Home / Bałkany / BiH / BiH: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

BiH: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Avaz kupuje Pobjedę

Komisja przetargowa ds. prywatyzacji dziennika Pobjeda i przedstawiciele sarajewskiej spółki „Avaz-roto press” osiągnęli porozumienie w sprawie kluczowych warunków umowy sprzedaży gazety. Pozostałe punkty zostaną uzgodnione na następnym spotkaniu w połowie września. Do czasu powstania ostatecznej wersji umowy, opinia publiczna nie będzie informowana o żadnych zapisach. Przetarg na prywatyzację Pobjedy rozpisano 27 września 2011 r. i była to już trzecia próba prywatyzacji dziennika.

 

Zott otwiera fabrykę w BiH

Niemieckie przedsiębiorstwo Zott kupiło większość udziałów w bh. mleczarni Mlječni put. Zott zamierza otworzyć w październiku fabrykę w Gradačcu, mieście które w ostatnim czasie przyciągnęło kilku inwestorów z branży mleczarskiej, między innymi chorwacki Dukat. Fabryka ma mieć powierzchnię 50 tys. m kw., a ziemia została zakupiona od kilku prywatnych osób.

 

Port w Neum strategicznym interesem państwa

Towarzystwo Morskie BiH stara się doprowadzić do budowy portu w Neum, przez który mógłby odbywać się cały handel morski kraju. Propozycja zakłada, że budowa trwałaby 1,5 roku, następnie linia kolejowa zostałaby powiązana port z autostradą adriatycko-jońską. Szacuje się, że projekt kosztowałby do 200 mln EUR. Port w Neum trzy miesiące temu został włączony do planu zagospodarowania przestrzennego Federacji BiH.

 

Koncesja na elektrownię wodną Vranduk

Umowę o koncesji na elektrownię wodną Vranduk podpisali minister przemysłu, górnictwa i energii Federacji Bośni i Hercegowiny, Erdal Trhulj i dyrektor generalny spółki państwowej Elektroprivreda BiH, Elvedin Grabovica. Umowa została zawarta na 30 lat z możliwością przedłużenia. Budowa elektrowni, uznanej za projekt priorytetowy, przewidziana jest na najbliższe cztery lata, szacowana wartość inwestycji to 126 mln KM (64,5 mln EUR).

 

BiH nie inwestuje w badania i rozwój

Bośnia i Hercegowina znalazła się na 113. miejscu pod względem wysokości krajowych wydatków przeznaczonych na badania i rozwój w latach 2002-2010, wykazała analiza Banku Światowego i Instytutu Statystyki przy UNESCO. BiH jest pod tym względem przedostatnim krajem na świecie oraz ostatnim w regionie Bałkanów i Europy. Dalej od BiH znalazła się tylko Gambia.

 

BiH w czołówce pod względem dokształcania pracowników

Bośnia i Hercegowina zajęła 6. miejsce w rankingu Banku Światowego dotyczącym kształcenia stałych pracowników. Jest to najwyższy wynik w regionie. Badanie dotyczyło lat 2002-2010, bazowało na procentowej liczbie osób zatrudnionych, które biorą udział w specjalistycznych szkoleniach i programach edukacyjnych w kraju. (oslobodjenje.ba)

 

Państwo z powodu korupcji traci rocznie nawet 700 mln KM

Z powodu nagminnego łamania prawa oraz korupcji w zamówieniach publicznych BiH traci rocznie 700 mln KM (ok. 358 mln EUR). Stowarzyszenie obywatelskie Tender z Banja Luki ostrzega przed wzrostem korupcji, która jest wciąż tolerowana w wielu instytucjach państwowych. Natomiast GRECO (Group of States against corruption) zwraca uwagę na nieprawidłowości w finansowaniu partii politycznych.

 

FBiH: Władza zakłada wzrost zatrudnienia i inwestycji

Ogólny budżet FBiH na lata 2013-2015, który został skierowany do parlamentu, zakłada, że realny wzrost gospodarczy osiągnie w kolejnych latach 2,06%, 3,5% i 4,4%. Inwestycje mają w tym czasie wynieść 4,18 mld KM (ponad 2,14 mld EUR). Wbrew trendom utrzymującym się w ostatnich latach według dokumentu zatrudnienie wzrośnie w roku 2014 o 1,8% i w 2015 o 2,9%. (otvoreno.ba)

 

Możliwa recesja – prezes Banku Centralnego

Bośnia i Hercegowina prawdopodobnie wpadnie w tym roku w recesję, powiedział prezes Banku Centralnego BiH, Kemal Kozarić. W pierwszych sześciu miesiącach produkcja przemysłowa spadła o 6,7%, a eksport – 5,1%, o recesji będzie można mówić, jeśli ten trend utrzyma się w trzecim kwartale tego roku. Polityczna niestabilność kraju nie pozwala na przeprowadzenie reform koniecznych dla ożywienia gospodarczego, bez których BiH nie pomoże wsparcie MFW, oczekiwane we wrześniu. (mostarlife.com)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 796 866,68 KM, przeprowadzono 171 transakcji i wymieniono 306 195 papierów wartościowych. BIFX spadł o 0,08 proc. na 1 452,82 pkt., SASX-10 wzrósł o 0,61 proc. na 686,39 pkt., SASX-30 wzrósł o 0,01 proc na 894,33 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 158 366,249 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 612 629,06 KM, przeprowadzono 460 transakcji. Indeks BIRS wzrósł o 1,25 proc., FIRS spadł o 0,65 proc., BATX wzrósł o 2,86 proc. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 104 330,36 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 568 663,91 KM, z czego ponad 333 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (ekapija.ba, blberza.com)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE