Home / Bałkany / BiH / BiH: Austriackie banki nie wycofają się z rynku

BiH: Austriackie banki nie wycofają się z rynku

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom austriackie banki nie zamierzają wycofać się z bh. rynku – potwierdziły to Raiffeisen i Hypo Alpe Adria, a Agencja ds. bankowości RS podała, że takiego zamiaru nie ma żaden z banków z większościowym kapitałem austriackim.
Prezes Narodowego Banku Austrii i szef Raiffeisen Banku podkreślali na konferencji Euromoney w Wiedniu, która odbyła się w połowie stycznia, że Europa Wschodnia nadal rozwija się szybciej niż zachodnia część kontynentu, a jej potencjał pozostanie wysoki także w najbliższych latach.
Bank Hypo, który obejmuje około 16% miejscowego rynku i należy do jednej z trzech największych grup bankowych w kraju, określił BiH jako jeden z kluczowych rynków dla swojej grupy kapitałowej. Bank ocenia, że ma w tej chwili około 400 tys. klientów, a ich liczba stale rośnie. Z kolei przedstawiciele Raiffeisen Banku podkreślali, że bank każdy z rynków, na których działa, traktuje jak rodzimy i dzieli z nim zarówno dobre, jak i złe okresy – tak ma być też tym razem.
Deklaracja banku jest odpowiedzią na oceny ekspertów, którzy przewidywali, że banki wycofają się z BiH ze względu na m.in. brak stabilności europejskiej waluty, kryzys finansowy i ryzyko niespłacenia udzielonych przez nie kredytów.
Wycofanie się któregokolwiek z banków miałoby najprawdopodobniej katastrofalne skutki dla gospodarki, wiązałoby się też ze skomplikowaną procedurą prawną.

Tekst: vijesti.ba, beta.ba, mojevijesti.ba, zdjęcie: vijesti.ba, tłum. i red. Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE