Home / Bałkany / BiH / BiH: 9 – 15 lipca 2012 r.

BiH: 9 – 15 lipca 2012 r.

Chorwacja i RS wspólnie zainwestują w hydroelektrownię

Chorwacja i Republika Serbska (RS) utworzą wspólnie spółkę, która będzie odpowiedzialna za budowę elektrowni wodnej Dubrovnik2 o mocy 300 megawatów. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku i potrwać 2-3 lata. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 200 mln EUR, jednak już teraz pojawiają się ostrzeżenia, że powstanie elektrowni może doprowadzić do klęski ekologicznej w dolinie Neretwy.

 

Moody’s: Rating kredytowy bez zmian

Agencja Moody’s zakończyła swoją analizę stanu finansowego BiH, rating kredytowy pozostał bez zmian na poziomie B3, perspektywa poprawiła się jednak z negatywnej na stabilną. Jak podaje The Wall Street Journal, agencja uznała, że BiH podjęła odpowiednie środki dla zapewnienia obsługi długu zagranicznego i sytuacja w kraju wygląda pewnie.

 

Swisslion przeniesie do BiH część produkcji

Firma Swisslion, ze względu na wejście Chorwacji do UE i wiążący się z tym znaczny wzrost cła na granicach państw CEFTA, przeniesie część produkcji, w tym między innymi ciastka Jaffa eksportowane do tej pory m.in. do BiH, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa, Słowenii i Australii, do fabryki w Trebinju. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom właściciela spółki, Rodoljuba Draškovicia, Swisslion najprawdopodobniej nie wycofa się całkowicie z Chorwacji. (indikator.ba, indikator.ba)

 

Raiffeisen najlepszym bankiem w BiH

Raiffeisen Bank uzyskał tytuł najlepszego banku w Bośni i Hercegowinie. Prestiżową nagrodę „Najlepszy bank” przyznał mu renomowany brytyjski magazyn finansowy Euromoney. Tytuł nadany przez Euromoney to trzecia nagroda, którą Raiffeisen Bank otrzymał w bardzo krótkim przedziale czasowym: w ciągu ostatnich dni bank otrzymał także prestiżową nagrodę krajową „Zlatni BAM” za wartość całkowitych aktywów, wartość kapitału akcyjnego oraz kapitału całkowitego, a także nagrodę „Kristalna prizma” dla najlepszego banku w BiH.

 

Pierwsza egipska inwestycja w RS

W Foczy otwarto odnowioną fabrykę pelletu grzewczego (dawne przedsiębiorstwo Maglić), w którą egipski biznesmen, Muhamed Fekri, zainwestował 4 mln EUR. W ramach inwestycji w pierwszej fazie zostało zatrudnionych 50 pracowników, w przyszłym roku planowane jest zatrudnienie kolejnych 100. W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi prezydent Republiki Serbskiej, Milorad Dodik, i zastępca ambasadora Egiptu w BiH, Sajid Ibrahim.

 

Chińczycy i Chorwaci chcą budować autostradę Banja Luka-Split

Chińskie firmy są zainteresowane budową autostrady Banja Luka-Split, której 90 km przypada na terytorium RS, 20 km na FBiH i 20 km Chorwacji, potwierdził premier RS, Aleksandar Džombić. Chińskie władze mają przeznaczyć znaczne środki na projekty infrastrukturalne w regionie i przez swoje banki wesprzeć wykonawcę prac. Udziałem w projekcie zainteresowana jest także Chorwacja, która ma zapewnić kredyt na korzystnych warunkach (3-4%), jeśli chorwackie firmy będą budowały ten odcinek. (biznis.ba)

 

Spadek przychodów z podatków pośrednich

Według najnowszych danych, zysk netto w czerwcu tego roku był mniejszy o 61,268 mln KM [122,55 mln PLN], czyli o 13% mniej, w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku, natomiast przychody netto w pierwszej połowie 2012 r. są mniejsze o 36,269 mln KM [72,54 mln PLN], czyli o 1,54% mniej niż w takim samym okresie roku 2011. Urząd ds. Podatków Pośrednich (UO UIO) BiH ustalił, że konieczne jest podjęcie szeregu działań na rzecz poprawy systemu gromadzenia dochodów oraz zapobiegania możliwej defraudacji. Najprawdopodobniej członkowie UO UIO spotkają się z przedstawicielami Prokuratury BiH, gdyż szacuje się, że skala oszust podatkowych sięga milionowych kwot.

 

Przeniesienie transportu morskiego do Baru?

Izba Handlu Zagranicznego BiH nie wyklucza, że jeśli do momentu wejścia Chorwacji do UE nie zostanie rozwiązana kwestia statusu portu Ploče, całkowity morski transport produktów z BiH do państw trzecich może zostać przeniesiony do czarnogórskiego portu w Barze, jednocześnie rozwiązanie to może jednak stwarzać poważne problemy, gdyż z powodu zwiększonych kosztów przewozu BiH przestanie oferować konkurencyjne ceny.

 

Rozpisane i planowane przetargi

Energetyka

W ciągu najbliższego tygodnia przedsiębiorstwo Elektroprivreda BiH ma rozpisać przetarg na wybór partnera projektowego do wspólnej inwestycji w Blok 7 elektrowni cieplnej w Tuzli. Wartość projektu szacowana jest na 750 mln EUR. Od potencjalnego partnera wymagane będą m.in. obroty z ostatnich trzech lat przekraczające 1,5 mld EUR. (indikator.ba)

W nadchodzącym tygodniu ma zostać konkurs na wykonawcę prac w ramach budowy parku wiatrowego w regionie Podveležje. Wartość projektu to 125 mln KM [ok. 250 mln PLN]. Konkurs będzie otwarty przez miesiąc, a od razu po jego rozstrzygnięciu powinny rozpocząć się prace. Do końca tego roku mają zostać ukończone dwie turbiny, a do końca roku 2014 – cały projekt. (indikator.ba)

 

Podsumowanie tygodnia na giełdach BiH:

SASE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 622 640,64 KM, przeprowadzono 174 transakcje i wymieniono 202 384 papiery wartościowe. BIFX [odpowiednik WIG] spadł o 1,10 proc. na 1 426,03 pkt., SASX-10 o 0,09 proc. na 665,84 pkt., SASX-30 wzrósł o 0,48 proc na 879,87 pkt. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Bosnalijek d.d. Sarajevo – 118 194,91 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 87 581,59 KM. (bankar.me)

BLSE

Obroty w minionym tygodniu wyniosły 1 707 880,06 KM, przeprowadzono 683 transakcje. Największe obroty po raz kolejny odnotowano w akcjach spółki Telekom Srpske a.d. Banja Luka – 110 149,25 KM. Łączny obrót na rynku obligacji wyniósł 1 142 318,47 KM, z czego ponad 845 tys. KM wyniósł obrót obligacjami RS. (bankar.me)

 

 

Opracowała: Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE