Home / Bałkany / BiH / BiH: 3 – 9 września 2012 r.

BiH: 3 – 9 września 2012 r.

O energetyce, nieruchomościach i sektorze bankowym na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Delegacja BiH gościła w Polsce na XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. Podczas panelu o sektorze energetycznym i rozwoju dyrektor generalny spółki Energoinvest, Enes Čengić przedstawił działalność swojej firmy, zaś w kuluarach rozmawiał z przedstawicielami krajów centralnej i wschodniej Europy oraz Bliskiego Wschodu o możliwościach współpracy. Dyrektor grupy MIMS, Mujo Selimović wziął udział w panelu „Potencjał dla rozwoju komercyjnych nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej”, zaś Goran Nedić z Fundacji Amerykańsko-Bośniackiej podczas panelu „Kryzys trampoliną dla przedsiębiorczych” mówił o sektorze bankowym w BiH i możliwości uzgodnienia przepisów z regulacjami europejskimi i światowymi. (oslobodjenje.ba, biznis.ba)

 

Brytyjski Ionix Systems inwestuje w BiH 2 mln EUR

Brytyjski producent wysokiej jakości instalacji elektrycznych wykorzystywanych w przemyśle lotniczym, obronnym, przy produkcji energii i w innych sektorach inżynieryjnych, Ionix Systems otworzył w Maglaju zakład produkcyjny. Inwestycja jest warta 4 mln KM (ok. 2,04 mln EUR) i ma stworzyć 200 nowych miejsc pracy, przez co zwiększa atrakcyjność gminy Maglaj.

 

Turecka firma Salko zainteresowana inwestowaniem w Goražde

Salko z Istambułu, jedna z największych tureckich firm produkujących rowery i motocykle, zainteresowana jest inwestowaniem w Goražde. Podczas rewizyty w Goražde, dyrektor firmy, Salih Akgul Hadžifejzović, zadeklarował pełną gotowość do pomocy w rozwoju gospodarczym regionu.

 

Skok w globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego

Bośnia i Hercegowina w najnowszym globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego znajduje się na 88. miejscu i zdobyła 3,93 pkt na 7 możliwych. W rankingu znalazły się 144 kraje. BiH w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, kiedy to uzyskała 3,8 pkt, awansowała o 12 pozycji i na liście wyprzedziła Serbię.

 

Ogromny wzrost zamówień budowlanych za granicą

Firmy budowlane z BiH w pierwszej połowie tego roku zanotowały wzrost wartości nowych zamówień zagranicznych o 310%, a zakończonych prac o 42,1% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, wynika z analizy Izby Handlu Zagranicznego BiH. 37,1% całkowitej wartości nowych zamówień odnosi się do krajów europejskich, 62,9% – afrykańskich. Największa wartość nowych zamówień dotyczy Etiopii – 44,3 mln KM (ok. 22,7 mln EUR) oraz Czarnogóry – 14,7 mln KM (ok. 7,5 mln EUR).

 

Budowa autostrady w FBiH i RS połączone w jeden projekt

Budowa odcinków Doboj-Vukosavlje (projekt partnerstwa publiczno-prywatnego został w tym tygodniu przedstawiony EBOiR w Londynie) i Doboj-Zenica, wchodzących w skład korytarza Vc, połączono w jeden projekt, tak aby entitety mogły wspólnie starać się o inwestorów, ustalono na spotkaniu ministrów komunikacji BiH, FBiH i RS. Rada Ministrów BiH podjęła też decyzję pozwalającą na uruchomienie środków operacyjnych na projekty infrastrukturalne: 5,28 mln KM na rozwój sektora telekomunikacji i 30 mln KM na projekty wieloletnie (mosty Gradiška i Svilaj, autostrada adriatycko-jońska, przejścia graniczne w ramach korytarza Vc). (indikator.ba, seebiz.net)

 

Rewizja budżetu Federacji BiH – kolejny krok w kierunku nowego kredytu MFW

Parlament Federacji BiH na wniosek rządu przyjął nowelizację tegorocznego budżetu. Budżet po korekcie wynosi 1 999 084 438 KM (ok. 1 mld EUR), czyli o ponad 75 mln KM (ok. 38 mln EUR) więcej niż przed rewizją. Nowelizacja budżetu obu entitetów była jednym z warunków przyznania BiH nowego kredytu stand-by przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

 

Umowa o współpracy rafinerii Modriča, grupy Optima i kopalni i elektrowni Ugljevik

Rafineria oleju Modriča, grupa Optima i kopalnia i elektrownia cieplna Ugljevik podpisały umowę o współpracy biznesowo-technicznej. Rafineria zobowiązała się do przekazania w ciągu kolejnego roku 300 ton produktów o wartości 1 mln KM (0,51 mln EUR). Wartość całego porozumienia to 20 mln KM (10 ml EUR) rocznie. W rafinerii Modriča zapowiedziano podpisanie w najbliższych dniach podobnych porozumień ze wszystkimi kopalniami i elektrowniami cieplnymi FBiH. (indikator.ba)

 

Możliwe do uzyskania koncesje i zachęty:

Przemysł (RS):

Ministerstwo Finansów RS rozpisało publiczne zaproszenie: przedsiębiorcy, którzy zainwestują przynajmniej 2 mln KM (1 mln EUR) i zatrudnią 20 nowych pracowników mogą otrzymać dotację. Zachęta może wynieść 2,5-5 tys. KM (1,3-2,6 tym EUR) za każdego nowozatrudnionego pracownika, przedsiębiorcy, którzy planują inwestycję przekraczającą 25 mln KM (13 mln EUR) i zatrudnienie ponad 100 osób otrzymają wsparcie w wysokości 15% całkowitej wartości inwestycji. Oferta nie dotyczy hotelarstwa i handlu. (ekapija.ba)

Wydobycie złota (FBiH):

Kantonalne Ministerstwo Finansów opublikowało zaproszenie do składania ofert na przyznanie koncesji na poszukiwanie i wydobycie złota w Bakovići (gmina Fojnica). Koncesja zostanie przyznana na 30 lat, jednorazowa opłata wynosi nie mniej niż 200 KM (100 EUR)/ha. Oferty można składać w ciągu 30 dni od daty publikacji. (indikator.ba)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 946 632,09 KM, przeprowadzono 276 transakcji i wymieniono 579 151 papierów wartościowych. Indeks BIFX spadł o 0,17 proc. na 1 417,64 pkt., SASX-10 wzrósł o 2,29 proc. na 696,74 pkt., SASX-30 wzrósł o 0,77 proc na 904,85 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 285 184,86 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 2 155 801,45 KM, przeprowadzono 475 transakcji. Indeks BIRS spadł o 0,15 proc., FIRS o 0,70 proc., BATX utrzymał się na zeszłotygodniowym poziomie. Największe obroty odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 1 347 104,99 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 575 590,89 KM, z czego ponad 270 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE