Home / Bałkany / BiH / BiH: Angela Merkel przyjechała z oficjalną wizytą do Sarajewa
Źródło: banjalukain.com
Źródło: banjalukain.com

BiH: Angela Merkel przyjechała z oficjalną wizytą do Sarajewa

9 lipca br. kanclerz Niemiec, Angela Merkel, po raz pierwszy przyjechała z oficjalną wizytą do Sarajewa. Przed budynkiem parlamentu uroczyście powitał ją premier BiH, Denis Zvizdić. Merkel spotkała się także z członkami Prezydium BiH i najważniejszymi przedstawicielami świata polityki.

Podczas swojego przemówienia kanclerz przypomniała, że w zeszłym roku Niemcy podjęły inicjatywę dot. europejskiej drogi BiH i chcą kontynuować swoje działania w Wiedniu, gdzie odbędzie się spotkanie premierów krajów Bałkanów Zachodnich. Angela Merkel zauważyła także, że BiH zmaga się z licznymi problemami, a poprawa sytuacji w całym regionie będzie możliwa tylko jeśli kraj ten będzie podążać drogą dialogu i wybaczenia. Merkel dodała, że następnym etapem po obowiązującej umowie o stabilizacji i stowarzyszeniu będzie rozpoczęcie rozmów wstępnych o statusie państwa kandydującego. BiH czeka w związku z tym trudne zadanie wprowadzania reform społecznych i ekonomicznych. Merkel zaznaczyła, że tylko one zagwarantują dalszy rozwój. Przewodniczący Prezydium BiH, Mladen Ivanić zaapelował o wsparcie pomimo występujących konfliktów, zwłaszcza działań osób, które są zorientowane na pojednanie i kompromis.

Po rozmowach z politykami, Angela Merkel razem z premierem Denisem Zvizdiciem odwiedziła galerię artystyczną Srebrenica 11/07/95. Odbyło się w niej także krótkie spotkanie kanclerz z przedstawicielkami stowarzyszenia Matki Srebrenicy i Žepy. Kobiety podziękowały za wizytę i prosiły m.in. o wsparcie kraju na drodze do NATO, ale podkreśliły także, że wolałaby aby Merkel odwiedziła miejsca związane z ludobójstwem w Srebrenicy, jak np. Potočari. Po wyjściu z galerii Angela Merkel udała się na krótki spacer ulicami Sarajewa, który przyciągnął licznych mieszkańców miasta. Merkel uściskała jedną z kobiet. Na koniec wizyty kanclerz Niemiec podkreśliła, że wierzy w BiH i narody tego kraju. Przed przyjazdem do BiH odwiedziła także Albanię i Serbię.

Źródło: balkans.aljazeera.net avaz.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE