Home / Bałkany / BiH / BiH: 3 – 9 grudnia 2012 r.

BiH: 3 – 9 grudnia 2012 r.

HIFA-OIL skończyła realizację projektu w Kosowie

HIFA-OIL, jedna z największych firm zajmująca się dystrybucją ropy naftowej w BiH, zakończyła kilka dni temu projekt zaopatrzenia wykonawców autostrady łączącej Kosowo i Albanię w bitumen. Mowa o największym projekcie infrastrukturalnym w regionie, w który zaangażowane były znane firmy budowlane Bechtel i Enka, a inwestorem był rząd Kosowa.

 

Odcinek autostrady Vlakovo-Lepenica najprawdopodobniej zbuduje turecki Cengiz Insaat

Turecka spółka Cengiz Insaat najprawdopodobniej podpisze kontrakt wart 344 mln KM (175,5 mln EUR) na wybudowanie odcinka autostrady Vlakovo-Lepenica. Byłaby to największa i najkosztowniejsza umowa na wybudowanie autostrady, jaka kiedykolwiek została zawarta w BiH. Liczący 10 km odcinek znajduje się na południe od Sarajewa i stanowi część międzynarodowego korytarza 5C. Sfinansowany zostanie z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

 

Przyjęto budżet państwa i budżety obu entitetów

Obie izby parlamentu BiH przyjęły projekt budżetu instytucji i zobowiązań międzynarodowych BiH na 2013 r. Przewidywany budżet ma być utrzymany na tegorocznym poziomie i wynosi ok. 890 mln EUR. 40% budżetu przeznaczone jest na obsługę długu zagranicznego. W tym tygodniu zatwierdzono także budżety obu entitetów – FBiH (ok. 1,12 mld EUR) i RS (ok. 1 mld EUR). BiH spełniła tym samym wymagania MFW i 19 grudnia rozważane będzie przyznanie jej kolejnej transzy kredytu stand-by.

 

Wybrano najlepszych menadżerów dziesięciolecia i 2012 r.

Dyrektor generalny sarajewskiej spółki BH Telekom, Nedžad Rešidbegović, właściciel i dyrektor generalny firm Elker Ljubija i Inving z Prijedoru, Goran Bojić oraz dyrektor Instytutu Ubezpieczeń Zdrowotnych kantonu Sarajewo, prof. Faris Gavrankapetanović zostali uznani za najlepszych menadżerów ostatniej dekady. Nagrody dla najlepszych menadżerów i firm przyznano w BiH po raz 27. w kategoriach małych, średnich i dużych firm. (indikator.ba)

 

Wysokie oceny dla Banku Centralnego za projekt realizowany z ECB

Rok po zakończeniu programu technicznej współpracy Banku Centralnego BiH i Europejskiego Banku Centralnego UE oceniła, że był to najbardziej ambitny i najbardziej udany projekt spośród wszystkich, które do tej pory zrealizowała w Bośni i Hercegowinie. BC BiH otrzymał najwyższe oceny w kategoriach: znaczenie i jakość projektu, skuteczność realizacji, rezultaty, aktualne efekty projektu, trwałość.

 

Raport Transparency International: BiH na 72 miejscu

Bośnia i Hercegowina znalazła się na 72 miejscu w raporcie przygotowanym przez Transparency International (TI), ukazującym percepcję korupcji przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianych państwach. Tegoroczna pozycja oznacza poprawę o 19 miejsc w stosunku do roku 2011.

Pełny raport

 

Możliwy wgląd w ewidencję podatkową przez Internet

Urząd Skarbowy BiH (Uprava za indirektno oporezivanje BiH) uruchomił nową usługę, która pozwoli wszystkim płatnikom VAT na korzystanie z internetowego systemu „e-PDV”, który umożliwi im zdalny wgląd we własną ewidencję podatkową oraz udostępni dane znajdujące się w tym systemie. Płatnicy wyrażający chęć korzystania z nowego systemu, muszą złożyć wniosek, który znajduje się na stronie internetowej Urzędu Skarbowego, rejestracja trwa 7 dni.

 

Coraz więcej firm ma zablokowany przynajmniej jeden rachunek bankowy

Na opublikowanej przez Bank Centralny liście spółek posiadających zablokowane konta bankowe znalazło się w grudniu br. 35 846 firm – to o 153 więcej niż w poprzednim miesiącu. Liczba zablokowanych rachunków wzrosła aż o 487 i wynosi obecnie 58 541. Dane na temat zablokowanych rachunków są dostarczane przez banki – 10 w Republice Serbskiej i 18 w Federacji BiH.

 

Od początku roku pracę straciło ponad 58 tys. osób

Z powodu kryzysu gospodarczego, w BiH dodatkowo pogłębionego przez ciągłe spory polityczne, od początku 2012 bez pracy zostało łącznie 58 207 osób. W FBiH od początku br. bez pracy zostało 43 188 osób: z powodu upadłości, likwidacji oraz prywatyzacji pracę straciło 1266 osób, 16 672 pracowników zostało zwolnionych ze względu na redukcję etatów, a pracę z powodu wygaśnięcia umowy na czas określony w FBiH utraciło nawet 25 520 obywateli. Bajramović zauważył również, iż w FBiH bez pracy zostało ponad trzy razy więcej ludzi niż w RS, gdzie liczba bezrobotnych wzrosła o 15 019 osób.

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 000 620,65 KM, przeprowadzono 211 transakcji i wymieniono 835 427 papierów wartościowych. Indeks BIFX wzrósł o 0,72 proc. na 1 586,50 pkt., SASX-10 wzrósł o 0,22 proc. na 740,84 pkt., SASX-30 spadł o 0,69 proc. na 912,91 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 334 894,98. (sase.ba)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 301 432,67 KM, przeprowadzono 476 transakcji. Indeks BIRS spadł o 0,02 proc., FIRS spadł o 1,46 proc, indeks BATX (Bosnian traded indeks) spadł o 0,66 proc. Największe obroty wśród firm odnotowano w akcjach spółki Birač a.d Zvornik – 206 662,80 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 784 201,64 KM, z czego 318 969,34 KM wyniósł obrót obligacjami Republiki Serbskiej. (biznis.ba, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE