Home / Bałkany / BiH / BiH: 8 – 14 kwietnia 2013 r.
konvertibilne-marke - tgportal.net

BiH: 8 – 14 kwietnia 2013 r.

konvertibilne-marke - tgportal.net

Uznanie Google dla bośniackiego patentu

„S.O.S BiH na dlanu” („S.O.S” BiH na dłoni”) to patent rodem z BiH, w dziedzinie technologii informacyjnej, uznany i zastrzeżony przez system informacyjny Google oraz Urząd Własności Intelektualnej. Ze względu na prostotę użytkowania i przyjemny interfejs, stanowi szybki, nieskomplikowany i przejrzysty sposób na łączenie ze sobą osób prawnych z klientami obecnymi i potencjalnymi przez zagwarantowanie im dostępu do wszystkich informacji w całej Bośni i Hercegowiny i innych państwach.

 

Sprzedaż oddziałów banku Hypo Alpe Adria w Europie Południowo-Wschodniej nie jest możliwa

Zarząd banku Hypo Alpe Adria ogłosił, że obecnie nie można sprzedać oddziałów w Południowo-Wschodniej Europie – w Chorwacji, BiH, Czarnogórze, Serbii i Słowenii. Na te placówki przypada jedna trzecia aktywów banku, ponad połowa zatrudnionych, 80 procent filii i 90 procent klientów. W marcu Hypo ostrzegał, że przyspieszona sprzedaż oddziałów na Bałkanach nie byłaby dobrym ruchem ze względu na problemy na rynku i recesję w regionie. Władze banku zaproponowały przedłużenie terminu na pięć lat.

 

16. Międzynarodowe Targi Gospodarcze w Mostarze

9 kwietnia br. w Mostarze rozpoczęły się 16. Międzynarodowe Targi Gospodarcze – jedno z najważniejszych gospodarczych i politycznych wydarzeń w regionie. W targach brało udział ok. 750 wystawców z 35 krajów. Oprócz 27 krajów członkowskich UE zaprezentowały się także Turcja i kraje Dalekiego Wschodu, jak np. Chiny czy Tajwan. Partnerem tegorocznych targów była UE.

 

Cztery banki utworzą sieć bankomatów

Przedstawiciele zarządów czterech banków, tj. Bosna Bank International (BBI), Banku Inwestycyjno-Komercyjnego w Zenicy  (IKB), Banku Gospodarczego w Sarajewie (PBS) oraz Union Banku w Sarajewie, podpisali porozumienie o współpracy w zakresie stworzenia wspólnej sieci bankomatów banków należących do BamCard – spółki holdingowej odpowiedzialnej za obsługę kart płatniczych i kredytowych, która umożliwiłaby swoim klientom, korzystającym z kart debetowych VISA Electron, wypłatę gotówki bez pobierania prowizji. Realizacja tego projektu zaowocowałaby umieszczeniem 70 bankomatów w 29 miejscowościach w całym kraju.

 

Miód z BiH może być eksportowany do UE

Certyfikowani producenci miodu otrzymali „zielone światło” dla eksportu produktów do Unii Europejskiej, po tym jak Bruksela usunęła ostatnią barierę, potwierdził Urząd ds. Weterynarii BiH. UE po koniec marca oficjalnie zatwierdziła program monitorujący w odniesieniu do drobiu, mleka, jaj i miodu. (indikator.ba)

 

BiH w raporcie Political Risk Map

W corocznym raporcie Political Risk Map, opublikowanym przez Aon Risk Solutions, BiH znalazła się w gronie państw o podwyższonym ryzyku, otrzymując 4 punkty w sześciostopniowej skali. W przypadku BiH zmniejszyło się ryzyko niemożności spłaty zobowiązań. Raport Aon obejmował 163 kraje i terytoria. Celem raportu jest ocena poziomu ryzyka transferu dewiz, ryzyka prawnego, ingerencji politycznych, niewypłacalności państwa i przerwania łańcucha dostaw.

 

BiH na 78 pozycji w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego

W najnowszym raporcie WEF Global Information Technology Report BiH zajęła wspięła się z 84. na 78 miejsce na 144 oceniane państwa. (pobjeda.me)

Raport

 

Realny spadek PKB wyniósł w zeszłym roku 0,2%

Dostępne krótkoterminowe wskaźniki dla 2012 r. pokazują na niewielki realny spadek w gospodarce BiH, podaje analiza czynników makroekonomicznych, przygotowana przez Dyrekcję ds. Planowania Ekonomicznego. Negatywny wzrost ekonomiczny przejawiał się w zmniejszeniu popytu krajowego i eksportu, pomimo zmniejszenia realnego deficytu handlowego o 4,5%. (indikator.ba)

 

Inwestycje zagraniczne w styczniu i lutym br.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły 15,1 mln KM (7,6 mln EUR), z czego aż 12,5 mln zainwestowano w styczniu, wynika z danych Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Ekonomicznych BiH. Największe środki ulokowały w BiH spółki Globtour d.o.o. Međugorje (10,1 mln KM) i Al Jazeera Sarajevo (6,1 mln KM). (indikator.ba)

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE