Home / Bałkany / BiH / BiH: 9 – 15 stycznia 2012 r.

BiH: 9 – 15 stycznia 2012 r.

15 stycznia 2012 r.

Sprzedaż w branży internetowej rośnie

W tym roku BiH może zanotować ogromny wzrost sprzedaży w branży internetowej nie tylko towarów i usług, ale także dostawców tych usług, czyli samych portali. Coraz więcej zagranicznych firm jest zainteresowanych kupnem niektórych z wielu witryn internetowych popularnych na rynku lokalnym. Największe zainteresowanie dotyczy inwestycji w portale zajmujące się e-commerce oraz portale informacyjne. Każdego roku coraz więcej firm w BiH rejestruje działalność pod hasłem „informatyka”, co po raz kolejny pokazuje, że w niektórych segmentach BiH nie pozostaje w tyle za światowymi trendami. Wspomniane tendencje potwierdza sprzedaż jednego z najbardziej znanych portali www.dernek.ba za prawie milion marek (ponad 2 mln PLN) oraz niedawne wejście na rynek BiH chorwackiego giganta hostingowego, firmy Avalon, która w mniej niż miesiąc przejęła znaczny udział w rynku w tym obszarze. (biznis-monitor.com)

14 stycznia 2012 r.

Zwiększone wpływy z diaspor do BiH

Z diaspor do BiH w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku wpłynęło 2,62 mld KM, czyli o 130 mln KM więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku. Według danych Banku Centralnego, w okresie od stycznia do września 2010 r. BiH otrzymała z zagranicy 2,49 mld KM, podczas gdy w całym 2010 roku, wartość przekazów pieniężnych wyniosła 3,4 mld KM. (info-market.ba)

13 stycznia 2012 r.

BiH inwestuje w eko-energię

Budowa farmy wiatrowej Podveležje, projekt o wartości 125 milionów KM (150 mln PLN), powinna się rozpocząć na wiosnę. Zakończono formalności związane z pozyskaniem kredytu z niemieckiego banku Kfw. Bank będzie finansować budowę całej farmy wiatrowej, czyli szesnaście wiatraków. Dokładna data rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znana, ale spełniono wszystkie warunki, najważniejszymi były oczywiście finansowe. (indikator.ba)

12 stycznia 2012 r.

Mostly unfree BiH

W tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej BiH zajęła 104. miejsce na świecie z 57,3 pkt. Kraj został zaklasyfikowany do kategorii „W zasadzie bez wolności” [„mostly unfree” – przyp. red.]. Według raportu opracowanego przez Heritage Foundation i The Wall Street Journal podstawowe wolności gospodarcze w BiH nie są respektowane. Suma punktów jest gorsza o 0,2 niż w roku poprzednim – na 43 państwa europejskie BiH znajduje się obecnie na 38. miejscu, znacznie poniżej średniej regionalnej. Chorwacja znalazła się na 83. miejscu z wynikiem 60,9 pkt, a Serbia na 98 (58,0 pkt). (cafe.ba)

11 stycznia 2012 r.

Rusza przetarg na budowę trasy Šićki Brod – Tuzla

Budowa nowej, czteropasmowej drogi (o długości 4 km), która połączy ukończony w listopadzie zeszłego roku węzeł autostradowy Šićki Brod ze zjazdem do Tuzli, wyniesie, zgodnie z rozpisanym projektem, 15 tys. KM [ok. 34 tys. zł – przyp. red.]. Przetarg już został rozpisany i termin zakończenia prac przewiduje na 10 miesięcy. (tip.ba)

10 stycznia 2012 r.

Do spłaty ogromne zadłużenie w MWF

BiH będzie musiała w tym roku stanąć twarzą w twarz z wielkim kryzysem spowodowanym spłatą zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW). W tym roku BiH powinna zacząć spłacać zadłużenie o wartości 800 mln KM (ok. 1,82 mld PLN). Pierwsza część w wysokości 50 mln KM (ok. 114 mln PLN) powinna zostać zwrócona do końca roku. Przez następne dwa lata planowany jest zwrot po 300 mln KM (ok. 684 mln PLN) rocznie. Według prognozy MFW, BiH powinna otrzymać około 750 mln KM ( ok. 1,7 mld PLN) z zagranicznych inwestycji. W pierwszej połowie roku było to jednak tylko 65 mln (ok. 148 mln PLN). Z tego powodu 1,5 mld KM ( ok. 3,4 mld PLN) z inwestycji w 2012 r. wydaje się już teraz nierealne do osiągnięcia. (seebiz.eu)

9 stycznia 2012 r.

Rozmowy o Gazociągu Południowym w toku

Grupa robocza pod przewodnictwem prezydenta Republiki Serbskiej, Milorada Dodika, pod koniec stycznia rozpocznie w Moskwie konkretne negocjacje na temat budowy ramienia Gazociągu Południowego i podpisze dokumentację. Dokładną trasę Gazociągu pokaże biznes plan, który kończy przygotowywać Gazprom. Ostateczna trasa ramienia Gazociągu Południowego powinna zostać zdefiniowana do wiosny, by budowa rozpoczęła się przed końcem 2012 roku. (capital.ba)

Przegląd gospodarczy przygotowała: Dominika Gapska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE