2011 r., kosztowała 94,4 mln KM [prawie 200 mln PLN]. Blok 6 pracował do tej pory już 35 lat, teraz jest przygotowany do kolejnych 15. Pozwoli on na wytwarzanie dodatkowych 600 mln kWh rocznie. W pracach, oprócz firm zagranicznych, wzięło udział 61 spółek z BiH. (seebiz.net)

Bezrobocie przekroczyło 44% – Urząd Pracy i Zatrudnienia BiH
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w ostatnim dniu kwietnia przekraczała 540 tys. osób i co daje stopę bezrobocia na poziomie 44,1%. Największą grupę bezrobotnych stanowią wykwalifikowani robotnicy (34%), pracy szuka też 130 tys. osób z wyższym wykształceniem (5,4%). Łączna liczba osób niezatrudnionych szacowana jest na 688 tys. (seebiz.net)

28 maja 2012 r.
Firmy z Chorwacji przeniosą się do BiH i Serbii?
Kilka chorwackich spółek zapowiedziało, że przeniesie produkcję do BiH i Serbii, bo wejście do UE zwiększy koszty eksportu na rynek regionalny. Chorwaccy przedsiębiorcy nie są też gotowi zrezygnować ze wspólnej strefy wolnego handlu CEFTA. Przeciwni temu są przedsiębiorcy z BiH, którzy mocno odczują wstąpienie Chorwacji do UE. (seebiz.net)

Bh. wina nagrodzone w Londynie
W tegorocznym rankingu win przygotowanym przez prestiżowy magazyn winiarski „Decanter” oceniano ponad 14 000 win pochodzących z 40 państw świata. Nagrodzono łącznie osiem win z BiH. (seebiz.net, decanter.com)

Przegląd gospodarczy opracowała: Izabela Misiak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE