Home / Bałkany / BiH / BiH: 4 – 10 czerwca 2012 r.

BiH: 4 – 10 czerwca 2012 r.

10 czerwca 2012 r.
FBiH: Każdego dnia 26 małych przedsiębiorstw kończy działalność
W ciągu trzech miesięcy tego roku w Federacji zamknięto 2348 przedsiębiorstw przemysłowych i pracowni rzemieślniczych. Jeśli ten trend się utrzyma, do końca roku zniknie ok. 10 000 małych przedsiębiorstw – o 30% więcej niż w roku 2011. Poza kryzysem jedną z przyczyn tej sytuacji jest wprowadzenie kas fiskalnych, które miało zmniejszyć szarą strefę. Specjaliści oceniają, że małe firmy znacznie bardziej dotykają rygorystyczne kontrole i opłaty na rzecz państwa, entitetu, kantonu i gminy. (indikator.ba)

 

9 czerwca 2012 r.
Do końca lata w budowie 46 km autostrad
Dyrektor przedsiębiorstwa publicznego Autoceste FBiH podał, że w tej chwili w budowie jest 31 km autostrad, a do końca lata planowane jest rozpoczęcie budowy kolejnych 15 km. Wartość tych inwestycji i podpisanych umów przekracza 800 mln KM [1,6 mld PLN]. Ukończone jest 37 km autostrady wchodzącej w skład korytarza transportowego 5c i trwa wprowadzanie systemu opłat. Ukończenie wszystkich prac w ramach korytarza uzależnione jest od dostępnych środków finansowych. (haber.ba)

 

BiH w tyle pod względem rozwoju przedsiębiorczości
Z pracy badawczej Ismety Mameledžiji i Ismara Hadžiosmanovicia „Konkurencyjność lokalnej społeczności poprzez rozwój gospodarczy i e-administrację” wynika, że BiH pozostaje w tyle za państwami regionu pod względem rozwoju przedsiębiorczości. Niektóre ze wskaźników, które to pokazują, to najdłuższa procedura rejestracji firmy czy najmniejsza liczba MŚP na tysiąc mieszkańców. Autorzy oceniają, że około 90% małych przedsiębiorstw to firmy prywatne, dominują firmy handlowe i obiekty hotelowe.

 

8 czerwca 2012 r.
Do Chorwacji tylko ryby
BiH po przystąpieniu Chorwacji do UE w połowie 2013 r. nie będzie mogła eksportować do tego kraju żadnego produktu spożywczego oprócz ryb. Zastępca szefa delegacji UE w BiH, Renzo Daviddi, powiedział, że wysiłki mające na celu przygotowanie BiH na moment rozszerzenia UE o Chorwację nie są wystarczające. BiH powinna znaleźć jak najszybciej inny rynek zbytu dla produktów spożywczych, które obecnie trafiają do Chorwacji. Dyskusje na temat wzmożonej kontroli na przejściach granicznych w tym momencie nie są potrzebne. (seebiz.net)

 

Natężone kontrole Urzędu ds. Podatków Bezpośrednich
Inspektorzy Urzędu ds. Podatków Bezpośrednich rozpoczęli wzmożone kontrole wniosków o zwrot podatku VAT i o ulgi podatkowe. Urząd zapewnia, że wnioski wszystkich postępujących zgodnie z przepisami zostaną rozpatrzone pozytywnie, jednak na osoby i spółki łamiące przepisy zostaną nałożone stosowne kary. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w ramach zwrotu podatku VAT wypłacono 357 mln KM [ponad 715 mln PLN]. (dnevnenovine.rs)

 

Ceny prądu w FBiH nie wzrosną
Agencja Nadzoru Energii Elektrycznej FBiH (FERK) podała, że prąd dostarczany przez spółkę Elektroprivreda Bosne i Hercegovine nie zdrożeje w tym roku. Poprzednia podwyżka zatwierdzona przez Agencję miała miejsce w czerwcu zeszłego roku. Jednocześnie w Mostarze cena energii elektrycznej dostarczanej przez firmę Elektroprivreda HZHB dla wszystkich odbiorców wzrosła także od 1 marca tego roku. (klix.ba)

 

7 czerwca 2012 r.
BH Airlines szuka inwestora
Tureckie linie lotnicze najprawdopodobniej postanowiły zakończyć współpracę z BH Airlines. Trzej członkowie zarządu spółki, Eldar Yavuz, Serhat Kaya i Mustafa Aydin, zostali oficjalnie zwolnieni przez władze FBiH. Pełniącym obowiązki dyrektora spółki na sześć miesięcy został dyrektor finansowy, Amir Jažić. Prowadzone są rozmowy z nowym inwestorem. Nieoficjalnie mówi się, że mają być to libijskie linie lotnicze Buraq Air. (seebiz.net, dnevni-list.ba, indikator.ba, aerosvijet.com)

 

BiH na liście 20 najbiedniejszych państw świata
Wskaźnik ubóstwa wynoszący 47,1%, inflacja na poziomie 3,8% i przeszło 43-procentowe bezrobocie zapewniły BiH „wysokie” miejsce na opracowanej przez Reutersa liście 20 najbiedniejszych państw świata, na której znalazły się też m.in. Kenia, Zimbabwe czy Iran. Wskaźniki ubóstwa i bezrobocia okazały się być niższe nawet w targanym wojną Afganistanie. (sutra.ba)

 

Połączenie lotnicze Mostar-Bari i Neapol
Bezpośrednie połączenie Mostar-Bari i Neapol powinno zostać uruchomione już 22 czerwca, loty mają odbywać się dwa razy w tygodniu do końca października. Jest to kolejne połączenie do Włoch po niedawnym ustaleniu regularnych lotów czarterowych między Mostarem a włoskim miastem Pescara oraz po planowanych lotach do Perugii, które powinny rozpocząć się przed końcem lata. (seebiz.net, fipa.gov.ba)

 

Turcja w BiH wdraża własny model inwestycji w rolnictwie
Turcja będzie wdrażać w BiH własny model inwestycji w rolnictwie, wcześniej używany jako przykład rozwoju rolnictwa w krajach mniej rozwiniętych. KOYDES to projekt rozwoju obszarów wiejskich, w którym znajdują się projekty infrastrukturalne, takie jak budowy dróg i systemu uzdatniania wody pitnej. Był realizowany w Turcji w latach 2004-2008, a później zebrał pochlebne opinie na Radzie Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa w Rzymie. (ba.aa.com.tr)

 

6 czerwca 2012 r.
Raport Banku Światowego dla Bałkanów Zachodnich
W obliczu kryzysu w strefie euro, sześć krajów Europy Południowo-Wschodniej musi się liczyć ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego w 2012 r. Warunki gospodarcze w strefie euro wywierają negatywny wpływ na popyt wewnętrzny, handel i ograniczają wpływy do budżetów państw. Takie wnioski płyną z ostatniego raportu Banku Światowego, przygotowanego z myślą o Bałkanach Zachodnich. Kraje Bałkanów Zachodnich muszą niezwłocznie wprowadzić program reform strukturalnych w celu poprawy wydajności instytucji sektora publicznego i konkurencyjności gospodarki oraz poprawy sytuacji na rynkach pracy. Dużym problemem regionu pozostaje wysokie bezrobocie i rosnąca skala ubóstwa. Podobnie, jak w całej Europie, zmniejsza się liczebność klasy średniej. (politicapress.eu, seebiz.eu, plusinfo.mk)

 

Produkcja polskich traktorów Ursus na terenie RS
Polska firma Pol-Mot holding S.A. i spółka Bobar grupa z miejscowości Bijelina podpisały w Banja Luce umowę o współpracy w zakresie handlu i produkcji traktorów polskiej marki Ursus. Pobyt premiera Džombicia w Polsce bardzo pomógł w podpisaniu tej umowy, gdyż firma Pol-Mot już od dawna chciała rozwinąć swoją działalność na terytorium RS, ze względu na dużą popularność marki Ursus w tym rejonie. (indikator.ba)

 

Zaplanowana budowa 11 obiektów energetycznych
Według planu działań spółki Elektroprivreda BiH w okresie 2012-2014 zaplanowano rozpoczęcie budowy 11 nowych obiektów, z czego dwa mają zostać w tym czasie również ukończone, zapowiedział dyrektor generalny firmy, Elvedin Grabovica, podczas zorganizowanych przez spółkę Międzynarodowych Targów Energii, Przemysłu i Górnictwa w Tuzli. (gradjevinarstvo.rs)

 

Są warunki do poprawy ratingu BiH
Prezes Banku Centralnego BiH, Kemal Kozarić, podczas VII międzynarodowej konferencji giełdy banjaluckiej powiedział, że utworzenie Rady Ministrów i przyjęcie budżetu znacznie poprawiły sytuację ratingową BiH, jednak aktualne problemy polityczne muszą zostać szybko rozwiązane. Kozarić zapowiedział, że w połowie czerwca delegacja BiH odwiedzi agencje przygotowujące ratingi kredytowe i będzie pracować nad poprawą aktualnej oceny. Jednocześnie dyrektor giełdy, Milan Božić, ogłosił, że do końca roku na giełdzie w Banja Luce zostanie uruchomiony rynek pieniężny. (oslobodjenje.ba)

 

Import wody wart 4,7 mln KM
W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku do BiH wwieziono prawie 6 tys. ton niegazowanej wody mineralnej o wartości 2,4 mln KM oraz prawie 4,5 tys. ton wody gazowanej o wartości 2,3 mln KM. Wodę importowano przede wszystkim z Chorwacji, Serbii i Słowenii, eksportowano natomiast do Chorwacji i Serbii. (biznis.ba)

 

Połowa obywateli żyje na granicy ubóstwa
Z danych Banku Światowego wynika, że 700 tys. mieszkańców BiH żyje poniżej granicy ubóstwa, a co piąty mieszkaniec kraju ma na swoje utrzymanie 1,5 euro dziennie, czyli nie jest w stanie kupić niczego poza chlebem i mlekiem. Ponad milion obywateli stanowią emeryci i bezrobotni, jednak kraj nie ma żadnej strategii walki z ubóstwem. (oslobodjenje.ba)

 

Pomimo kryzysu wsparcie z UE bez zmian
Prywatne banki z powodu kryzysu gospodarczego wycofują część swojego kapitału, który zainwestowały w poprzednich latach, ale instytucje europejskie starają się powstrzymać negatywne skutki tego procesu na Bałkanach Zachodnich, powiedział dyrektor sekcji ds. instrumentów finansowych i programów regionalnych Komisji Europejskiej, Gerhard Schumann-Hitzler. Podkreślił on, że środki finansowe UE przeznaczone dla BiH nie zostaną zmniejszone w najbliższym czasie z powodu kryzysu. Uważa on, że współpraca regionalna w BiH poprawia się, co urzędnicy w Brukseli postrzegają jako bardzo pozytywny trend. (source.ba)

 

X Tea Fest
W X festiwalu herbaty i roślin leczniczych Tea Fest uczestniczyło ponad 60 firm z BiH, Serbii, Czarnogóry i Chorwacji. Główny cel wydarzenia to nawiązanie kontaktów handlowych w branży. Festiwal, który trwał do niedzieli, zorganizowała ekologiczna organizacja pozarządowa Dio srca przy wsparciu dzielnicy Stari Grad, władz Kantonu Sarajewo, Urzędu miasta Sarajewa i sponsorów. (vodic.ba)

 

5 czerwca 2012 r.
Polska delegacja z wizytą w BiH
Przewodzona przez ministra Sawickiego delegacja, z skład której wchodzili znaczący biznesmeni, spędziła w BiH dwa dni. Podczas spotkań rozmawiano m.in. o staraniach BiH o wstąpienie do UE i NATO, wymianie handlowej między krajami, a także możliwościach współpracy i inwestycji w dziedzinie infrastruktury, energetyki, rolnictwa, turystyki czy przemysłu drzewnego. (vijesti.ba, bljesak.info, source.ba)

 

Most na Sawie – propozycja porozumienia
Chorwackie Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury za pośrednictwem firmy Hrvatske ceste przekazało władzom BiH do ewentualnych poprawek projekt międzypaństwowego porozumienia o projektowaniu, budowie i wykorzystaniu mostu na Sawie. W nadchodzącym miesiącu w Sarajewie ma się odbyć w tej sprawie spotkanie zespołów eksperckich. Budowa mostu ma kosztować 30 mln EUR, połączy on autostradę Banja Luka-Gradiška z Chorwacją i autostradą Zagrzeb-Belgrad. (gradjevinarstvo.rs)

 

Możliwa recesja – Bank Światowy
Główny ekonomista ds. BiH w Banku Światowym, Damir Ćosić, ocenia, że w tym roku BiH może oczekiwać bardzo niskiego wzrostu PKB – ok. 0,5%. Oznacza to, że BiH znajdzie się na krawędzi recesji. Ćosić uważa, że w regionie bardziej dynamicznego wzrostu mogą spodziewać się kraje o wysokim stopniu inwestycji, czyli Macedonia, Kosowo i Albania. (akter.co.rs)

 

4 czerwca 2012 r.
Imlek i Mlijekoprodukt przejmują Natura vitę
Firmy mleczarskie Imlek z Belgradu, Mlijekoprodukt z miejscowości Kozarska Dubica i Natura vita mieszcząca się koło Teslicia podpisały w Banja Luce umowę o przejęciu ostatniej z tych firm. Umowa zapewnia także zatrudnienie wszystkim obecnym pracownikom Natura vity. Porozumienie warte 8 mln EUR zakończyło ekspansję Imleka i regionalną konsolidację, tworząc największego producenta produktów mlecznych na terenie Serbii i BiH. (glassrpske.com)

 

Kuwejt zainteresowany inwestycjami
Podczas spotkania w Sarajewie przedstawiciele parlamentów BiH i Kuwejtu rozmawiali m.in. o możliwościach inwestycyjnych. Pobyt delegacji Kuwejtu ma poskutkować przyszłą ściślejszą współpracą między krajami. Jak powiedziano na spotkaniu, Kuwejt jest zainteresowany zakupem własności prywatnej w BiH, jednak jest to spowolnione przez skomplikowane procedury prawne. (capital.ba)

 

Energia z biomasy – projekt BiH i Chorwacji
Podczas warsztatów w miejscowości Šamac promowano projekt „ABCD Posavina”, dotyczący wytwarzania energii z biomasy. W projekcie współpracy Uniwersytetu Rolniczego w Banja Luce i Instytutu Energetycznego Hrvoje Požar z Zagrzebia biorą udział rolnicy z pięciu gmin BiH i żupanii Vukovarsko-sremskiej z Chorwacji. Projekt wart jest 250 tys. EUR, współfinansuje go UE. (capital.ba)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE