Home / Bałkany / BiH / BiH: 5 – 11 marca 2012 r.

BiH: 5 – 11 marca 2012 r.

 

11 marca 2012 r.
Nowa agencja informacyjna
W Sarajewie otwarto oddział tureckiej agencji informacyjnej Anadolu Ajansi, który swoim zasięgiem będzie obejmował Bałkany. Serwis będzie dostępny w języku bośniackim, chorwackim i serbskim, na które będą też tłumaczone wiadomości ze świata. Początkowo dostęp do publikowanych informacji ma być bezpłatny. Dyrektor generalny oddziału zapowiedział, że Anadolija Balkan będzie nie tylko dostarczać informacje, ale też pracować na rzecz promocji regionu. (biznis.ba)

10 marca 2012 r.
Wzrost liczby wyjazdów turystycznych do Turcji
W zeszłym roku ok. 56 tys. obywateli BiH odwiedziło Turcję; to o 20% więcej niż w roku poprzednim, podał doradca ds. kultury i turystyki Turcji w BiH, Cengiz Aydin. Jednocześnie jedynie ok. 25 tys. osób z Turcji przyjechało do BiH, co pokazuje, że konieczne jest zwiększenie promocji turystyki tego kraju. (dnevniavaz.ba)

9 marca 2012 r.
Wzrost wymiany handlowej z Serbią
BiH jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Serbii – zajmuje 3. miejsce pod względem zaimportowanych towarów i 7. wśród eksporterów do tego kraju. Handel tych dwóch państw był w 2011 r. wart 1,9 mld USD, czyli o prawie 16% więcej, niż w roku 2010. Import z Serbii do BiH przyniósł 1,21 mld USD, eksport – 694,4 mln USD. Trend wzrostu wzajemnej wymiany handlowej utrzymuje się od kilku lat i wynosi średnio 20-30%. (indikator.ba)

8 marca 2012 r.
Grant UE dla „zielonej turystyki”
Gmina Prozor-Rama, która we współpracy z chorwackim miastem Vrlika stworzyła projekt „Od jeziora do jeziora – zielona turystyka”, otrzymała grant na rozwój centrum wioślarskiego na jeziorach Ramsko i Peručko. Od 10 lat trenują w tym miejscu wioślarze z Zagrzebia, projekt, który ma zostać ukończony w ciągu 12 miesięcy, ma przyciągnąć w te tereny także sportowców spoza regionu. (rama-prozor.info)

7 marca 2012 r.
Podpisano umowę na wykonanie odcinka korytarza 5C
Firmy Energoinvest, Inoscaa i TZI-Inžinjering podpisały umowę na wykonanie głównego projektu 3,5-kilometrowego odcinka Donja Gračanica-Banlozi wchodzącego w skład korytarza transportowego 5C. Umowa opiewa na ponad 35 mln KM, zaś łączna wartość prac na tym odcinku wyceniana jest na 35 mln EUR. (mkt.gov.ba)

6 marca 2012 r.
Spada budowa, rośnie sprzedaż mieszkań w BiH
O prawie 25% w stosunku do roku 2010 zmniejszyła się liczba mieszkań ukończonych w BiH w 2011 r., podaje Urząd Statystyczny BiH. Jednocześnie, ze względu na kryzys w branży nieruchomości, znacznie – nawet o 40% w Sarajewie – spadły ceny za m kw. mieszkań nowowybudowanych, przez co w zeszłym i na początku tego roku wzrosła ich sprzedaż, co potwierdzają bh. agencje nieruchomości. (bizlife.rs)

Szansa na ponad 200 mln EUR z funduszu IPA
W tym i przyszłym roku BiH z funduszu IPA może otrzymać nawet 211 mln EUR, o ile do końca marca spełni ściśle określone warunki Unii Europejskiej. Najważniejszy z nich to przyjęcie budżetu na rok 2012. Ukończenie swojej części prac w zeszłym tygodniu ogłosiło ministerstwo transportu. (bhportal.ba)

5 marca 2012
W BiH wysokie koszta pracy podsycają rozwój szarej strefy – Bank Światowy
1/4 pracujących nie ma opłacanych składek społecznych, wynika z raportu Banku Światowego „BiH – przegląd wydatków publicznych i instytucji”. Jest to skutek gigantycznych kosztów pracy, zwłaszcza w FBiH, gdzie łącznie wynoszą one aż 41,5% płacy brutto. Specjaliści oceniają, że, aby uniknąć greckiego scenariusza, BiH musi albo drastycznie obniżyć podatki, albo obciąć wydatki publiczne, co umożliwiłoby rozwój i wsparło inwestycje. (nezavisne.com)

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE