Home / Bałkany / BiH / BiH: 30 maja marsz protestacyjny pracowników
Savez Sindikata BiH - klix.ba.

BiH: 30 maja marsz protestacyjny pracowników

Federalny Związek Niezależnych Związków Zawodowych (SSS) organizuje protestacyjny marsz pracowników, który pod hasłem „Nie będziemy niewolnikami” odbędzie się w Sarajewie, w czwartek 30 maja.

Prezes Związku Ismet Bajramović powiedział dziennikarzom, że protest się odbędzie przed pięcioma najważniejszymi instytucjami w mieście, od których działania lub niedziałanie zależy pozycja klasy robotniczej w FBiH, a zatem i w BiH.

- Protest się rozpocznie o 11:00 na ulicy Vilsonovo šetalište, skąd wyruszymy w kierunku wspólnych instytucji BiH, Urzędu Wysokiego Przedstawiciela BiH (OHR), Parlamentu FBiH, Parlamentu Prezydencji BiH i na końcu Rządu FBiH. Przed wszystkimi instytucjami wygłosimy swoje wnioski i żądania, powiedział Bajramović.

Bajramović podkreślił, że podstawowe przesłanie: „Idźcie, pracujcie, albo wcześniejsze wybory” przede wszystkim będzie wygłoszone w kierunku OHR oraz że jednym z postulatów będzie wprowadzenie prawa do referendum, które aktualnie nie jest zagwarantowane.

Bajramowić wezwał wszystkich pozbawionych praw pracowników zatrudnionych w przemyśle, pracowników, którzy znaleźli się na ulicy, którzy nie otrzymują wynagrodzenia, którzy nie mogą korzystać z służby zdrowia oraz pracowników, którym próbują zmniejszyć prawa, aby wzięli udział w proteście i wyrazili swoje zdanie.

- Musimy myśleć na naszą przyszłość i przyszłość naszych dzieci, należy w końcu rozkręcić gospodarkę i sektor realny, aby się otwierały nowe miejsca pracy, stymulować inwestycje zagraniczne. Aktualnie największą przeszkodą są polityczne blokady i różne polityczne gry, powiedział Bajramović.

W proteście, według oczekiwań, uczestniczyć będą wszystkie związki branżowe i około 8 tysięcy przedstawicieli klasy robotniczej.

Zarząd Główny podjął decyzję, że ostatni czwartek w maju będzie dniem, kiedy pozbawieni praw robotnicy będą protestować w ciągu nadchodzących latach.

 

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE