Home / Bałkany / BiH / BiH: 4 – 10 lutego 2013 r.

BiH: 4 – 10 lutego 2013 r.

konvertibilne marke

Potencjalne złoża ropy naftowej w Posawinie i Semberiji

Na podstawie dotychczasowych wyników poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w RS zdefiniowano dwie potencjalne strefy komercyjnych złóż na terenie Posawiny i Semberiji. Spółka Jadran-Naftgas zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu zostaną ulokowane pierwsze szyby, a w drugim kwartale br. można oczekiwać rozpoczęcia wierceń poszukiwawczych. W program poszukiwania ropy i gazu RS w zeszłym roku zainwestowała 11,6 mln KM (5, 9 mln EUR), w tym roku przewiduje się, że na ten cel zostanie wydane dodatkowe 26 mln KM (13,3 mln EUR).

 

Chorwackie zakłady mięsne przenoszą się do BiH

W związku z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej w marcu br. chorwackie zakłady mięsne Gavrilović przenoszą część swojej produkcji z Petrinje do Čitluk. Przeniesiona zostanie produkcja towarów, które sprzedają się najlepiej na rynku wschodnim. Współpracę z Gavrilović podjęła firma GIPI, która udostępnia własną halę produkcyjną, dzięki czemu chorwacki zakład mięsny uniknie dodatkowych inwestycji.

 

Japońskie spółki chcą inwestować w BiH

Rozwój sektora prywatnego i zrównoważonej gospodarki, edukacja IT, ochrona środowiska w BiH to główne dziedziny, wsparciem których zainteresowani są przedsiębiorcy japońscy, powiedział na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych BiH, Zlatkiem Lagumdžiją przedstawiciel japońskiej agencji współpracy międzynarodowej JICA dla Bałkanów, Toshiya Abea. Jak zaznaczono, Japonia jest jednym z największych darczyńców i inwestorów BiH, do tej pory inwestycje z tego kraju w projekty w różnych sektorach wyniosły 500 mln EUR. (vijesti.ba)

 

Rząd FBiH przyjął program wspierania eksportu

Rząd FBiH przyjął decyzję dot. wartego 10 mln KM (ok.  5,1 mln EUR) programu kredytowania działalności biznesowej związanej z eksportem, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności dużych przedsiębiorstw z FBiH na rynku międzynarodowym, utrzymanie bądź zwiększenie obecnej wielkości eksportu towarów i usług, zatrudnienia i płynności. Fundusze przeznaczone na kredytowanie programu będą zabezpieczone poprzez przekierowanie dostępnych środków obsługiwanych przez Bank Rozwoju FBiH, które znajdują się na koncie projektów „Inicjatywy Lokalne” (LIP), „Rozwój Lokalny” (LPD) oraz „Pomoc w Okresie Przejściowym” (TAC).

 

Rosnąca liczba zablokowanych rachunków bankowych

Na opublikowanej przez Bank Centralny liście spółek mających zablokowane rachunki bankowe znalazło się w tym miesiącu 59 625 rachunków – o 501 więcej niż w zeszłym miesiącu; przynajmniej jeden zablokowany rachunek posiada 36 536 spółek (wzrost o 313). Lista, która liczy obecnie 2382 strony, jest aktualizowana przez Bank Centralny raz w miesiącu.

 

Kompleksowe centrum handlu nieruchomościami Sparkasse w Sarajewie

Sparkasse Bank w Sarajewie otwiera pierwszy obiekt związany ze wszystkimi usługami związanymi z handlem nieruchomościami. Centrum nieruchomości banku w Sarajewie świadczyć będzie klientom szerokie usługi od konwencjonalnych bankowych do nie związanych z bankowością. O dynamice i dobrej opinii banku świadczyć może wzrost udzielonych kredytów do 70% w latach 2009-2012.

 

Nowy most na Drinie ma powstać do końca 2014 r.

Łączący Serbię i Bośnię i Hercegowinę nowy most na Drinie, który będzie znajdował się pomiędzy Ljuboviją i Bratunacem, powinien zostać ukończony do końca 2014 r., podano po spotkaniu ministra budownictwa Serbii, Velimira Ilicia oraz ministra transportu Republiki Serbskiej, Nedeljka Čubrilovicia. Serbia ma sfinansować budowę mostu, zaś Republika Serbska – infrastrukturę transportową.

 

Zakaz importu chorwackiego mleka

Rząd BiH wydał zakaz importu mleka produkowanego przez firmy Dukat i Vindija po tym, jak chorwackie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o wycofaniu z rynku część mleka UHT tych spółek. Powodem tych działań jest podejrzenie o przekroczenie w niektórych produktach dopuszczalnej dawki aflatoksyny M1. (nezavisne.com)

 

Wzrost nielegalnego zatrudnienia

We wszystkich krajach Europy Południowo-Wschodniej wzrasta odsetek ludzi pracujących na czarno, pokazało najnowsze badanie Międzynarodowej Organizacji Pracy. Udział nielegalnego zatrudnienia w całkowitym zatrudnieniu w BiH od 2000 do 2010 r. wzrósł z 20 do 23%.

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 794 785,56 KM, przeprowadzono 181 transakcji i wymieniono 252 088 papierów wartościowych. Indeks BIFX spadł o 0,09 proc. na 1 597,26 pkt., SASX-10 wzrósł o 1,28 proc. na 797,33 pkt., SASX-30 wzrósł o 1,39 proc. na 950,93 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo – 504 037,65 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 124 565,62 KM. (sase.ba)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 9 382 054,47 KM, przeprowadzono 892 transakcje. Indeks BIRS wzrósł o 0,32 proc., FIRS spadł o 1,11 proc. Największe obroty wśród firm odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 155 107,04 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 8 983 667,18 KM, z czego 7 111 600 KM wyniósł obrót obligacjami Republiki Serbskiej. (blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE