Home / Bałkany / BiH / BiH: Amerykański głos w sprawie przystąpienia krajów Zachodnich Bałkanów do UE i NATO
bih_eu - 6yka.com

BiH: Amerykański głos w sprawie przystąpienia krajów Zachodnich Bałkanów do UE i NATO

Jaką rolę w drodze do wstąpienia krajów Bałkanów Zachodnich do UE i NATO pełni dziś USA – odpowiedź na to pytanie starali się znaleźć urzędnik Departamentu Stanu ds. południowo-wschodniej Europy, Jonathan Moore, dyrektor programowy fundacji „Rockefeller”, Haki Azabi oraz analityk i współtwórca Centrum Polityki Demokratyzacji, Kurt Bassuener podczas dyskusji panelowej, która odbyła się 25 listopada w Waszyngtonie i została zorganizowana przez Narodowy Instytut Demokratyczny ds. Stosunków Międzynarodowych.

Victoria Nuland, pomocniczka państwowego Sekretarza ds. Problemów Europy i Eurazji mówiła ostatnio o tym, że jeśli bośniaccy liderzy w dalszym ciągu będą blokować BiH na drodze do przystąpienia do UE i NATO, jej międzynarodowi partnerzy (m.in. USA) będą zmuszeni ponownie rozpatrzyć swój udział w sprawie. Reuf Bajrović, moderator dyskusji i prezes Narodowego Instytutu Demokratycznego, cytując Nuland, zapytał Moore’a, czy jego zdaniem USA planuje zmiany w polityce prowadzonej względem krajów Zachodnich Bałkanów. Urzędnik Departamentu udzielając odpowiedzi na pytanie zapewnił, że USA cały czas jest zaangażowane w sytuację na Bałkanach Zachodnich. Jednakże przyznał, że sytuacja w BiH nie jest zadowalająca. W jego opinii Bośnia „ugrzęzła w błocie” na swojej drodze do akcesji do UE. Niestety w 2014 Moore nie przewiduje poprawy obecnego stanu rzeczy. W USA będzie to czas kampanii przed wyborami do Kongresu, dlatego też kraj ten może nieco wycofać się ze swojej pomocy w stwarzaniu warunków do politycznej zgody czy kompromisu. Moore oczekiwałby także postępu w rozmowach prowadzonych przez obecnego komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa w Komisji Europejskiej Štefana Füle oraz zaangażowania bh. partii w sprawę Sedjić-Finci.

Jednocześnie członek Departamentu pogratulował Chorwacji, która stała się członkiem Wspólnoty 1 lipca 2013, i Czarnogórze, która również robi na tej drodze znaczne postępy. Wyraził także radość z powodu szybko postępującego procesu demokratyzacji w Albanii oraz sukcesów w sprawie porozumienia między Serbią i Kosowem.

 

Źródło: oslobodjenje.ba

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE