Home / Bałkany / BiH / BiH: 29.10 – 4.11.2012 r.

BiH: 29.10 – 4.11.2012 r.

Wizzair rozważa wejście na bośniacki rynek lotniczy

Tanie linie lotnicze Wizzair poważnie rozważają wejście na rynek BiH poprzez wprowadzenie dwóch lotów tygodniowo do kilku europejskich miast. Obiektem zainteresowania Wizzaira jest lotnisko w Mostarze, które uzyskuje bardzo dobre rezultaty. Rozmowy z przedstawicielami Wizzaira zaplanowano na połowę listopada – nim do nich dojdzie, kwestia ta zostanie przedyskutowana z reprezentantami ministerstw turystyki na poziomie kantonalnym i federalnym.

 

BiH w rankingu Country Brand Index

Bośnia i Hercegowina zajęła 82. miejsce w rankingu Country Brand Index (CBI). W zeszłym roku kraj nie został w nim uwzględniony. Publikowany od 8 lat Country Brand Index jest tworzony na podstawie danych dotyczących tego, jak poszczególne kraje odnoszą się do kultury, przemysłu, gospodarki i spraw publicznych, co wpływa na to jak postrzegana jest marka danego państwa. Całościowy obraz danej marki, a w efekcie i sam ranking, powstaje w oparciu o wyniki pracy 3600 twórców opinii oraz grupy ekspertów z zakresu polityki, globalizacji oraz dziedzin pokrewnych mediom z 18 krajów.

 

Porozumienie Czarnogóry, RS i Serbii ws. budowy elektrowni wodnych

Czarnogóra, Republika Serbska i Serbia osiągnęły porozumienie ws. elektrowni wodnych na rzekach przepływających przez terytoria tych państw. Ustalono, że nie zostanie uruchomiony żaden projekt, dopóki wszystkie trzy kraje nie wyrażą na niego zgody, w tym celu ma zostać utworzona wspólna grupa robocza, tak aby nikt nie był pomijany podczas prac przy projektach istotnych dla wszystkich tych państw.

 

Miód z BiH wkrótce na rynku UE

Miód produkowany w Bośni i Hercegowinie już wkrótce może znaleźć się na rynku UE, wynika z oświadczenia Głównego Inspektoratu Weterynarii BiH. Delegacja UE w BiH przekazała Inspektoratowi pismo od Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów, w którym stwierdzono, iż przedstawiony plan monitorowania pozostałości przeciwpasożytniczych w miodzie pozwala na dopisanie BiH do listy krajów spełniających unijne wymogi.

 

Konflikt BiH i Chorwacji w sprawie importu mleka

Rozwiązanie chorwackiego Ministerstwa Rolnictwa, według którego sterylizowane mleko z bh. importu należy zwrócić lub poddać utylizacji to zamierzone działanie, mające na celu wyeliminowanie importu mleka z BiH do Chorwacji jeszcze przed przystąpieniem tego kraju do UE – uważa strona bośniacka. Po spotkaniu w Zagrzebiu BiH zagwarantowano, że nie nastąpi żadna blokada importu mleka i produktów mlecznych z RS i całej BiH do 1 czerwca 2013 roku, jednak mimo pozornego zażegnania konfliktu, zarówno na granicach BiH, jak i w obiektach, w których towar jest rozładowywany, przeprowadzane są surowe kontrole jakości towaru pochodzenia zwierzęcego importowanego z Chorwacji.

 

Mimo kryzysu wartość oszczędności wzrosła

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej i kryzysu finansowego w BiH odnotowano wzrost depozytów obywateli o 345 mln KM [690 mln PLN], co oznacza 5% wzrost w stosunku do sytuacji na koniec 2011 r., wynika z danych Centralnego Banku Bośni i Hercegowiny (CBBiH) na koniec września br. Największy udział w ciągłym wzroście depozytów obywateli, biorąc pod uwagę ich czas trwania, mają depozyty długoterminowe. W porównaniu do stanu na koniec grudnia 2011 r. odnotowano wzrost o 345 mln KM [690 mln PLN], czyli wzrost o 9%, natomiast w porównaniu do końca września 2011 r. 417 mln KM [834 mln PLN], co oznacza wzrost o 12,2%.

 

Ogromny napływ środków finansowych z diaspory

W poprzednim roku Bośnia i Hercegowina zanotowała napływ środków z diaspory w wysokości 1,7 mld EUR (o 90 mln EUR więcej niż rok wcześniej), w formie przelewów bankowych i drogą nieformalną, wynika z danych Banku Centralnego BiH. Od roku 2000 do końca 2011, do BiH napłynęło łącznie 9 mld EUR. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, do BiH napłynęło ok. 0,8 mld EUR, co stanowi 1,5 mln EUR więcej niż za okres analogiczny w poprzednim roku. Przelewy dokonywane przez pracowników z zagranicy stanowią ok. 13-14% PKB.

 

Zakończona pierwsza faza wyboru partnera projektowego do inwestycji w elektrownię cieplną Tuzla

Komisja przetargowa zakończyła ocenę ofert w postępowaniu przetargowym dot. budowy Bloku 7 elektrowni cieplnej Tuzla, do kolejnego etapu zakwalifikowano 11 kandydatów z Chin, Węgier, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Japonii, Polski (członek konsorcjum, spółka RAFAKO S.A.) i Chorwacji. (radioslon.ba)

 

ProCredit Bank tworzy sieć biznesową

Tworzona obecnie w BiH Sieć Biznesowa ProCredit Banku obejmuje już ponad 200 renomowanych MŚP i ma pomóc firmom w prowadzeniu działalności. Głównym celem utworzenia sieci jest dla banku uzyskanie wiedzy na temat potrzeb klienta z zakresu usług bankowych oraz ich zaspokajanie, jednak przedsiębiorcy, uczestniczący w takich spotkaniach, mają również możliwość połączenia swoich sił oraz nawiązania współpracy.

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 3 043 166,69 KM, przeprowadzono 279 transakcji i wymieniono 1 965 778 papierów wartościowych. Indeks BIFX spadł o 1,05 proc. na 1 566,64 pkt., SASX-10 spadł o 4,94 proc. na 712,45 pkt., SASX-30 spadł o 1,43 proc. na 914,68 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 1 040 325,74 KM. (ekapija.ba)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 2 429 317,74 KM, przeprowadzono 582 transakcje. Indeks BIRS wzrósł o 0,38 proc., FIRS spadł o 2,18 proc. Największe obroty wśród firm odnotowano po raz kolejny w akcjach spółki Boksit z Milicia – 287 275,52 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 1 720 205 KM, z czego ponad 657 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (ekapija.ba, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE