Home / Bałkany / BiH / BiH: 58. Festiwal Festiwali w Trebinje
Źródło: avaz.ba
Źródło: avaz.ba

BiH: 58. Festiwal Festiwali w Trebinje

Od 25 lipca br. w Trebinje trwa 58. Festiwal Festiwali, w którym biorą udział najlepsze amatorskie teatry z Serbii, Czarnogóry, BiH, Macedonii i Chorwacji. Pośród widzów znaleźli się również przedstawiciele amatorskich teatrów ze Słowenii. Festiwal uroczyście otworzył burmistrz Trebinje, Slavko Vučurević. Podczas swojego wystąpienia Vučurević podkreślił długą historię wydarzenia i powiedział także, że dla kultury granice nie mają znaczenia.

Grupa teatralna z miejscowości Bijelo Polje (Czarnogóra) zainaugurwała festiwal przedstawieniem „Odjeci” w reżyserii Gorana Bjelanovicia, na motywach dramatu Eugene Ionesco „Lekcja”. Klasyczny teatr absurdu został tu zaadaptowany do czasów współczesnych. Wg twórców sztuki można w niej odnaleźć nawiązania do aktualnych problemów życia codziennego i cech mieszkańców regionu. Jedną z nich jest skłonność do autodestrukcji.

Podczas kolejnych dni wystąpiła m.in. grupa KUD Kruščić z Serbii z przedstawieniem „Velika drama” oraz teatr Goce Dełczew z Kumanova (Macedonia) ze sztuką „Nedorazbiranje”. W ramach festiwalu zaplanowano ponadto wiele wydarzeń towarzyszących: wykładów, wystaw, a także muzyczno-sceniczny performance studentów Akademii Muzycznej w Banja Luce.

Festiwal zakończy się 31 lipca przyznaniem Złotych Masek. Jury nagrodzi m.in. najlepsze przedstawienie, rolę damską i męską, scenografię oraz autorską muzykę.

Źródło: avaz.ba mojahercegovina.com

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE