Home / Bałkany / BiH / BiH: 4 – 10 marca 2013 r.

BiH: 4 – 10 marca 2013 r.

konvertibilne marke

Zablokowany rachunek BH Airlines

Hypo Alpe-Adria Bank zablokował konta bankowe linii lotniczych BiH z powodu opóźnień w spłacaniu zobowiązań. Jak podano w banku, odblokowanie rachunku zależy tego, czy BH Airlines i bankowi uda się osiągnąć nowe porozumienie. (portalanalitika.me)

 

BiH awansowała w Raporcie Konkurencyjności Turystyki i Podróży

BiH awansowała o 7 pozycji w światowym Raporcie Konkurencyjności Turystyki i Podróży Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). W sprawozdaniu, które obejmuje 140 państw, BiH zajmuje 90. pozycję, jest to nadal najniższa pozycja w regionie.

Raport

 

Turcy zainteresowani inwestowaniem w BiH

BiH posiada specyficzne położenie jako wieloetniczny i wielkokulturowy kraj znajdujący się w centrum Bałkanów Zachodnich, dlatego Turcja chce pozostać w bliskich stosunkach z BiH we wszystkich dziedzinach, w tym umocnić stosunki gospodarcze. Całkowita wartość dwustronnej wymiany handlowej między Turcją i BiH wynosiła w 2011 r. 350 mln USD, a w 2012 r. 415 mln USD. Turcja chce pomóc BiH w jej wysiłkach zmierzających do osiągnięcia silnego i trwałego wzrostu gospodarczego we wszystkich obszarach i segmentach społecznych BiH.

 

BiH najbardziej ryzykownym krajem w regionie dla inwestorów

Według najnowszego raportu firmy konsultingowej specjalizującej się w analizie ryzyka politycznego, BiH jest najbardziej ryzykownym krajem w regionie, jeśli chodzi o inwestycje, natomiast Chorwacja i Czarnogóra są najbezpieczniejsze. Przeprowadzona analiza obejmuje dynamiczne ryzyko polityczne w 197 krajach świata, które odnosi się do konfliktów, terroryzmu, praworządności, ogólnych warunków dot. bezpieczeństwa zasobów i infrastruktury.

 

Kolej gondolowa Pale-Jahorina zostanie uruchomiona najdalej w przyszłym sezonie

Budowa kolei gondolowej na Johorinę będzie kontynuowana wiosną, w tej chwili zebrano połowę środków potrzebnych do ukończenia projektu. Jego całkowita wartość to 15 mln EUR. Jeśli zebrane zostaną wszystkie środki, kolej może zostać uruchomiona jeszcze w sezonie budowlany, podał dyrektor spółki Majnex odpowiedzialnej za wykonanie prac. (indikator.ba)

 

Spadek produkcji przemysłowej w styczniu

Łączna produkcja przemysłowa w styczniu jest większa o 2% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale mniejsza o 9,2% w stosunku do grudnia, podaje Urząd Statystyczny BiH. Styczniowa produkcja mniejsza jest o 3,7% w stosunku do średniej miesięcznej produkcji z poprzedniego roku, a o 4,9% mniejsza w stosunku do średniej miesięcznej z bazowego roku 2010.

 

Sarajewski Holiday Inn musiał zmienić nazwę

Sarajewski hotel Holiday Inn musiał zmienić swoją nazwę z powodu wygasającej licencji otrzymanej od międzynarodowej sieci hoteli. W procesie rebrandingu otrzymał on nazwę Olimpijski hotel Holiday Sarajevo. Zerwanie umowy z międzynarodową siecią Holiday Inn spowodowane było brakiem porozumienia między właścicielem a siecią hoteli, wynikającym z wymogu utrzymywania określonych standardów.

 

Aflotoksyny w mleku pod kontrolą

Sytuacja związana ze wzrostem koncentracji rakotwórczych substancji, aflotoksyn w mleku jest pod kontrolom, oznajmili po spotkaniu właściwi ministrowie Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny i Macedonii, Goran Knežević, Tihomir Jakovina, Mirko Šarović i Ljupčo Dimovski. Zostały podjęte niezbędne środki w celu rozwiązania tego problemu, a w krajach regionu wzrósł już monitoring paszy i mleka.

 

Rośnie liczba firm z zablokowanymi kontami

Według listy opublikowanej przez Bank Centralny 1 marca 2013 roku liczba zablokowanych kont wynosi 60 410. Dane te są wysoce niepokojące, ponieważ liczba zablokowanych rachunków bankowych podmiotów gospodarczych w BiH stale rośnie. Na liście znalazło się 36 938 zarejestrowanych przedsiębiorstw, co oznacza, że istnieją firmy, które mają aż kilka zablokowanych kont.

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE